Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. augusta 2018

Klub 500 a SOPK odmietajú, aby banky plošne poskytovali údaje daniarom



Ministerstvo financií (MF) SR chce od bánk získavať citlivé údaje o podnikateľoch a zintenzívniť tak boj proti daňovým podvodom. Podľa Klubu 500 a Slovenskej obchodnej ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Bratislava 1. augusta (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR chce od bánk získavať citlivé údaje o podnikateľoch a zintenzívniť tak boj proti daňovým podvodom. Podľa Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) tým poruší bankové tajomstvo. Taktiež hrozí rozmach čiernej ekonomiky.


Finančné riaditeľstvo SR a Ministerstvo financií SR chcú mať plošný prístup ku množstvu údajov na účely "analytickej činnosti v oblasti daní, poplatkov a colníctva" a následne na boj proti daňovým únikom. Zmeny rezort presadzuje cez návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. "Absolútne nevidíme dôvod na zavedenie takéhoto oprávnenia naviac aj vo vzťahu k ministerstvu. Sme zásadne proti tomuto návrhu. Podľa našich informácií nikde v Európskej únii nemajú ministerstvá financií plošný prístup k údajom na bankových účtoch osôb," uviedol v stanovisku pre médiá predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Zároveň predseda SOPK Peter Mihók poukázal na to, že podľa zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva vôbec nemá MF SR vo vecnej pôsobnosti analytickú činnosť v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Takáto kompetencia sa navrhuje ministerstvu účelovo pridať návrhom zákona, čím si prístup k bankovým údajom formálne odôvodnilo.

Plošné poskytovanie bankových údajov je podľa Klubu 500 a SOPK porušením bankového tajomstva, ale aj zásadným porušením súkromia paradoxne v čase prijatia prísnej európskej ochrany osobných údajov v podobne GDPR. "Úradníci budú mať prístup k informáciám nielen o obchodných spoločnostiach, ale aj o politických stranách, cirkvách a náboženských spoločnostiach, samospráve, občianskych združeniach, odborových organizáciách. Sú to aj informácie týkajúce sa politickej príslušnosti, príslušnosti k odborovej organizácii, o náboženskom presvedčení, ale napríklad aj o zdravotnom stave či nákupných zvyklostiach občanov po spustení systému e-kasa," vysvetľuje Mihók. Tým podľa neho príde k bezprecedentnému zásahu do základných práv a slobôd a zvýši sa riziko zneužitia.

Podľa podnikateľov tiež hrozí, že po schválení zákona vzrastie objem čiernej ekonomiky, pretože subjekty, ktoré doposiaľ obchádzali zákon, ho budú obchádzať ešte vo väčšej miere. Výsledok tak bude presne opačný, ako je deklarovaný cieľ návrhu, teda boj proti daňovým únikom. Problémom podľa podnikateľov je aj to, že sa opatrenia budú týkať iba slovenských bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku. "Nebude sa týkať zahraničných bánk. Ďalším dôsledkom bude, že časť finančných tokov sa prirodzene presmeruje do zahraničia," tvrdí Soták.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet britských firiem v SR klesol, vzrástol však základný kapitál
<< predchádzajúci článok
Študenti siroty by mali vždy prerušenie štúdia oznámiť poisťovni