27. februára 2017
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš HalászKošice 27. februára (TASR) - Vytvorenie spoločného podniku s mestom Košice, ktorý sa bude zaoberať parkovaním nie je podľa EEI zabetónovaním firmy v meste. Spoločnosť EEI, ktorá má na starosti parkovanie, ponúka radnici dva varianty vzniku spoločnej parkovacej firmy bez nutnosti priamej kapitálovej investície zo strany mesta.
"
Náš návrh vychádza z hlasovania, ktoré na mestskom zastupiteľstve v septembri minulého roka prebehlo a ktoré ako jednu z možností riešenia navrhlo alternatívu spoločného podniku. Prvý návrh sme odoslali už dávnejšie, ale mesto s ním nesúhlasilo, poslalo nám k tomu veľa pripomienok. Zapracovaním týchto pripomienok vznikol návrh, ktorý má vedenie mesta k dispozícii," povedal dnes mediálny zástupca spoločnosti EEI Karol Wolf.
Prvý z návrhov spočíva podľa jeho slov v zriadení spoločného podniku na obsluhu parkovacieho systému výlučne v Košiciach pri pomere 50 na 50. "
Druhý návrh hovorí o tom, že ponúkame mestu vstup do samotnej spoločnosti EEI ako takej, to znamená aj podiel na jej výnosoch a činnosti na celom území Slovenska. Tento druhý návrh, by pravdepodobne znamenal minoritné postavenie mesta, pretože hodnota firmy, jej kontraktov na celom Slovensku je vyššia ako iba v prípade mesta Košice," spresnil Wolf.
Ako zdôraznil, nešlo by podľa jeho slov o 'zabetónovanie' firmy v meste. "
V Košiciach pracujeme na základe zmluvy s mestom, ktorá nás k niečomu zaväzuje. Takisto pozícia spoločného podniku na obsluhu parkovacieho systému, by tiež musela byť daná zmluvou s mestom. To znamená, interpretácie typu, že ide o pokus o zabetónovanie spoločnosti v Košiciach sú nepravdivé z definície veci, pretože žiadna firma sa nemôže 'zabetónovať' v akomkoľvek meste takýmto spôsobom, pretože vždy funguje na základe nejakej zmluvy s mestom, ktorá môže mať maximálne 15 rokov, väčšinou je to päť až desať rokov,“ povedal Wolf.
Tvrdí, že pri spoločnej vôli obidvoch strán je založenie spoločného podniku možné v roku 2017.
Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho návrhy EEI analyzujú z právneho a ekonomického hľadiska.
"Výhodou je absolútna možnosť vniknutia do účtovníctva firmy, podieľanie sa na kompletne všetkých ziskoch, pretože ste si všimli, že v minulosti tu bolo deklarované, že ide o mnohomiliónový biznis, čiže z tohto mnohomiliónového biznisu, by mesto malo polovicu. Na druhej strane to negatívum je to, že financie, ktoré sú platené teraz mestu za prenájom parkovacích plôch by mesto nemalo, takže urobíme z toho analýzu plusov a mínusov a predložíme to na rokovanie mestského zastupiteľstva," povedal primátor s tým, že zatiaľ nie je preferovaná žiadna alternatíva.
Občiansky aktivista Karol Labaš tvrdí, že najlepším riešením je samostatný mestský podnik. "
Mesto má dostatočné kapacity, aby pomocou subdodávateľov vedelo riešiť parkovacie problémy, ktoré by boli v súlade s parkovacou politikou mesta,“ doplnil.
Od 1. júla 2016 sa zóna plateného parkovania v centre mesta rozšírila o desať mestských lokalít. Košickí mestskí poslanci schválili v polovici júna minulého roka bratislavskej spoločnosti EEI prenájom viacerých úsekov miestnych komunikácií na dočasné parkovanie motorových vozidiel. Tento krok sa stretol s vlnou nevôle, aktivisti zvolali viacero protestov a spísali petíciu za zmenu koncepcie parkovania v meste Košice.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR