Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2020

Koronavírus je na Slovensku, zakazujú sa lety do Talianska (video)



Prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom máme aj na Slovensku. Oznámil to v piatok na tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini.



Zdieľať
Prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom máme aj na Slovensku. Oznámil to v piatok na tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini.

 

„Kým doteraz sme sa stretávali za účelom informovania sa o tom, aké opatrenia SR prijala, dnes (v piatok, pozn. red.) sa, žiaľ, stretávame, aby som vás informoval o tom, že Slovensko má oficiálne potvrdený prvý prípad ochorenia na nový koronavírus,“ uviedol premiér.

Pacient je z obce Kostolište

Primátor Malaciek Juraj Říha na sociálnej sieti potvrdil, že ide o lokalitu v blízkosti Malaciek. „V týchto chvíľach vykonávame preventívne opatrenia. Viac informácií poskytneme neskôr,“ uviedol primátor.

Predseda vlády následne oznámil, že pacient je z obce Kostolište. Pracoval v obci Vysoká pri Morave. „Zatiaľ nie je dôvod dať do karantény celé mesto či obec. Občania by mali len sledovať svoj zdravotný stav,“ uviedol Pellegrini.

Pacient má 52 rokov a je hospitalizovaný a izolovaný na klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) na Kramároch. „Chcem upokojiť pacientov Univerzitnej nemocnice Bratislava, že sú v bezpečí. Nemohlo prísť ku kontaminácii priestorov nemocnice, lebo pacient bol v kontakte len s klinikou,“ konštatoval. Pre istotu však hlavný hygienik SR Ján Mikas vydal zákaz návštev v UNB.

Muž má ľahší priebeh ochorenia

Muž nemá cestovateľskú anamnézu, to znamená, že v predchádzajúcich dňoch necestoval do žiadnych krajín, kde sa koronavírus vyskytuje. Preto je podľa premiéra Pellegriniho pravdepodobné, že ide o sekundárny prenos, keďže jeho syn bol Benátkach. Ten však nevykazuje žiadne známky ochorenia, ale čaká sa na výsledky jeho testov.

V nemocnici je okrem neho aj manželka pacienta. Podľa premiéra mal pacient zdravotné problémy už pred tým, ako sa jeho syn vrátil z Benátok.

Podľa Pellegriniho má pacient ľahší priebeh ochorenia a teplota mu klesá. Ako uviedol, vzorka mu bola odobratá pre istotu dvakrát. Premiér potvrdil, že pacient má zápal pľúc, no nevyžaduje si pomoc pri dýchaní a jeho stav sa zlepšuje.

Aktuálne sa preverujú všetky detaily a pracuje sa na anamnéze pacienta, aby sa zistil pôvod jeho nákazy. Muž bol podľa Pellegriniho v domácej karanténe a po zhoršení zdravotného stavu bol prevezený do nemocnice. Nenavštívil urgentný príjem, išiel priamo na samostatnú kliniku, ktorá je samostatným objektom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako k informáciám dodal Mikas, stav pacienta je momentálne dobrý, pod kontrolou a zlepšuje sa. „Odborníci momentálne netušia, ako dlho bol pacient chorý. Takisto zisťujú, s kým mohol pacient dôjsť do kontaktu,“ uviedol hlavný hygienik a súčasne nevylúčil ďalšie importované prípady zo zahraničia.

Nič také tragické sa nedeje

Najhoršie podľa premiéra bude, ak by sme zistili, že môžeme mať medzi nami aj veľké množstvo ľudí, ktorí nikdy nebudú mať prejavy ochorenia a sú nosiči vírusu, lebo takých nie je možné nijakým spôsobom identifikovať. „Je to jeden potvrdený prípad. Nechceme, aby ľudia prepadali panike,“ konštatoval premiér.

Pripomenul, že sa treba správať zodpovedne a dodržiavať všetky odporúčania. „Nie je dôvod, aby dnes ľudia húfne obsadili všetky hypermarkety. Nerobme si to horšie, ako to je,“ uviedol. Zároveň dodal, že nie každý prejav, ktorý sa podobá na chrípku, je koronavírus.

Tí, čo však majú podozrenie, majú využiť telefonickú linku, v prípade zhoršenia zdravotného stavu pre nich príde sanitka.

PREMIÉR: Prvý potvrdený prípad koronavírusu v SR
Predseda vlády SR Peter Pellegrini a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie na tému: aktuálne informácie o koronavíruse, kde ohlásil prvý potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku Bratislava, 6. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

„Ešte včera sme sa chvíľku tešili, že sme boli ostrovom v Európe, kde sa ochorenie nepotvrdilo. Doteraz sme tento záchyt nemali, až dnes prišiel ten deň,“ konštatoval hlavný hygienik. Je rád, že systém, ktorý nastavili, funguje, pacient je izolovaný, patričnú liečbu dostáva a cíti sa dobre.

„Nič také tragické sa nedeje, ideme v pôvodnom režime, budeme sa naďalej snažiť zachytiť ochorenie. Je možné, že v priebehu niekoľkých dní budú ďalšie prípady,“ uviedol. Budeme však podľa neho robiť všetko pre to, aby sme dopady ochorenia na Slovensku minimalizovali. „Od včera sa u nás nič nemení, len máme jedno potvrdené číslo,“ uzavrel Mikas.

Zakážu sa všetky lety do Talianska

Krízový štáb nariadil zákaz letov do Talianska a zákaz návštev vo všetkých nemocniciach a domovoch sociálnych služieb. Informoval o tom premiér po jeho zasadnutí.

Ministerstvo školstva zároveň zakáže školám všetky exkurzie a výlety mimo územia Slovenskej republiky.

Zákaz návštev bude platiť vo všetkých väzniciach a detských domovoch. Osoby s PN nebudú mať povinnosť doručovať osobne oznámenie Sociálnej poisťovni.

Pellegrini zároveň vyzval občanov, aby zvážili cestovanie do ktorejkoľvek krajiny. Ako premiér upozornil, letiská sú rizikové miesta.

Odporučil aj nenavštevovať ani športové a kultúrne podujatia, cirkvi by mali zvážiť organizáciu omší a veriaci účasť na nich.

 

Prvý výskyt koronavírusu na Slovensku ovplyvní aj hraničné priechody. „Od piatku od 16:00 budeme kontrolovať a spomaľovať hraničné priechody Berg, Kittse a Jarovce dobrovoľníkmi zo záchranných služieb. Tí budú kontrolovať u cestujúcich symptómy koronavírusu,“ doplnila ministerka vnútra Denisa Saková.

Odber vzoriek priamo u pacientov doma

Ešte vo štvrtok premiér avizoval, že pri odbere vzoriek na kontrolu sa má prechádzať na iný systém. Ak bude podozrenie na ochorenie koronavírusom, a dotyčný nebude mať vážne zdravotné problémy, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, po telefonickej konzultácii zostane doma.

Sanitka s personálom na odber krvi a vzoriek príde priamo k nemu domov. Pacient teda nebude hospitalizovaný, ak sa nezhorší jeho zdravotný stav.

Rozširuje sa tiež počet miest, na ktorých budeme môcť vykonávať testy. Doteraz sa robili len v Bratislave, v priebehu nasledujúcich dní sa budú školiť pracovníci Úradu verejného zdravotníctva z Košíc a Banskej Bystrice. „Aby sme mohli o niekoľko dní alebo pár týždňov vykonávať testy aj tam, čím skrátime celú dobu vyšetrenia o prevozy, čo zefektívni situáciu,“ uviedol premiér.

Prezidentka verejnosť vyzvala na pokojný a zodpovedný prístup

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v súvislosti s prvým potvrdeným prípadom nákazy koronavírusom na Slovensku vyzvala verejnosť na pokojný a zodpovedný prístup.

„Ja osobne dôverujem tomu, že sa situáciu u nás ako aj celosvetovo podarí dostať pod kontrolu. Správajme sa zodpovedne, ale zároveň nepodliehajme strachu a panike. Pokojný, rozumný a zodpovedný prístup je to, čo teraz najviac potrebujeme,“ uviedla prezidentka. Zároveň apelovala na kompetentné orgány, aby urobili všetky potrebné opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podozrenia na koronavírus v Prešove sa nepotvrdili

Podozrenia na výskyt koronavírusu u pacientov vo dakultnej nemocnici v Prešove sa nepotvrdili. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A Reimana Renáta Cenková, všetci pacienti, ktorí boli hospitalizovaní na oddelení infektológie prešovskej nemocnice s podozrením na koronavírus, sú v poriadku.

Ako potvrdila Cenková, išlo celkovo o šesť pacientov. Štyroch hospitalizovali v utorok 3. marca, ďalších dvoch o deň neskôr.

Dnes sme dostali výsledky testov. Ani u jedného z pacientov sa vírus nepotvrdil. Všetky výsledky sú negatívne a pacienti boli prepustení do domáceho liečenia,“ informovala agentúru SITA Cenková.

Pacienti pri prijatí do nemocnice vykazovali príznaky miernej chrípky, pričom išlo o pacientov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorí sa vrátili z Talianska a Holandska. Malo ísť o mladých a zdravých ľudí.

Štyri podozrivé prípady v Michalovciach

Ďalšie podozrivé prípady sú na opačnom konci republiky, v Nemocnici Michalovce. Ako na brífingu povedala hlavná epidemiologička sietí ProCare a Svet zdravia Jana Skalová, ide o štyroch pacientov.

Michalovská nemocnica na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach preventívne vyčlenila celú lôžkovú kapacitu samostatného pavilónu iba pre pacientov, u ktorých vzniklo podozrenie z nakazenia koronavírusom.

Hospitalizovaní pacienti z oddelenia dlhodobo chorých a geriatrie boli presunutí do okolitých nemocníc alebo prepustení domov. Ostatní infekční pacienti sú rovnako transportovaní do iných nemocníc.

Do dnešného dňa michalovská infektológia hospitalizovala celkovo desať pacientov v súvislosti s podozrením na koronavírus. U šiestich z nich sa však ochorenie COVID-19 nepreukázalo.

Zriadili aj infolinku

Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera dnes ráno spustila pre verejnosť nonstop infolinku ku koronavírusu. Na čísle 02/32 32 38 38 pacientom z celého Slovenska 24 hodín denne poradia vyškolení pracovníci, ako ďalej postupovať, ak majú príznaky respiračného ochorenia.

Infolinkou chce sieť a poisťovňa prispieť k lepšej informovanosti. Dokáže prijať stovky hovorov denne.

Sieť zároveň zriadila podstránku, kde pacienti nájdu základné informácie o koronavíruse. Vypočuť si môžu aj podcast s radami, ako sa chrániť. Zároveň si môžu overiť, či má ich nemocnica aktuálny zákaz návštev na lôžkových oddeleniach alebo či v tomto období prijala pacienta s podozrením z nákazy koronavírusom.

NCZI: Využívajte e-recept

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyzvalo občanov, aby prioritne využívali službu e-recept a obmedzili návštevy lekárov.

Táto služba umožňuje ľuďom zavolať svojmu lekárovi z domu a nemusia ho navštíviť v ambulancii. „Odporúčame ľuďom, najmä starším, aby  v tomto období nechodili, ak to nie je nevyhnutné, k svojim lekárom. Pokiaľ užívajú akékoľvek lieky a potrebujú si ich dať predpísať, môžu zatelefonovať do ambulancie a lekár im vystaví erecept. Vyhnú sa tak kontaktu s ľuďmi v plných čakárňach,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Bratislavská priemyslovka je bez koronavírusu

Podozrenie na nákazu koronavírusom na Strednej priemyselnej škole na Fajnorovom nábreží v Bratislave sa nepotvrdilo.

Výsledky testov študenta na prítomnosť koronavírusu sú negatívne,“ potvrdila hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Počas 48 hodín, kedy bola škola zavretá, bol celý interiér budovy dôkladne vydezinfikovaný. Vydezinfikované sú na SPŠ na Fajnorovom nábreží všetky triedy, chodby aj šatne.

Bratislavský samosprávny kraj prijal už minulý týždeň viaceré bezpečnostné preventívne opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu v zariadeniach patriacich pod župu a  aj v prímestských spojoch.

Lekárska fakulta prerušila vyučovanie

Lekárska fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave prerušila z preventívnych dôvodov výučbu do pondelka.

Lekárska fakulta UK zaznamenala jeden prípad zahraničného študenta, ktorý prejavoval príznaky infekčného ochorenia. Fakulta preto okamžite privolala záchrannú službu,“ informovala UK na svojej internetovej stránke.

Z preventívnych dôvodov nariadil dekan fakulty Juraj Šteňo prerušiť výučbu na lekárskej fakulte do pondelka 9. marca, kým sa nepreukáže, čo bolo príčinou príznakov daného študenta. Dekan udelil voľno študentom aj zamestnancom.

V Trnavskom kraji sú epidemiológovia k dispozícii na štyroch telefonických linkách

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnavskom kraji zriadili už štyri telefonické linky na poskytovanie informácií o novom koronavíruse COVID-19. Ľudia, ktorí majú otázky o tomto ochorení, môžu volať epidemiológom RÚVZ v Trnave na číslo 0905 – 903 053, v Senici na 0907 – 189 312, v Galante na 0907 – 996 734 a v Dunajskej Strede na číslo 910 – 459 200.

Ochorenie sa podľa epidemiologičky RÚVZ v Trnave Dagmer Kollárovej šíri podobne ako chrípka kvapôčkovou cestou, preto je potrebné dodržiavať základné preventívne pravidlá ako pri chrípke.

„Dôležité je vyhýbať sa kontaktom s ľuďmi s akútnym ochorením dýchacích ciest, často si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd, alebo používať dezinfekčný prípravok na báze alkoholu. Nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami a pri kašľaní a kýchaní si zakrývať ústa a nos jednorazovou vreckovkou a vzápätí si umyť ruky,“ radí Kollárová.

Na zverejnené telefonické kontakty epidemiológov sa podľa Kollárovej najčastejšie obracajú ľudia, ktorí pricestovali z lokalít, kde bol zaznamenaný koronavírus, ale aj ľudia, ktorí sa chystajú cestovať. Zo škôl sa zasa pýtajú na možnosti prevencie, otázky sa týkajú aj šírenia ochorenia a epidemiologických charakteristík koronavírusu.

Komora sestier vyzýva na informovanosť

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) vyzýva na dodržiavanie protiepidemiologických opatrení v súvislosti s rizikom prepuknutia a šírenia koronavírusu. V tlačovej správe to uviedla prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

„Vyzývame verejné orgány, na informovanie o protiepidemiologických opatreniach v súvislosti s rizikom vypuknutia nového vírusu na Slovensku zameraných na ochranu zdravotníckych pracovníkov,“ uvádza Lazorová.

Vyzvala všetky sestry a pôrodné asistentky na odbornú prípravu pre zdravotnú starostlivosť v prípade podozrenia na infekciu novým koronavírusom.

Každá sestra a pôrodná asistentka musí prísne dodržiavať hygienické a epidemiologické normy a postupy zavedené v miestach pomoci,“ hovorí Lazorová.

Prevencia je podľa nej dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti a patrí medzi základné odborné činnosti, na ktorých sa vo veľkej miere podieľajú práve sestry.

„Medzi základné preventívne opatrenia patrí umývanie a dezinfekcia rúk pred a po každom kontakte s pacientom. Personál a pacient musí byť chránený individuálnymi ochrannými pomôckami. Zdravotnícky personál pred a po kontakte s pacientom, bez ohľadu na použitie ochranných rukavíc, si musí vydezinfikovať ruky v súlade s pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie,“ doplnila Lazorová.

