Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. marca 2011

Konfederáciu politických väzňov povedie naďalej Srholec



Konfederáciu politických väzňov (KPVS) bude aj najbližšie tri roky viesť kňaz Anton Srholec. V Bratislave o tom dnes rozhodlo valné zhromaždenie konfederácie, ktoré ho už po ...



Zdieľať
srholec Anton SrholecFoto: SITA BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Konfederáciu politických väzňov (KPVS) bude aj najbližšie tri roky viesť kňaz Anton Srholec. V Bratislave o tom dnes rozhodlo valné zhromaždenie konfederácie, ktoré ho už po druhýkrát zvolilo za predsedu. "Sme niečo ako živá pamäť národa a našou snahou je, aby sa vyvážilo hodnotenie totalitných režimov minulého storočia. Hitlerov totalitný režim bol zdokumentovaný, no komunistický režim prešiel veľmi ľahučko. Ostalo to beztrestné a niektorí komunisti si myslia, že sa nič nestalo, ale tento režim ľudí veľmi poznačil svojimi zločinmi, nespravodlivosťou, diskrimináciou a fanatizmom," povedal pre agentúru SITA Srholec. Následkom toho, že Slovensko sa ešte nevyrovnalo s bývalým režimom je podľa neho dodnes morálne postihnutie slovenského národa a príčina neporiadkov a nespravodlivosti. "Konfederácia teraz združuje 1 750 mužov a žien, ale z toho je asi len 200 politických väzňov, ostatní už vymreli. Ale patria k nám ich deti, príbuzní a ľudia, ktorých režim najekým spôsobom poškodil," vysvetlil Srholec.


Konfederácia politických väzňov má svoje sídlo v Bratislave. Toto občianske združenie vzniklo 3. marca 1990. Jej prvým predsedom bol Július Porubský. Politická orientácia organizácie bola od začiatku jasná, snažila sa povzbudzovať občanov Slovenska k demokracii, k ekonomickým reformám, k integračným procesom. Konfederácia má svoje pobočky vo viacerých mestách Slovenska od Bratislavy po Vranovom nad Topľou.

Anton Srholec sa v roku 1951 v skupine 22 rehoľníkov pokúsil emigrovať do talianskeho Turína, kde mal v pláne študovať teológiu. Hranicu chcela skupina prekročiť cez rieku Morava, útek sa však nepodaril. Srholca spolu s ostatnými zadržali a odsúdili na 12 rokov väzenia v jáchymovských uránových baniach, kde odpracoval 98 mesiacov. V roku 1969 dostal povolenie na pobyt v Taliansku. Na pápežskej univerzite v Turíne absolvoval za dva semestre štúdium teológie a v roku 1970 ho pápež Pavol VI. vysvätil za kňaza. V roku 1985 sa aktívne podieľal na slávnostiach vo Velehrade, a preto prišiel o štátny súhlas a opäť začal pracovať ako robotník a kňazskej službe sa mohol venovať len príležitostne. Pred 20 rokmi založil občianske združenie RESOTY, v ktorom sa až do dnes venuje ľuďom bez domova.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jurzyca chce nový, atraktívnejší zoznam povinnej literatúry
<< predchádzajúci článok
JEMEN: Polícia zastrelila dvoch protivládnych demonštrantov