Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. marca 2017

Koor sa na rok 2017 regulačný príkon objektivizoval podľa roku 2015



Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO, ilustračná snímka.



Zdieľať
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO, ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 10. marca (TASR) - V cenovom návrhu spoločnosti Koor, s. r. o., na rok 2017 sa tzv. regulačný príkon, teda parameter na ktorý sa určuje fixná zložka ceny tepla, objektivizoval podľa už známej skutočnej dodávky v roku 2015. Predtým bol totiž určený len na základe predpokladov. Uviedol to pre TASR hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz v reakcii na dnešný brífing predstaviteľov opozičných strán SaS, OĽaNO a KDH.


"Nakoľko skutočná dodávka v roku 2015 bola výrazne nižšia, ako bol predpoklad, z ktorého sa vychádzalo v roku 2015, vypočítaná výška regulačného príkonu pre rok 2017 sa pomerne znížila," priblížil Igaz.

Pripomenul, že príslušná vyhláška povoľuje objem fixných nákladov len na úrovni z roku 2015 a spoločnosť Koor ich objem v návrhu ceny neprekročila. "Podielom tohto objemu fixných nákladov a objektivizovaného regulačného príkonu, ktorý vychádza zo skutočných údajov, vyšla vyššia cena fixnej zložky," vysvetlil hovorca ÚRSO.

Doplnil, že nové platby za fixnú zložku ceny tepla v tomto roku budú na rovnakej úrovni ako v roku 2016, nakoľko fixná zložka, aj keď je vyššia, sa bude fakturovať za nižší regulačný príkon. "Okrem toho variabilná zložka ceny klesla, a teda v konečnom dôsledku ŽSR zaplatia za dodávku v roku 2017 menej ako v minulom roku," dodal hovorca regulačného úradu.

Opoziční poslanci Národnej rady SR Karol Galek (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a podpredseda mimoparlamentného KDH Pavol Zajac dnes na tlačovej konferencii uviedli, že vysoké ceny za teplo vyháňajú a budú vyháňať ľudí z bytov, čo je zlyhanie ÚRSO. Pripomenuli pritom údajné tunelovanie štátnych Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) s pomocou ÚRSO, na ktoré pred mesiacom upozornili predstavitelia KDH.

"Zistili sme, že firma Koor nedodáva teplo len štátnej ŽSR, ale aj iným spoločnostiam. U týchto ostatných sú ceny ale výrazne nižšie. Štátne ŽSR bez problémov zaplatia 298 eur/megawatthodinu (MWh) tepla, kým ostatným sa účtuje 197 eur/MWh, čo je na každú jednu MWh menej o 100 eur," upozornil dnes Galek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež František navštívi v septembri Kolumbiu
<< predchádzajúci článok
Volkswagen bol uznaný vinným z konšpirácie a marenia súdneho výkonu