Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. augusta 2012

Komisia nemusí preplatiť peniaze na cesty prvej triedy



Európska komisia (EK) nemusí Slovensku preplatiť peniaze použité namiesto opráv na výstavbu ciest prvej triedy. Ak komisia rozhodne o neoprávnenom použití peňazí, hrozí, že 200 mil. eur bude ...



Zdieľať
obchvat odlahci dopravu BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) nemusí Slovensku preplatiť peniaze použité namiesto opráv na výstavbu ciest prvej triedy. Ak komisia rozhodne o neoprávnenom použití peňazí, hrozí, že 200 mil. eur bude musieť Slovensko zaplatiť zo štátneho rozpočtu, informovala v piatok TA3.


Bývalé vedenie ministerstva dopravy podľa televízie dalo vlani opraviť 100 kilometrov ciest a Slovenská správa ciest sa pustila aj do ďalších päťsto kilometrov. Európskej komisii sa nepáči, ako ministerstvo dopravy pod vedením Jána Figeľ (KDH) peniaze použilo. Tie mali ísť len na opravu kritických úsekov a nie rekonštrukciu ciest ako takých. Komisia preto požiadala ministerstvo o vysvetlenie.

"Slovenská strana poskytla Európskej komisii svoje odpovede v apríli tohto roku. Tieto odpovede sú v tejto chvíli vyhodnocované a stanovisko bude v priebehu niekoľkých týždňov," uviedla pre TA3 tlačová tajomníčka Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková. Televízia tvrdí, že komisia už čiastočne rozhodla a argumenty, ktoré sme jej poskytli, sú údajne nedostatočné. Hrozba, že prídeme o 200 mil. eur, je tak čoraz väčšia.

"Uvedomujeme si riziko, že Európska komisia odmietne tieto projekty preplatiť a bude nutné platiť ich zo štátneho rozpočtu. Každopádne robíme všetko preto, aby sme vyrokovali ich financovanie z eurofondov," vyhlásil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Bývalý minister dopravy tvrdí, že komisia projekty nemá prečo stopnúť. Podobné rekonštrukcie totiž v minulosti prešli bez problémov. Zároveň obviňuje súčasné vedenie ministerstva, ktoré vraj mohlo projekty úmyselne zmariť.

"Ak by Slovensko nevyužilo túto pomoc a dokonca muselo vracať nejaké prostriedky, považujem to za zlyhanie tých, ktorí sú kompetentní alebo zodpovední," povedal Figeľ.

Ak by Slovensko podľa TA3 naozaj muselo z rozpočtu vrátiť 200 mil. eur, diera v štátnej kase by bola ešte väčšia. Definitívne slovo povie Európska komisia, ktorá by sa mala vyjadriť v najbližších týždňoch.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci odklepli chybný pozmeňujúci návrh k penziám
<< predchádzajúci článok
Nové vedenie RTVS zvýši koncesie, diváci majú dostať viac