Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Knihy na tento týždeň



Kníhkupectvo Gorila.sk Vám predstavuje knihy, ktoré by istotne nemali újsť Vašej pozornosi. Na tento týždeň Vám Gorila.sk vybrala magíckú sedmičku kníh, pri ktorej zabudnete na svoje ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 24. marca (WBN/PR) - Kníhkupectvo Gorila.sk Vám predstavuje knihy, ktoré by istotne nemali újsť Vašej pozornosi. Na tento týždeň Vám Gorila.sk vybrala magíckú sedmičku kníh, pri ktorej zabudnete na svoje problémy.


1. Peter Mayle: Podfuk na Korzice

Ideálne poskladaný muž, v jednom tele súkromný detektív, vyhlásený znalec vín a gurmán na entú Sam Levitt prichádza už po tretí raz. Podfuk na Korzike (v českom jazyku) je voľným pokračovaním kníh Petra Mayla "Podfuk jako víno" a "Podfuk v Marseille".

Pán spisovateľsa opäť našiel vo výbornom stave ducha a pera. Podfuk na Korsike je kniha, ktorú odporúčame najviac ľuďom trpiacim nechutenstvom a tým, ktorých jarná únava uviedla do stavu ponurosti a depresie. Siahnite po knihe a bude vám po pár riadkoch lepšie, lebo Maylova detektívka kniha je rýdzim potešením v provensálskom štýle. To znamená, že pri čítaní jeho diela sa vám budú zbiehať slinky v ústach, dostanete chuť na pohárik dobrého vínka a k tomu sa budete skvostne zabávať.

Spoľahlivý stopár Sam Lewitt si ako v predchádzajúcich knihách nezabúda uspokojiť najmä svoje hrdlo, žalúdok a milostné túžby na juhu Francúzska. Pritom stihne objasniť prípad plný intríg v najvnútornejšom vnútri spoločenskej smotánky, kam by jej prísne vyhranená spoločnosť nedovolila radovému detektívovi nakuknúť ani cez kľúčovú dierku veľkosti špendlíkovej hlavičky.

Príbeh sa začína úplne pokojne. Miliardár Francis Reboul sa rozvaľuje na záhrade svojej obrovskej vily v Marseille a čaká na svojich dobrých priateľov Sama Lewitta a jeho partnerky Elene Moralesovú. Zrazu spozoruje obrovskú jachtu, ktorej posádka javí viac než obdivný záujem o jeho rezistenciu a pozemok okolo nej. Majiteľom lode je chamtivý ruský magnát Oleg Vronsky.

Má o Reboulovu nehnuteľnosť taký záujem, že sa nezastaví pred ničím. Keď ju miliardár nechce predať, uchyľuje sa k nechutným metódam. Ale to nepozná Sama Lewita a jeho známosti. Aby pomohol svojmu úbohému miliardárovi v núdzi, nájde si spojencov v radoch nájomných žoldnierov a dokonca z prostredia korzickej mafie.

Hrozivé okolnosti nemôžu zabrániť, aby sa Sam s partnerkou Elene ďalej nemotal po nablýskaných večierkoch, kde to iskrí šampanským a guľočkami kaviáru v kútikoch ústočiek filmových hviezdičiek. Sam pritom všetkom v pohode naďalej pátra a zistí, že Reboulovi ide o život.

Najnovšiu knihu autora knižných hitov Petra Mayla si môžete objednať na webovej stránke Gorila.sk TU

2. Anton Heretik: Zlo

Známy profesor klinickej psychológie Anton Hertik zdieľa presvedčenie, že vrahom za istých okolností môžete stať aj vy, čo teraz čítate tieto riadky. Podľa neho preto, lebo agresivita je spoločnou vlastnosťou všetkých ľudí. Prejavuje sa v extrémnych formách pri spáchaní trestného činu.

Nepokladajte to za velikášstvo či rúhanie sa uznávaného odborníka vo svojom odbore. Stal sa známym vďaka fundovaným komentárom v televíznom seriáli Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. Okrem šéfovania a výučby na katedre psychológie UK v Bratislave 35 rokov robí súdneho znalca a stretáva sa pri rozhovoroch so stovkami vrahov zo všetkých možných sociálnych skupín a veku, ktorí mali za sebou skutky beštiálne, dopredu premyslené a tie z afektu, čiže keď človeku prasknú nervy.

Aj vrcholné kultúrne dedičstvo je plné vrážd. Zoberme si len grécke mýty, hry Shakeaspeara či Dobšinského rozprávky. Tak prečo by teda vražda nemohla číhať v podvedomí každého z nás. "Heretikoví" vrahovia sa líšia intelektom, osobnosťou a motiváciou. To, čo ich spája a čo spája ľudí na oboch stranách väzenského múru, je agresivita.

Kniha je o tých zločincoch z dvestovky, ktorí profesorovi najviac utkveli v pamäti. "Násilie fascinuje, priťahuje nás, vyvoláva silné emócie. Či už je to strach, odpor, radosť, alebo nadšenie, vzrušenie je vždy silné. Ak sme svedkami násilia – na ulici alebo pri sledovaní hororov, detektívok, akčných filmov – vždy to oslovuje aj našu vlastnú agresivitu. A sprevádza nás to celý život," napísal Anton Heretik v knihe Heretik.

Autor knihy zdôrazňuje recept, ako sa vyvarovať väzenských mreží. Musíme mať neustále na pamäti, že "našou celoživotnou výzvou je, akým spôsobom sme schopní kultivovať vlastnú agresivitu." Kniha je vedecky analyticky vecná, pritom plná ľudského porozumenia a občas vás prekvapí, paradoxne k námetu, láskavý humor. Všetko to sa totiž spája s osobnosťou profesora Antona Heretika.

Ak vás kniha, a najmä portréty vrahov, zaujala, môžete si ju objednať na webovej stránke Gorila.sk TU.

3. Harlan Coben: Chýbaš mi

Niekedy urobí človek najlepšie, ak za minulosťou postaví múr vysoký hoci ako Babylonská veža, ale omnoho stabilnejší a pevnejší, aby ho nemohli postavy z rokov dávno minulých ani náhodou preliezť a ocitnúť sa v súčasnosti. Svoje o tom vie newyorská vyšetrovateľka Kat Donovanová, ktorá sa nevyhýbala človeku, čo patril do zabudnutej minulosti a chce, aby sa vrátil do jej života.

Stačil jej bežný pohľad do internetovej zoznamky, kde zavesili fotografiu bývalého snúbenca Jeffa, ktorého tvár nevidela osemnásť rokov. Kat sa dusí v ťaživých citoch, Jeff jej dolámal srdce. Policajtka verí na zázrak, že toto je pravý okamžik, keď sa črtá nová budúcnosť a tragická minulosť je zabudnutá. Opak je pravdou.

Do jej súčasnosti vtrhne minulosť temné podozrenie a neskôr hrôza. Postupne vychádzajú na povrch obludné zločinecké plány, ktorých cieľom sa stávajú tí najzraniteľnejší. Počet obetí narastá a vyšetrovateľkina vyhliadka na opätovné zblíženie s Jeffom sa čoraz väčšmi vzďaľuje, lebo ju na sto percent pohltí objasňovanie mysterióznych prípadov vrážd.

Kat riskuje životy vrátane vlastného, ponára sa do ešte väčšej temnoty a hľadá v sebe silu, aby sa s tým, čo zatiaľ zistila, vyrovnala a sama sa nezbláznila. Harlan Coben je medzinárodne uznávaný autor vyše dvadsiatich románov. Mnohé z nich sa zaradili medzi najpredávanejšie tituly v rebríčku New York Times. Ak chcete vedieť, ako detektívka dopadne, objednajte si ju na internetovej stránke Gorila.sk TU.

4. Probstová: Hľadanie vytúženého dňa

Stačí vojsť do antikvariátu a osud ponúkne zázračnú knihu, ktorej sa stačí iba dotknúť a netreba ju čítať. Starý almanach kúziel dá každému nevšednú schopnosť dotykom ruky odhaliť, aký vzťah vzniká medzi dvomi ľuďmi. Takýmto vyvoleným šťastlivcom je Kate Seymurová z mestečka Verily v tesnom susedstve New Yorku.

Dar od zaprášenej knihy či rovno z nebies, sa jej nesmierne hodí do biznisu. Spolu s dvomi najlepšími priateľkami založili totiž zoznamovaciu agentúru Kinnections. Darí sa im, vďaka Katinej schopnosti, nad očakávanie, ba až nesmierne. Prichádza osudový muž Slad Montgomery. Je takmer vo všetkých smeroch úžasný. K tomu je ešte hrozne sexi a má mimoriadny džob zabehnutého a vyhľadávaného rozvodového advokáta.

Prvé stretnutie s Kate je na osídlach lásky na prvý pohľad, aj keď cynický Slade doslova vletí do agentúry a tvrdí, že praktiky zoznamky sú pochybné. Že sú len sobášnymi podvodníčkami a ublížia jeho sestre, Katinej najnovšej klientke. Jediná cesta, ako sa dostať z tejto šlamastiky, je skrotiť právnika a nájsť mu ženu jeho snov.

Podarí sa Kate udržať ich vzájomný vzťah v hraniciach vymedzených zmluvou? Veď už pri prvom stretnutí ju "nesmiernou silou zasiahne vzrušujúca energia ich vzájomnej príťažlivosti". Alebo sa nakoniec majiteľka zoznamovacej agentúry zoznámi s iným mužom jej snov? Odpovede na tieto a ďalšie otázky získate jednoducho.

Stačí, ak si knihu Jennifer Probstovej "Hľadanie vytúženého dňa" objednáte na internetovej stránke Gorila.sk TU.

5. Waris Dirieová: Safa

"Nedovolím, aby sa môj osud zopakoval. Preto som zachránila Safu." Komentovala svoj úžasný čin somálska modelka Waris Dirieová. Podľa jej krutého osudu nakrútili film Púštny kvet. Bol to fantastický svetový hit, ktorý si našiel tisíce divákov aj na Slovensku. Hrôzostrašná scéna, pri ktorej dievčatku násilím urobia obriezku, dojala k slzám milióny divákov.

Rozpútala tiež vášnivé politické diskusie až na najvyšších miestach civilizovaného sveta. V životopisnom filme top modelku Waris Dirieovú hrala v útlom veku vtedy trojročná Safa s chudobného somálskeho slumu. Vyrástla a hrozilo jej niečo tak strašné, čo postihlo hviezdnu modelku, keď nebola ešte dospelá. Safa mala byť od vyriezky ochránená zmluvou, ktorú podpísali filmármi s jej rodičmi. Ich podpis mal zaručiť, že sa jej vyhne neľudské a potupné mrzačenie ženských orgánov. K tomu zmluva zabezpečila dcérke školskú dochádzku a peniaze na prežitie pre celú chudobnú rodinu, kým Safa nebude plnoletá.

Po rokoch sa však autorka knižného bestselleru Púštny kvet Waris Dirieová dozvedá šokujúcu správu. Neobrezaná sedemročná Safa je okoliu na posmech. Rodinu napádajú zo všetkých strán, aby postúpila krutý zákrok. Jej mama už ľutuje svoj podpis na zmluve a začína váhať. Safa si podľa nej určite nikdy nenájde muža, lebo je menejcenná a nečistá. Waris okamžite odlieta do Somálska, aby Safu za každú cenu zachránila. Dobre vie, že sa musí pokúsiť o nemožné. V Afrike sú povery a tradícia mocnejšie, ako si len západný svet vie predstaviť.

Úchvatnú knihu o súboji človečenstva s tmárstvom čiernej Afriky si môžete objednať na internetovej stránke Gorila.sk TU.

6. Peter Krištúfek: Dom hluchého

Ak prestanete počúvať, môžete celkom stratiť sluch. Alfonz Trnovský, praktický lekár z malého mesta Brežany, sa po celý život tváril ako žiarivo šťastný a spokojný človek. Pravda je iná.

Vo vnútri je hluchý od nešťastia, lebo nechce počuť vlastné svedomie. Román Dom hluchého vás prevedie dejinami Slovenska od tridsiatych po deväťdesiate roky. Rozprávačom je lekárov syn Adam. Prišiel sa rozlúčiť s domom, od ktorého sa nikdy nevedel odpútať. Peter Krištúfek chronologicky v knihe spomína na udalosti, ktoré sa neraz kruto prevalili cez Slovensko.

Nejde o nudnú kroniku, ale živé repete desiatok rokov jednej rodiny a mestečka na Slovensku. Cez krátke kapitoly autor rozbieha niekoľko línií a motívov. Jeho 550 stránková kniha nechce suplovať učebnice dejepisu. V nich chýbajú mnohé veci, ktoré naopak neabsentujú v knihe Dom hluchého. Áno, aj v školských knihách sa rozoberajú štyri režimy, židovská otázka, politické procesy, ŠTB a podobne. Ale nie tak ako v knihe Petra Krištúfka. Autor ju ešte vyšperkoval záhadami. Napríklad komu patrili kosti náhodne objavené v záhrade.

Knihu si môžete objednať na internetovej stránke Gorila.sk TU.

7. Alexandra Potterová: Ten pravý, ktorého nechcem

Väčšina chce nájsť životnú lásku. Ona ju však chce stratiť... Pre mužov kniha prináša niektoré zvlášť závažné oznam, že keď dievčatá myslia na milovaného, začínajú im v bruchu lietať motýle. Pre ženy je určený zostatok romantickej a vtipnej knihy.

Je určená najmä tej ženskej časti človečenstva, ktorú trápi otázka: Je vaším snom vydať sa zaňho alebo to proste viete? Príbeh je taký zo života. Keď Lucy v Benátkach spoznala Natea, bolo jej jasné, že on je "ten pravý".

Očarení prvou láskou sa pobozkali pod Mostom vzdychov pri zapadajúcom slnku. A to im podľa legendy malo zaručiť večnú lásku. Ich vzťah nevydrží, a po desiatich rokoch o sebe nič nevedia. To sa zmení, keď sa Lucy presťahuje do New Yorku a legenda ich opäť spojí. Znovu. A zase. A zase. Ale čo ak Nate nie je ten pravý, pýta sa stále Lucy?

Veď navždy môže byť príšerne dlho. Je to vtipná, magická a romantická knižka o tom, že nájsť toho pravého nemusí vždy znamenať rozprávkovo "žiť šťastne až do smrti".

Príjemnú oddychovku si môžete objednať na webovom portáli Gorila.sk TU.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izraelskí Arabi odmietli Netanjahuovo ospravedlnenie za sporné výroky
<< predchádzajúci článok
Protikorupčná operácia SBU v Donbase viedla k zadržaniu 16 ľudí