Konferencia biskupov Slovenska apeluje na veriacich

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vyzýva veriacich, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia, aby zostali doma, kým sa ich stav nezlepší. Odporúčania súvisia so šírením nového koronavírusu COVID-19. Prvý prípad nákazy uvedeným vírusom dnes potvrdila aj Slovenská republika.

„Chorí nie sú viazaní účasťou na nedeľných bohoslužbách: naopak, majú zodpovednosť voči ostatným, aby sa choroba nerozširovala,“ uviedla KBS na svojej stránke.

Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský odporúča všetkým katolíckym inštitúciám pravidelne sledovať a dodržiavať pokyny Úradu verejného zdravotníctva a zároveň zodpovedne spolupracovať s príslušnými predstaviteľmi verejnej správy.

„Ochrana zdravia je kresťanskou povinnosťou. Kým trvá nebezpečenstvo nákazy, neodporúčame organizovať pútnické zájazdy na Slovensku, ani do zahraničia. Spoločné podujatia okrem liturgických slávení treba obmedziť,“ apeloval.

Kňazom arcibiskup odporučil, nech vo zvýšenej miere dodržiavajú hygienu, starostlivo si pred bohoslužbami umývajú ruky a používajú dezinfekčné prostriedky. Zvolenský ďalej navrhol, nech sa v chrámoch dočasne nepoužívali sväteničky a nech z lavíc odložia spoločné predmety, akými sú knižky, ružence a košíky pre milodary nech sa nepodávajú z rúk do rúk.

„Znak pokoja v liturgii možno zatiaľ vynechať alebo odporučiť iba vzájomný úklon hlavy, namiesto podávania rúk,“ pokračoval. Ďalej odporučil použitie spovedníc s mriežkou, ktorú treba opatriť priesvitnou zábranou a vyhnúť sa treba aj preplneniu chrámových priestorov. „Veriacich prosíme o zachovanie pokoja a modlitbu za chorých i za zdravotníckych pracovníkov. Neprepadajme obavám, ale buďme príkladom zodpovedného postoja!“ uzavrel Zvolenský.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Polícia bude na vybraných hraničných priechodoch informovať o koronavíruse (6. 3. 2020)
 Starbucks pre koronavírus dočasne zakázal šálky na opakované použitie, obavy o životné prostredie idú bokom (6. 3. 2020)
 MIMORIADNA SPRÁVA: Na Slovensku je potvrdený pacient, ktorý ma koronavírus (6. 3. 2020)
 Austrália vtipne reaguje na obavy s koronavírusom, noviny mali strany s toaletným papierom (video) (6. 3. 2020)
 Opatrenia proti koronavírusu budú aj na slovenských štadiónoch, hokejisti si nebudú podávať ruky (5. 3. 2020)
 Astana a Ineos pre koronavírus dočasne prerušili sezónu, slávne talianske klasiky vynechajú aj iné tímy (5. 3. 2020)
 Vlhová možno príde o finále Svetového pohára, pre koronavírus sú ohrozené aj klasiky so Saganom (5. 3. 2020)
 Slovinsko má prvý prípad koronavírusu, pacient sa zrejme nakazil v Maroku (5. 3. 2020)
 Koronavírus oberá ľudí o peniaze za zrušené letenky, aerolinky o miliónové zisky (5. 3. 2020)
 Koronavírus otvoril Pandorinu skrinku. Štyri záhady, na ktoré vedci nepoznajú odpoveď (4. 3. 2020)



nasledujúci článok >>
Španielsky súd uznal odvolanie spoločnosti Google, články o obvinených chráni sloboda prejavu
<< predchádzajúci článok
Za šesť rokov zomrelo v stredozemnom mori viac ako 20-tisíc migrantov, väčšina sa stráca bez stopy