Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

04. októbra 2016

Koniar: Maratón mieru robíme s vášňou a prenášame ju na divákov



Riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Branislav Koniar.



Zdieľať
Riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach Branislav Koniar. Foto: TASR - Jakub Kotian
Košice 4. októbra (TASR) - Organizátori 93. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) môžu hovoriť o spokojnosti. Preteky opäť nadchli tisícky Košičanov, vysokú sledovanosť mal aj priamy prenos v televízii. Riaditeľa podujatia Branislava Koniara potešilo mnoho aspektov vrátane výkonov slovenskej elity.


Medzinárodný maratón mieru ponúkol naozaj pestrý program. Súčasťou bežeckého sviatku bolo mnoho disciplín, takže na trať sa dostali aj bežci, ktorí si netrúfli na kráľovskú. V nej sa predstavilo približne 2000 vytrvalcov, ďalšie tisícky sa objavili na kratších tratiach v rámci polmaratónu či minimaratónu. Nechýbal bohatý sprievodný program, ktorý lemoval prakticky celú trať. Podčiarknuté a zhrnuté - 93. ročník MMM sa vydaril.

"Neustále napredovať je ambícia všetkých nás - organizátorov, ktorí sa na MMM podieľame. Robíme to s vášňou a prenášame ju na ľudí, na hostí a aj na divákov. Snáď je to vidno. Pomáha nám to vytvárať nové programy," uviedol pre TASR Koniar.

Elitní africkí bežci, ktorí podľa očakávania obsadili popredné priečky, sa sťažovali na príliš vysokú teplotu. Počasie sa však ovplyvniť nedalo a popasovať sa s ním museli všetci účastníci. Hneď za africkou špičkou skončili dvaja slovenskí bežci. Jozef Urban a Boris Csiba potvrdili príslušnosť k absolútnej maratónskej elite na Slovensku.

Na snímke bežci na Hlavnej ulici, vľavo v pozadí je Dóm sv. Alžbety, vpravo je Kaplnka sv. Michala. Foto: TASR/Milan Kapusta


"Pre domácich bežcov je to teplo ešte väčší nepriateľ než pre Keňanov. Napriek tomu boli skvele pripravení. Urban má formu, nedávno zabehol desať kilometrov za niečo cez 30 minút. Trochu zmenil stravovanie. Radil sa so zlatým olympijským medailistom v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro Matejom Tóthom, aby zladil cukry a všetky biochemické procesy v tele a aby to klaplo. Pomohlo mu to a ja mu gratulujem. Má ťažkú sezónu, v ktorej sa veľa nacestoval a snažil sa o účasť v Riu. Nevzdal sa, zmenil trénera a vyzerá to, že urobil dobre. Boris Csiba sa dokázal zlepšiť, dokonca veľmi výrazne a to aj napriek tomu, že už má 36 rokov. Máme dvoch Slovákov v prvej desiatke a veľmi sa z toho teším. Program, v rámci ktorého podporujeme slovenských bežcov, sa teda napĺňa a my im môžeme vyplatiť sľúbené bonusy," uviedol Koniar.

Urban si po dokončení maratónu posťažoval, že mu na MMM chýbalo viac bežcov s výkonom okolo 2:15, 2:20. Medzi siedmym Keňanom Bungeiom a ôsmym Urbanom bola až osemminútová priepasť. Urban mal zároveň sedemminútový náskok na desiateho Srba Stosiča. Na otázku, či je možné priviesť na MMM viac bežcov s časmi okolo 2:20, sa riaditeľ pretekov vyjadril neurčito.

"Ťažko povedať. Skôr sa dá spraviť akási priateľská pomoc s polmaratóncami, ktorí by bežali na úrovni 1:10 a pomohli by im. Ďalšou možnosťou by bolo objednať a zaplatiť vodiča, ktorý by išiel výlučne pre slovenskú špičku. Chce to však ešte niekoľko ďalších krokov. Keď uvidíme, že slovenská špička sa sformuje a bude pripravená, tak jej radi pomôžeme. Ak je to rozpadnuté a behajú v rozmedzí 2:26 - 2:36, tak ťažko komusi pomáhať. Je však náznak, že sa to formuje. Myslím si, že aj Vitko sa vráti a tá špička sa sformuje," poznamenal Koniar.

Zaujímavé príbehy priniesla účasť viacerých pretekárov. Elitnú sedmičku tvorilo šesť Keňanov a jeden bežec z Etiópie. Všetci Keňania mali za sebou mnoho maratónov a do Košíc si prišli vylepšiť osobné maximá. Absolútnym maratónskym nováčikom však bol Tadesse Mamo Temechachu z Etiópie. Do Košíc prišiel bez akéhokoľvek osobného rekordu, napriek tomu patril k favoritom. Predurčovali ho k tomu vyjadrenia jeho manažéra, ktorý hovoril o výbornej forme 25-ročného vytrvalca. Tá sa aj potvrdila, keďže Temechachu napokon obsadil bronzovú priečku s časom 2:10:16 a za víťazom zaostal iba o 78 sekúnd.

"On nie je úplne mladý, má už 25 rokov. Jeho manažér Hussein Makké veľa pracuje aj s dráhovými atlétmi a je často na mítingoch. Keď sme spolu telefonovali, tak vravel, že ho nechce dávať na maratón do Berlína, lebo tam by sa mu stratil niekde v druhej desiatke. Cítil, že má obrovskú formu, tak nech ho vezmem. Stál nás letenku, nič viac. To je náš debutový vklad, nič viac na úvod neponúkame. Ten tip mu vyšiel. V jednej chvíli sa dokonca pokúsil o trhák, ale tí starší sa nakoniec nedali zatlačiť. Bola to dobrá kúpa," dodal Koniar.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trasu cestných pretekov v Katare možno skrátia kvôli horúčave
<< predchádzajúci článok
Slovenský basketbal pritiahol posily z Ameriky