![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Sobota 8.2.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Zoja
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
08. februára 2015
KĽDR skúšobne odpálila päť striel krátkeho doletu
Severokórejčania si uctievajú pamiatku pri sochách zosnulých severokórejských lídrov Kim Ir-sena (vľavo) a Kim Čong-Ila (vpravo) na námestí v Pchjongjangu 17. decembra 2013 pri príležitosti 2. výročia smrti Kim Čong-Ila.
Zdieľať
![](https://www1.teraz.sk/usercontent/photos/2/6/6/3-26637a2c2ba253cd4045e3f0367a467a0ce891c6.jpg)
Podľa rezortu obrany v Soule rakety po približne 200 kilometroch dopadli do mora pri východnom pobreží KĽDR. Išlo o druhú severokórejskú raketovú skúšku v tomto roku, dodalo ministerstvo.
Severná Kórea bežne testuje rakety rôzneho druhu, najnovšia skúška sa však uskutočnila v čase zmenšujúcich sa šancí na obnovenie rozhovorov na vysokej úrovni medzi oboma Kóreami.
KĽDR v januári informovala USA, že je ochotná zaviesť dočasné moratórium na svoje jadrové skúšky, ak Washington zruší spoločné vojenské cvičenie s Južnou Kóreou. USA to však odmietli a označili za "skrytú hrozbu".
Pchjongjang v sobotu oznámil, že testoval novú protilodnú strelu s plochou dráhou letu a skúšku sledoval aj vodca KĽDR Kim Čong-un. KĽDR neuviedla, kedy sa skúška konala, podľa nemenovaného juhokórejského predstaviteľa to bolo v piatok. Zatiaľ nie je známe, či strely odpálené dnes boli rovnakého typu ako piatková.
V minulom roku uskutočnila KĽDR množstvo skúšok rakiet a iných zbraní. Po protestoch Južnej Kórey navrhla rad opatrení, ktoré by znížili napätie na Kórejskom polostrove, ale Soul ich odmietol s tým, že Pchjongjang musí najprv urobiť kroky k jadrovému odzbrojeniu.
Obe Kórey sú formálne stále vo vojne, keďže konflikt z rokov 1950-53 sa skončil prímerím a nie podpísaním mierovej dohody.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR