Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. marca 2013

Konine sa neubránil ani Herkules, predávali ho v Tescu



Laboratórne testy v stredu prvýkrát objavili neoznačené konské mäso vo výrobku českého producenta. Obchodný reťazec Tesco koninu v rámci vlastných testov zistil v balenej saláme Herkules 300 ...



Zdieľať
tesco BRNO 21. marca (WEBNOVINY) - Laboratórne testy v stredu prvýkrát objavili neoznačené konské mäso vo výrobku českého producenta.


Obchodný reťazec Tesco koninu v rámci vlastných testov zistil v balenej saláme Herkules 300 g českého výrobcu Masna Studená. Informuje o tom český internetový portál aktualne.cz.

Tesco výrobok stiahlo z predaja. Masna patrí do skupiny Krahulík podnikateľa Andreja Babiša. Babišov hovorca Karel Hanzelka povedal, že v saláme bolo použité mäso dovezené z Talianska.

Ďalší škandál sa objavil vo Francúzsku. Ešte ani neskončilo vyšetrovanie, ako sa do väčšiny európskych štátov dostalo konské mäso namiesto hovädzieho, a už hrozí ďalší a vážnejší prípad.

V spracovateľskom závode spoločnosti Spanghero, ktorá je vyšetrovaná aj v súvislosti s konským mäsom, totiž inšpektori v južnom Francúzsku našli tony mechanicky oddeleného baranieho mäsa.

Informuje ďalej aktualne.cz s odvolaním sa na informácie Európskeho zväzu obchodníkov s mäsom a dobytkom. Baranina bola dovezená z Veľkej Británie napriek tomu, že používanie tohto mäsa z britskej produkcie pre výrobu mechanicky oddeleného separátu zakázala Európska únia pre výskyt chorôb šialených kráv, slintačky a krívačky.

Francúzske úrady už nariadili stiahnutie výrobkov. Zatiaľ však nevedia, koľko ich spoločnosť Spanghero vyrobila a kam všade ich dodala. Kontroly pre výskyt mechanicky oddelenej baraniny začali aj v ČR. "Nebezpečenstvo mechanicky oddeleného mäsa z hovädzieho dobytka, oviec a kôz spočíva v možnosti prenosu chorôb napadajúcich zvieratá aj ľudí. V prípade oviec je to krívačka, pri hovädzom dobytku potom BSE – choroba šialených kráv,“ tvrdí hovorca českej štátnej veterinárnej správy Josef Duben.

Podľa nemeckého serveru Stern.de našla inšpekcia v južnom Francúzsku až päťdesiat sedem ton nelegálnej baraniny. Mäso malo byť využité pri výrobe klobás.

Mäso označené ako jahňacie dodala do francúzskej továrne rovnaká holandská spoločnosť Draap so sídlom na Cypre, ako to bolo v prípade konského mäsa. Firma Spanghero sa bráni tým, že sa spoliehala na informácie od dodávateľa. Majiteľ firmy už bol minulý rok odsúdený za podvod, keď konské mäso z južnej Ameriky vydával za hovädzie. Francúzsko požiadalo holandské úrady o pomoc pri vyšetrovaní.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Severná Kórea pohrozila útokmi na základne USA
<< predchádzajúci článok
Rekonštruovať bývanie chce každá šiesta slovenská domácnosť