20. februára 2014
Miroslav Beblavý, archívne foto Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 20. februára (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR akceptovalo niekoľko pripomienok k novele zákona o platobných službách, ktoré k nej mal nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý. Rezort financií po spoločnom rozporovom konaní súhlasí s tým, aby každý klient banky dostával výpisy poplatkov automaticky.
"Klient pritom môže požiadať, aby mu ich banky nezasielali. Vo výpisoch bude mať aj uvedené, že ak s ich zasielaním nesúhlasí, tak o tom poskytovateľa platobných služieb informuje. Klient si bude môcť vybrať, v akej frekvencii chce výpisy dostávať - či mesačne, štvrťročne, alebo ročne," uviedol dnes Beblavý v stanovisku pre médiá.
Beblavý: Skreslené informácie
Podľa pôvodnej verzie návrhu zákona pritom mali mať poskytovatelia platobných služieb povinnosť zasielať tieto výpisy až po žiadosti zo strany klienta. Za týchto podmienok podľa Beblavého hrozilo, že o tejto možnosti budú mať klienti skreslené informácie.
"Poskytovatelia platobných služieb ich síce mali informovať o práve na zasielanie výpisov poplatkov, no bez toho, že by bola zrejmá bezodplatnosť tohto práva. Rovnakým rizikom bolo aj to, že spotrebitelia sa o novom práve nedozvedia, pretože bude spomenuté v niekoľkostranových dokumentoch," vysvetlil Beblavý. Preto považuje automatické zasielanie výpisov za lepšie riešenie.
MF SR sa vecne stotožnilo aj s ďalším jeho návrhom, a to, aby si klienti mohli prenášať svoje bankové účty zadarmo nielen v rámci slovenských bánk, ale aj do iných bánk v Európskej únii. V praxi by si to Beblavý predstavoval tak, že platobný účet zo slovenskej banky by si mohol klient presunúť napríklad do banky v Brne, vo Viedni alebo v Londýne. Podľa nezaradeného poslanca slovenské finančné domy by tak boli nútené zlepšovať svoje služby, a tým by sa zamedzilo aj vzniku kartelových dohôd medzi bankami.
"MF SR ma však informovalo, že tento krok sa pripravuje v rámci práve schvaľovanej európskej smernice a bude ho preto oveľa jednoduchšie zaviesť po jej schválení, keďže obdobnú legislatívu vtedy prijmú aj iné štáty. Keďže schválenie smernice sa očakáva v najbližších mesiacoch roku 2014, dohodli sme sa na odložení realizácie tohto kroku," doplnil Beblavý.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR