Koalícia zahlasuje za tlačový zákon so zmenami z mediálneho výboru
Nové zásadnejšie pozmeňujúce návrhy k tlačovému zákonu koalícia v pléne nepredloží, prípadne nepodporí. Na dnešnom rokovaní koaličnej rady sa dohodla, že podporí tie zmeny, ktoré predložil ...
BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Nové zásadnejšie pozmeňujúce návrhy k tlačovému zákonu koalícia v pléne nepredloží, prípadne nepodporí. Na dnešnom rokovaní koaličnej rady sa dohodla, že podporí tie zmeny, ktoré predložil poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Ján Podmanický pri prerokovávaní návrhu v mediálnom výbore.
„Je dohoda strán vládnej koalície, že návrhy obsiahnuté v spoločnej správe získajú podporu,“ povedal po rokovaní koaličnej rady predseda vlády Robert Fico s tým, že dnes koaliční partneri neprišli s novými návrhmi. Podľa neho možno očakávať nejaké pozmeňujúce návrhy koaličných i opozičných poslancov z pléna. „Pokiaľ by sa podali nejaké návrhy, ktoré by vylepšovali štylistiku, sme pripravení veci akceptovať,“ dodal.
Fico dodal, „že neexistuje absolútne žiadny dokument, že by niektorá medzinárodná organizácia prišla a povedala, toto je náš oficiálny dokument, ak slovenský parlament prijme takýto alebo onaký tlačový zákon, porušuje alebo neporušuje tieto záväzky, ktoré SR má“. Fico je presvedčený, že všetko podstatné, čo medzinárodné inštitúcie požadovali, koalícia vyriešila. Zmeny, ktoré koalícia schválila pred týždňom v mediálnom výbore, považujú však naďalej viaceré medzinárodné a domáce inštitúcie, ako aj opozícia za nedostatočné.
Právo na odpoveď podľa nového tlačového zákona sa bude môcť uplatniť bez ohľadu na to, či pôjde o uverejnenie pravdivej alebo nepravdivej informácie. Fico tvrdí, že pravdivosť alebo nepravdivosť nemá žiadny vplyv na právo na odpoveď. Toto právo bude v prípade skutkových tvrdení, ktoré zasahujú do súkromnej cti, osobného života, alebo dobrej povesti. Ak sa vydavateľ domnieva, že nie sú splnené podmienky na uverejnenie odpovede, tak ju nezverejní a dotknutá osoba sa bude môcť podľa Fica obrátiť na súd. „Súd potom bude musieť rozhodnúť, či existovalo právo na odpoveď alebo neexistovalo. Ak existovalo, bude môcť súd uložiť sankciu do 150-tisíc korún,“ dodal Fico. Odpoveď bude musieť byť uverejnená na rovnocennom mieste ako pôvodná informácia. Premiér zopakoval, že „práva na odpoveď sa netreba obávať, vláda ani parlament ako kolektívne orgány nebudú mať právo takéto niečo využívať“.
Predseda parlamentu Pavol Paška nemá dôvod rokovať o tlačovom zákone s opozíciou. "Parlamentarizmus má svoje pravidlá, tá najlepšia debata bude druhé a tretie čítanie v rozsahu, v akom len chcú opoziční a koaliční poslanci,“ dodal. Po odhlasovaní tlačového zákona dá hlasovať o Lisabonskej zmluve. Pavol Paška sa po zasadnutí koaličnej rady vyjadruje k hlasovaniu za Lisabonskú zmluvu. Autor: Ján Peťko Paška nepochybuje, že vzhľadom na závažné negatívne dôsledky pre Slovensko v prípade neschválenia Lisabonskej zmluvy v hlavách mnohých poslancov z klubu SDKÚ-DS a SMK víri všeličo. Možno sa podľa neho naozaj stane, že niektorí opoziční poslanci Lisabonskú zmluvu podporia. Dodal, že po prípadnom odmietnutí Lisabonskej zmluvy už Národná rada SR nebude mať možnosť opätovne hlasovať.
Ranné zasadnutie koaličnej rady. Autor: Ján Peťko
SITA