Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2017

KONFERENCIA: Záujem o pôrodné asistentky v domácnostiach stúpa



Aj napriek tomu, že v posledných rokoch stúpa záujem tehotných žien o starostlivosť pôrodných asistentiek v domácnostiach, na Slovensku sa nedarí dosiahnuť dohodu, ...



Zdieľať
ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Zvolen 5. mája (TASR) – Aj napriek tomu, že v posledných rokoch stúpa záujem tehotných žien o starostlivosť pôrodných asistentiek v domácnostiach, na Slovensku sa nedarí dosiahnuť dohodu, aby táto práca bola hradená z verejného zdravotného poistenia tak, ako je to bežné v zahraničí. Zhodli sa na tom účastníčky druhej vedeckej konferencie pôrodných asistentiek, ktorá sa v týchto dňoch koná vo Zvolene.


"Pôrodné asistentky sú pripravené poskytovať starostlivosť o tehotné ženy na úrovni, ktorú dnešné moderné ženy a ich rodiny očakávajú. Vo svojej činnosti sú však obmedzované, keďže zdravotné poisťovne s výnimkou UNION, s nimi neuzatvárajú zmluvy. Pritom pôrodné asistentky vedia byť nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť aj starostlivosť o ženu a novorodenca po prepustení z nemocnice," konštatovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.

Podľa nej pôrodné asistentky pri svojich návštevách tehotných žien a žien po pôrode vedia rozpoznať príznaky patologických stavov a odporučiť včas návštevu lekára v ambulancii. Poskytujú ženám informácie, ako zvládať situácie súvisiace s náročným obdobím tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ich činnosť je teda zároveň preventívna.

V súčasnosti pôrodné asistentky vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a ambulanciách gynekológov, kde je obmedzená ich samostatnosť v rozhodovaní a uplatňovaní kompetencií na základe ich odborných vedomostí, čo má za následok aj pokles záujmu o štúdium povolania pôrodnej asistentky.

"Je nesporné, že ku kľúčovým dôvodom, ktoré tento jav spôsobujú, patrí nízka autonómia profesie, vysoká psychická a fyzická záťaž pri výkone povolania, postavenie v spoločnosti medzi laickou, ale aj odbornou verejnosťou. Ženy mnohokrát ani nevedia, že sa o nich stará pôrodná asistentka a nie sestra," pripomenula viceprezidentka SKSaPA pre pôrodné asistentky Adriana Nemčoková.

Je presvedčená, že toto povolanie by sa dalo spopularizovať medzi mladými jednoduchou úpravou legislatívy, keby sa pôrodná asistentka stala samostatným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Podľa Lazorovej všetky tieto obmedzenia a legislatívne nedostatky viedli v uplynulých rokoch k tomu, že počet pôrodných asistentiek sa od roku 2004 znížil takmer o polovicu a dnes ich komora eviduje iba približne 1700. "Značná časť týchto žien odišla medzi časom za lepšími podmienkami pracovať do Českej republiky či do Rakúska," podotkla.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku ochorelo vlani na HIV 87 ľudí
<< predchádzajúci článok
Zamestnávatelia po upozornení doplatili poistné takmer 3,2 milióna eur