Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júla 2010

KĽDR: Vyhlásenie OSN je diplomatickým víťazstvom



Vyhlásenie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktoré odsudzuje marcové potopenie juhokórejskej vojenskej lode, je pre Severnú Kóreu "veľkým diplomatickým ...



Zdieľať
korea Foto: SITA/AP

OSN 9. júla (WEBNOVINY) - Vyhlásenie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktoré odsudzuje marcové potopenie juhokórejskej vojenskej lode, je pre Severnú Kóreu "veľkým diplomatickým víťazstvom". Severokórejský veľvyslanec pri OSN Sin Son-ho týmito slovami reagoval na piatkové schválenie dokumentu, ktorý o incidente hovorí ako o útoku, Severnú Kóreu ako údajného vinníka však priamo nespomína. Podľa Sina bude Pchjongjang pokračovať v úsilí o dosiahnutie mierovej dohody s Juhom, ako aj v procese jadrového odzbrojovania prostredníctvom šesťstranných rozhovorov. Piatkové vyhlásenie privítala aj Južná Kórea, ktorá v súvislosti s potopením požadovala priame odsúdenie Severu.

Vyhlásenie, ktoré schválilo všetkých 15 členov BR OSN, vyjadruje "hlboké znepokojenie" nad zisteniami medzinárodnej vyšetrovacej komisie pod vedením Južnej Kórey. Tá dospela k záveru, že 1200-tonovú korvetu Čcho-nan s najvyššou pravdepodobnosťou potopilo severokórejské torpédo. Rada však údajného vinníka priamo nespomína, pričom "berie na vedomie" reakciu Severnej Kórey, že "s incidentom nemá nič spoločné". Vyhlásenie, ktoré prečítal súčasný predseda BR OSN, vyzýva na "podniknutie primeraných a mierových opatrení proti zodpovedným".

Severná Kórea závery vyšetrovania odmietla ako vykonštruované a nalieha na otvorenie nového vyšetrovania za účasti zástupcov Pchjongjangu. Zároveň však varovala, že na prípadné konanie zo strany BR OSN bude vojensky reagovať. Južná Kórea presadzovala priame odsúdenie Severu, narazila však na odpor Číny, ktorá je najbližším spojencom Pchjongjangu a ako jeden z piatich stálych členov BR OSN disponuje právom veta.

Vyhlásenie "zdôrazňuje dôležitosť" snahy zabrániť ďalším útokom alebo iným prejavom nepriateľstva voči Južnej Kórei, ako aj "zachovania mieru a stability na Kórejskom polostrove a v celej severovýchodnej Ázii". Vyzýva tiež na plné dodržiavanie dohody o prímerí, ktorá ukončila kórejskú vojnu v rokoch 1950 až 1953.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Balkánski lídri rokovali o integrácii do EÚ
<< predchádzajúci článok
Washington potvrdil úspešnú výmenu špiónov