09. apríla 2025

9.4.2025 (SITA.sk) - Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty apeluje na slovenských poslancov, aby neschvaľovali
zákon o mimovládnych organizáciách. Podobne im písal i minulý rok v máji. O liste komisára Rady Európy informoval
denník Sme. O'Flaherty list adresoval predsedovi parlamentu
Richardovi Rašimu (
Hlas-SD) a predsedom troch parlamentných výborov,
Miroslavovi Čellárovi (Hlas-SD),
Jaroslavovi Baškovi (
Smer-SD) a
Lucii Plavákovej (
Progresívne Slovensko).
Píše v ňom o tom, že označovanie mimovládnych organizácií za lobistov by ich neprimerane stigmatizovalo, vyzval, aby sa kroky smerujúce k regulácii neziskoviek uskutočňovali v spolupráci s občianskym sektorom.
Možnosť vysokých sankcií
O’Flaherty rovnako upozornil aj na to, že nová legislatíva plánuje zaviesť pre mimovládne organizácie povinnosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý je cielený na verejné inštitúcie. Komisár podobne ako vlani vystríhal pred zavedením možnosti vysokých sankcií i zrušenia mimovládnej organizácie v dôsledku administratívnych pochybení.
Rozpustenie by podľa neho malo byť možnosťou len v prípade bankrotu, dlhodobej nečinnosti či závažných prehreškov, a malo by k nemu dochádzať len na základe rozhodnutia nezávislého súdu. Za otázne považuje aj to, či je takýto zákon ako celok nutný v demokratickej spoločnosti v zmysle Európskeho dohovoru o ľudských právach. Členov a členky slovenského parlamentu vyzval, aby návrh, ani pozmeňovacie návrhy k nemu neschvaľovali v prípade, ak nebudú v súlade so záväzkami, ktoré Slovensku z tohto dohovoru vyplývajú.
Komisár varuje pred rastúcim tlakom na občiansku spoločnosť
V liste komisár pripomenul aj svoju minuloročnú návštevu na Slovensku, keď vystúpil ako proti plánovanej legislatíve o mimovládnych organizáciách, tak aj voči plánovaným zmenám vo verejnoprávnom telerozhlase, ktoré ale poslanci minulý rok odsúhlasili a z Rozhlasu a televízie Slovenska sa stala Slovenská televízia a rozhlas. O’Flaherty podľa denníka Sme napísal, že už v tom čase na Slovensku vnímal znepokojivý tlak na občiansku spoločnosť, a to aj vo forme verbálnych útokov od predstaviteľov štátnej moci.
Prijatie pripravovaného zákona o mimovládnych organizáciách by podľa neho tento tlak umocnilo, čo by podľa jeho slov vyslalo
„znepokojujúci signál o stave právneho štátu a demokracie v Slovenskej republike“. Zastal sa tiež Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Stredisko novelu zákona kritizovalo a poslancov vyzývalo, aby ju nepodporili, strana Smer-SD vtedy vyzvala riaditeľku strediska
Silviu Porubänovú na odstúpenie.
Podľa O'Flahertyho má stredisko pripomienkovanie takýchto zákonov v náplni práce, podľa jeho slov sú takéto inštitúcie jednými z pilierov dodržiavania ľudských práv, právneho štátu a demokracie. Na slovenských poslancov apeloval, aby sa strediska zastali.
Vláda tvrdí, že ide len o zlepšenie transparentnosti
Slovenské mimovládne organizácie novelu zákona kritizujú, považujú ju za škodlivú a diskriminačnú, hovoria aj o protiústavnosti. Opakovane ju nazývajú ako „ruský zákon“. Poslancov NR SR tiež vyzývali na to, aby zákon nepodporili, apelujú na spoločnú diskusiu a opravu návrhu. Prekáža im napríklad to, že sa týka len mimovládnych organizácií, ale nie odborárov či podnikateľov, kritizujú tiež ďalšiu administratívnu záťaž.
Navrhovatelia zákona o mimovládkach i premiér
Robert Fico (Smer-SD) tvrdia, že predložená legislatíva nemá nič spoločne s ruskou, americkou či izraelskou legislatívou. Cieľom slovenského návrhu je podľa nich len sprecizovanie kontrolných mechanizmov a zlepšenie transparentnosti, aby vedeli, ako sú financované mimovládne organizácie a kto im dáva peniaze. Tvrdia, že návrh zákona bol spracovaný v súlade s pravidlami EÚ.
Zdroj: SITA.sk - Koaličný zákon podľa kritikov kopíruje Rusko. Komisár Rady Európy pre ľudské práva žiada, aby neprešiel © SITA Všetky práva vyhradené.