Kontrolný mechanizmus v pozemkovom fonde nebude reálny, tvrdí SDKÚ-DS
Vpustenie opozície do kontroly Slovenského pozemkového fondu (SPF) nie je podľa poslancov NR SR za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej a Pavla Freša o reálnej kontrole SPF opozíciou. Ako ďalej uviedla na ...
BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) - Vpustenie opozície do kontroly Slovenského pozemkového fondu (SPF) nie je podľa poslancov NR SR za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej a Pavla Freša o reálnej kontrole SPF opozíciou. Ako ďalej uviedla na dnešnej tlačovej besede k návrhu zákona o SPF, ktorý bude predmetom utorňajšej mimoriadnej schôdze parlamentu, účasť opozície v pozemkovom fonde je "robenie alibi pre vládnu koalíciu" za všetko to, čo sa bude diať na SPF. Poslankyňa reagovala na predbežný návrh zákona o SPF, podľa ktorého rada SPF má pracovať ako kolektívny orgán, teda má mať aj kompetencie kontrolovať len ako kolektívny orgán. To podľa nej v praxi bude znamenať, že ak ktorýkoľvek člen rady SPF, napríklad za opozíciu, bude potrebovať získať nejaké informácie, materiály alebo čokoľvek na to, aby mohol reálne kontrolovať, bude mu to musieť odsúhlasiť rada fondu. "Pokiaľ mu jedenásťčlenná rada SPF pod vedením koalície takúto požiadavku na informácie schváli, tak sa k týmto materiálom dostane, inak nie," dodala.
Ako ďalej Lucia Žitňanská uviedla, návrh ministerky Kramplovej, ktorý predkladala naposledy do vlády, dával každému členovi rady individuálne právo, aby sa čokoľvek spýtal generálneho riaditeľa, žiadal od neho informácie, podklady alebo čokoľvek, čo člen potrebuje na výkon kontroly. "Touto zmenou, ktorá sa udiala na vláde po tom, čo bolo prerušené rokovanie o tomto návrhu zákona, spravila z individuálnych kontrolných právomocí jednotlivých členov rady SPF kolektívnu právomoc," spresnila.
"Individuálna kontrolná právomoc bola z návrhu zákona "vyrezaná" a tým bol oslabený kontrolný mechanizmus," uviedol ešte na tlačovej besede poslanec Pavol Frešo.
Predložený návrh zákona o SPF navrhuje podľa poslancov vytvoriť len jeden orgán pozemkového fondu - radu SPF. Tá má mať 11 členov, z toho šesť členov má do nej navrhovať vláda a piati členovia majú byť navrhovaní Národnou radou SR podľa politického kľúča v parlamente, pričom opozícii by tak v rade SPF pripadla účasť dvoch členov.
SITA