Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. apríla 2011

Koalícia sa dohodla na podobe daňovo-odvodovej reformy



Koaličné strany sa po niekoľkotýždňových diskusiách dohodli na podobe reformy daňovo – odvodového systému. Po dnešnom rokovaní lídrov ...



Zdieľať
bez nazvu Iveta Radičová a Béla BugárFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Koaličné strany sa po niekoľkotýždňových diskusiách dohodli na podobe reformy daňovo – odvodového systému. Po dnešnom rokovaní lídrov koaličných strán to vyhlásila premiérka Iveta Radičová. Dohodnutá reforma podľa jej slov zásadne zjednoduší platenie daní a odvodov. „Takúto podobu zmien predloží ministerstvo financií na medzirezortné pripomienkové konanie, zároveň otvoríme inštitút verejnej diskusie,“ uviedla premiérka po rokovaní Koaličnej rady.


Celkové daňové a odvodové zaťaženie sa podľa premiérky Ivety Radičovej po reforme mierne zníži. Väčšine živnostníkov by sa na základe zmien mali znížiť minimálne odvody, ktoré platí 80 % živnostníkov, a to zo súčasných 160 eur na menej ako 140 eur. Konkrétne detaily zmien podľa premiérky predstavia v najbližších dňoch po zapracovaní pripomienok. Ako však spresnil na tlačovej besede predseda strany Most-Híd Béla Bugár, koalícia sa zhodla na zrušení paušálnych výdavkov vo výške 40 %. Podnikatelia si budú môcť uplatniť mesačne výdavky vo výške životného minima, a to necelých 190 eur.

Koalícia potvrdila aj výšku sadzby pre sociálne poistenie pre podnikateľov vo výške 13 % a zdravotné poistenie vo výške 9 %. Zmena vo výške sadzby však nastala pri dohodároch, ktorí budú platiť odvod na sociálne poistenie 10 % s tým, že ich príjmy do výšky životného minima nebudú podliehať odvodom.
Súčasťou dohody je podľa premiérky aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov o 4 %. Odvody zamestnancom by sa mali postupne znižovať každý rok o 1 %. Dohodnutá sadzba pre sociálne poistenie pre zamestnancov zostáva na pôvodných 19 %. Koalícia potvrdila aj dohodu na jednorazovom odpisovaní majetku pre podnikateľov už v prvom roku.



Zmena oproti pôvodným zámerom rezortu financií nastala aj pri celkových dopadoch reformy. Tá podľa premiérky už nebude fiškálne neutrálna. Výpadky v príjmoch verejných financií by však mali nahradiť aj dynamické efekty rastu zamestnanosti. Tá by mala rásť nielen vďaka zmene odvodov, ale aj pre zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré by malo pozitívne ovplyvniť zníženie administratívnej záťaže.

So zvyšovaním daňového a odvodového zaťaženia pre živnostníkov, dohodárov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) však nesúhlasí Občianska konzervatívna strana (OKS). "OKS naďalej nesúhlasí so zvyšovaním daňovo-odvodového zaťaženia pre živnostníkov, dohodárov a SZČO, naopak, bude plne podporovať znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia zamestnancov ako aj iné kroky," uviedla strana v stanovisku po dnešnom rokovaní pracovnej skupiny.

Koalícia sa zhodla na zmene odvodového systému, ktorá má priniesť jeho výrazné zjednodušenie a zníženie administratívnej záťaže. Zmeny majú spočívať v zavedení tzv. superhrubej mzdy, teda zvýšení súčasnej hrubej mzdy zamestnanca o odvody platené zamestnávateľom, či v zjednotení vymeriavacích základov. Súčasťou odvodovej reformy má byť aj zavedenie jednotného ročného zúčtovania daní a odvodov a jednotného výberu daní, ciel a odvodov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA: Pálenie Koránu je neamerické
<< predchádzajúci článok
NASA kvôli Rusom preložila štart raketoplánu Endeavour