Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2009

Koniec žiarovkám. Od septembra ekologickejšie



Komisia Európskeho regulačného parlamentu prijala ešte v decembri minulého roka smernicu, na základe ktorej sa zakazuje používanie neefektívnych žiaroviek. Znamená to, že so žiarovkami, ktoré nás ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. októbra (WN/PR) - Komisia Európskeho regulačného parlamentu prijala ešte v decembri minulého roka smernicu, na základe ktorej sa zakazuje používanie neefektívnych žiaroviek. Znamená to, že so žiarovkami, ktoré nás sprevádzali po mnoho rokov, sa definitívne rozlúčime. Nahradia ich ekologickejšie, trvácnejšie a v konečnom dôsledku aj ekonomickejšie svetelné zdroje.


Toto opatrenie nadobúda účinnosť od septembra tohto roka a treba ho chápať tak, že „klasické“ žiarovky sa budú postupne vyraďovať z predaja a nahrádzať už spomínanými ekologickými svetelnými zdrojmi (kompaktnými žiarivkami, halogénovými žiarovkami, LED žiarovkami). Ako prvé sa vyraďujú obyčajné žiarovky s príkonom 100 W a vyšším.

Vyraďovanie je rozdelené do viacerých etáp tak, aby náhradné efektívne typy mohli nahradiť vyradené typy v dostatočnom množstve a kvalite. Táto regulácia bude mať priaznivý účinok nielen na životné prostredie, ale aj na financovanie domácností, nakoľko nové úsporné zdroje by mali ušetriť min. 30 % finančných výdavkov na elektrickú energiu.
Ekologické efekty, ktoré môžeme dosiahnuť v tomto smere vlastnou iniciatívou, sú skutočne výrazné. Veď napríklad v roku 2007 sa v Európe predalo 1,8 miliardy klasických žiaroviek. Ukončenie ich predaja bude znamenať zníženie spotreby energie, ktoré sa následne podpíše aj pod zmierňovanie globálneho otepľovania. A to vďaka tomu, že sa takto ušetrí až 23 miliónov ton CO2 emisií ročne. V európskych domácnostiach je nainštalovaných cca 3,5 miliardy svetelných zdrojov. Z celkovej spotreby elektrickej energie sa 14 % použije na osvetľovanie. V súčasnosti je až 85 % používaných svetelných zdrojov z energetického hľadiska neefektívnych. Nahradením neefektívnych žiaroviek úspornými zdrojmi svetla by sa ušetrilo min. 30 % energie.

Vráťme sa však späť na Slovensko. Pred našimi domácnosťami teraz stojí úloha nezostať ľahostajnými k tomuto ekonomickému a ekologickému smerovaniu a začať postupne vyraďovať nevyhovujúce žiarovky a vymieňať ich za ekologické žiarivky.

No aj tu treba postupovať obozretne. A to predovšetkým pri ich následnej likvidácii. Po skončení doby životnosti žiariviek ich treba ekologicky spracovať, a to predpokladá ich separovaný zber. Domácnosti, ktoré vyraďujú takéto svetelné zdroje, by sa mali obrátiť na niektorý z partnerských zberných dvorov EKOLAMPu, ktorých je už v súčasnosti na Slovensku 81. Ich presný zoznam možno nájsť aj na www.ekolamp.sk.

V určitom zmysle bude domácnostiam pri správnej likvidácii už nefunkčných svetelných zdrojov nápomocná aj novela zákona o odpadoch platná od novembra 2009, na základe ktorej budú aj predajcovia povinní zabezpečiť spätný odber svetelných zdrojov, t.j. musia umožniť občanom pri nákupe novej žiarivky vrátiť nefunkčnú starú žiarivku.

Nie nadarmo sa hovorí, že strojcom našej budúcnosti sme my sami. Separovaný zber a ekologická likvidácia tohto druhu odpadu nám teraz ponúka šancu pozitívne ovplyvniť prostredie, v ktorom žijeme, mieru zaťaženia prírody, ovzdušia a v konečnom dôsledku aj kvalitu nášho života v blízkej budúcnosti.

K tejto vízii, vízii zdravšieho životného prostredia, sa aktívne postavili aj výrobcovia a distribútori svetelnej techniky, členovia združenia EKOLAMP Slovakia, ktorí rozbiehajú napĺňanie spomínanej smernice z dielne Komisie Európskeho regulačného parlamentu.

Združenie EKOLAMP zároveň zastrešuje zber a recykláciu nefunkčných svetelných zdrojov a svietidiel, a to na celom území Slovenska. Občanom, ako koncovým užívateľom, umožňuje bezplatne odovzdávať žiarivky a výbojky v akomkoľvek množstve na ktoromkoľvek z partnerských zberných miest.

Separovaným zberom žiariviek chránite životné prostredie.
EKOLAMP HOTLINE: 0914/22 44 44

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenský nákladiak sa zrazil v Maďarsku s tromi osobnými autami
<< predchádzajúci článok
Peter Mihók je podpredsedom Svetovej komorovej federácie