Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júla 2015

Korčok: Počas predsedníctva v EÚ budeme pripravení na nečakané krízy



Na snímke Ivan Korčok



Zdieľať
Na snímke Ivan Korčok Foto: TASR/Štefan Puškáš
Brusel 24. júla (TASR) - Na budúci rok o tomto čase už bude mať Slovensko prvé skúsenosti s riadením 500-miliónovej Európskej únie. Vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivan Korčok na konci svojho mandátu tvrdí, že SR bude v rámci svojho predsedníctva v EÚ pripravená aj na nečakané krízy, najväčšie výzvy nás však čakajú v rozpočtovej oblasti.


Splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade Európskej únie vyjadril presvedčenie, že po vstupe do EÚ trvá dlhší čas, kým si nová členská krajina uvedomí, že sa nedá z členstva len profitovať. Pre Slovensko však po jedenástich rokoch od vstupu do EÚ je členstvo súčasťou spravovania našich domácich vecí.

"Ľudia potrebujú viac času na to, aby si uvedomili, že do EÚ treba aj niečo investovať. Takzvaní starí členovia zvyknú neraz pripomínať, že EÚ nie je len 'špajza', z ktorej môžeme čokoľvek zobrať," pripomenul Korčok. V oblasti dodržiavania pravidiel je však SR podľa neho v jednej línií so severnou časťou EÚ, ktorá je často kritizovaná zato, že tvrdo trvá na stanovených pravidlách.

SR počas uplynulého obdobia presadzovala ideu, že EÚ sa nemôže uzatvárať do seba, lebo projekt rozširovania nie je samoúčelný, ale vychádza z filozofie rozšíriť zónu stability vo svojom susedstve. Proces rozširovania sa nemôže podľa Korčoka stať obeťou toho, že EÚ má dnes "problémy sama so sebou". Na druhej strane upozornil, že SR počas šéfovania v EÚ nemôže "prelobovať" záujmy žiadnej z kandidátskych krajín o vstup do únie. Každá z krajín musí sama dokázať, že je pripravená, že vykonala potrebné reformy, priblížila sa k princípom a hodnotám zdieľaným v EÚ a že dokáže svoje členstvo "ustáť". V tomto smere si podľa jeho slov každá z kandidátskych krajín určuje vlastnú integračnú rýchlosť.



Prínosom SR pre kandidátske krajiny však podľa Korčoka budú naše integračné skúsenosti, vysvetlenie nášho vlastného príbehu.

"Doteraz sme sa sústreďovali na záujmy Slovenska. Počas predsedníctva budeme na prvom mieste presadzovať to, čo je spoločným záujmom dvadsaťosmičky," povedal Korčok. Podľa neho je dobré, keď každá členská krajina sa raz za 14 rokov dostane do tejto polohy, lebo platí pravidlo, že každý národný záujem je legitímny, ale nenaplní sa bez toho, ak únia nebude fungovať ako celok.

Korčok priznal, že naša diplomacia je pripravená aj na nečakané krízy v druhom polroku 2016, má na to kapacity a pripravený personál.

"Tematicky vieme, zhruba, čo nás čaká. Pokiaľ by vypukla nejaká kríza, Slovensko je dobre zapísané v inštitúciách EÚ. V prípade akejkoľvek krízy to totiž nebude len rozhodnutie predsedníckej krajiny, ale súčinnosť všetkých inštitúcií v súlade s ich kompetenciami," uviedol.

Avšak výzvy, o ktorých už teraz vieme, sa týkajú najmä rozpočtu únie. V druhom polroku 2016 budeme musieť dosiahnuť dohodu o rozpočte EÚ na rok 2017. Ide o sumu okolo 150 miliárd eur. Predsednícka krajina musí dosiahnuť dohodu medzi odlišnými záujmami čistých prispievateľov a čistých príjemcov, akým je aj Slovensko.

"K tomu nás čaká polčasové hodnotenie viacročného finančného rámca," upozornil Korčok. Ide o nové pravidlo revízie sedemročnej finančnej perspektívy (2014-2020), kde sa v polovičke obdobia preskúma účinnosť dlhodobej rozpočtovej politiky.

Slovensko vo svojej pozícii bude musieť zvládnuť doterajšie hodnotenie čerpania rozpočtu a aj prípadné úpravy v rámci celkovej "obálky" v hodnote takmer "tisíc miliárd" eur. Korčok však priznal, že snahy o preskupenie miliárd eur z jednej obálky do druhej, môžu byť povestnou Pandorinou skrinkou.

"Varoval by som pred niečím takýmto. Vieme veľmi dobre aký problém bol dosiahnuť dohodu o sedemročnom rozpočte," povedal. Pripomenul, že Európsky parlament (EP) už pri dohode o sedemročnom rozpočte vyjadril nespokojnosť ohľadom rozdielov medzi záväzkami a platbami a podľa jeho kontaktov v EP môže potvrdiť, že to bude opäť ťažký partner pri rokovaniach.

Zároveň však skonštatoval, že SR je z hľadiska personálu na to dobre pripravená. Na Ministerstve financií SR sú ľudia, ktorí rozumejú tvorbe európskeho rozpočtu, ale bude to niečo nové. SR bude v centre diania, bude pri všetkých rokovaniach a ako vždy pri rozpočte, pôjde nakoniec o dohodu, kde všetky krajiny budú "rovnako nespokojné", ale budú s tým vedieť žiť.

"Ak to zvládneme bude to veľmi dobrý bod pre slovenskú diplomaciu," povedal Korčok v závere.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V 1. polroku sa v Bratislavskom kraji stalo 1090 dopravných nehôd
<< predchádzajúci článok
Intenzívne kontroly na cestách sa zamerajú na rýchlosť