Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. mája 2007

Koaličné chápanie daní je podľa Mikloša nebezpečné



Za zarážajúce označil Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), že si rétoriku kritikov tzv. daňového dumpingu Slovenska osvojili aj predstavitelia súčasnej vládnej koalície. Chápanie daňovej problematiky ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) - Za zarážajúce označil Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), že si rétoriku kritikov tzv. daňového dumpingu Slovenska osvojili aj predstavitelia súčasnej vládnej koalície. Chápanie daňovej problematiky zo strany vládnej koalície označil za nebezpečné. Povedal to v pokračujúcej rozprave k návrhu opozičných poslancov na prijatie Deklarácie o daňovej suverenite v priamych daniach.

Reformy podľa Mikloša neboli samoúčelné, priniesli rast ekonomiky a nové pracovné miesta. Tvrdenia premiéra Fica o tom, že súčasný rast je skôr dôsledkom nízkych miezd označil za "holý nezmysel", pretože nízke mzdy, dokonca ešte nižšie, sme mali aj pred reformou. Len tých päť európskych krajín, ktoré urobili hlboké štrukturálne reformy, dosahuje podľa neho vysoký hospodársky rast a pritiahli zahraničné investície. "Aj preto je dôležité, aby boli reformy zachované a aby sa dane neharmonizovali," povedal Mikloš. V Európskej únii je podľa Mikloša situácia rôzna a krajiny, ktoré nerobili reformy, majú problémy. "Preto je tá diskusia citlivá a vášnivá a dane sa stávajú predmetom politického boja ako naposledy vo Francúzsku," povedal Mikloš poukazujúc na podľa neho neférové argumenty, ktoré sa pri tom používajú. Znepokojujúce preto podľa Mikloša je, ak si argumenty o tzv. daňovom dumpingu osvojujú aj predstavitelia vládnej koalície, čo podľa neho zvyšuje riziko, že tlaku na harmonizáciu Slovensko podľahne.

Za absolútne vecne nesprávne hodnotenie situácie zo strany koalície, ktoré použil v rámci rozpravy aj Miroslav Číž (Smer-SD), označil Mikloš tvrdenia, že sa nám tzv. daňový dumping vypomstí a že nám vyspelé krajiny musia z prostriedkov EÚ kompenzovať výpadky príjmov z nedostatočného výberu daní a ešte lákame na nízke dane ich investorov. "Celkové daňové príjmy v roku 2004, prvom roku po reforme, neboli nižšie ako v poslednom pred reformou. Zmenila sa štruktúra daňových príjmov, celkovo sme vybrali o 22 miliárd viac," povedal Mikloš s tým, že nedošlo ani k zníženiu príjmov z dane zo zisku, zníženej z 25 na 19 percent, vybralo sa o vyše miliardy viac. Ekonomika rastie výrazne rýchlejšie, takže podľa Mikloša získavame viac ako pri vyšších daniach. Peniaze z EÚ dostávajú podľa neho krajiny s nižšou ekonomickou úrovňou. „Keď teda vďaka nižším daniam dosahujeme vyšší ekonomický rast, znamená to, že skôr dosiahneme úroveň, keď prestaneme byť čistými poberateľmi,“ povedal Mikloš s tým, že teda budeme čerpať od bohatých krajín menej ako keby sme reformy nerobili.

Z toho podľa Mikloša vyplýva účelovosť argumentácie niektorých západných politikov, ktorí sú pod tlakom, vyvolaným odchodom investorov do krajín strednej a východnej Európy. "Európa nie je celý svet. Ak by sme my nevytvárali lepšie konkurenčné prostredie, nešli by investori z Francúzska či Nemecka k nám, išli by do Indie, do Číny. Globálna konkurencia tu jednoducho je a bude, či sa to niekomu páči alebo nie a návrhy na harmonizáciu daní sú nielen v rozpore so záujmami Slovenska, ale aj Francúzska, Nemecka, Talianska a ďalších krajín, pretože by znamenala len dočasné zmiernenie konkurencie z nových členských krajín, ale potom by prepukli problémy s mnohonásobne vyššou intenzitou," povedal Mikloš.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kaliňák dôveryhodnejší ako Gašparovič
<< predchádzajúci článok
Ahmadínedžád navštívi Lukašenka