Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

20. januára 2020

Kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak



Toto ovocie obsahuje aj karotenoidy - luteín a zeaxantín, ktoré podporujú správnu funkciu očí. Podľa odborníčky môže byť konzumované ošúpané, ale je ho možné jesť i so šupkou.



Zdieľať
Kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak

 Exotické ovocie kivi má nízku energetickú hodnotu, ale je obzvlášť bohaté na vitamíny C, E, K a kyselinu listovú. Obsahuje tiež vápnik, fosfor a draslík, ktorý relaxuje cievne steny, čím pomáha znižovať krvný tlak. Upozornila na to lekárka Janette Stamová z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, ktorá ho odporúča zaradiť do jedálnička.


"Kivi obsahuje tiež vlákninu, ktorá v čreve nasáva vodu, a tým upravuje konzistenciu stolice. S trávením taktiež pomáha v kivi sa vyskytujúci enzým aktinidín, ktorý sa vyskytuje síce v malom množstve, ale má významnú úlohu, pretože pomáha rozkladať bielkoviny, a tým pomáha tráviacim procesom," uviedla Stamová s dôvetkom, že toto exotické ovocie pochádza z Číny, odkiaľ sa začiatkom 20. storočia misionármi rozšírilo na Nový Zéland, kde aj získalo svoje dnešné meno.

Toto ovocie obsahuje aj karotenoidy - luteín a zeaxantín, ktoré podporujú správnu funkciu očí. Podľa odborníčky môže byť konzumované ošúpané, ale je ho možné jesť i so šupkou, pretože tá tiež obsahuje vysoké množstvá vlákniny a vitamínov C a E. Upozornila však, že vysoké množstvo tzv. kalcium oxalátov vyskytujúcich sa v šupke i v dreni môžu dráždiť podnebie či jazyk.

Hoci ide o zdravú pochúťku, Stamová doplnila, že patrí medzi časté alergény z dôvodu reakcie na enzým aktinidín. Pre svoju schopnosť riediť krv by ho nemali konzumovať ľudia s nízkou krvnou zrážanlivosťou, ľudia užívajúci lieky proti zrážaniu krvi a ľudia pred operáciou.

Kivi je vhodné kupovať v stave, keď mierne podľahne pod tlakom prsta. Tvrdé ešte nie je zrelé, a, naopak, mäkké je už prezreté. Vhodné je ho skladovať pri izbovej teplote mimo priameho slnka.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vedeli ste, že chlad môže mať pozitívne účinky na vaše zdravie? (18. 1. 2020)
 Okrem toho, že fenikel je výborný pri tráviacich ťažkostiach, dá sa skvele využiť v kuchyni (8. 1. 2020)
 Prehľad pozoruhodných astronomických úkazov pozorovateľných počas roka 2020. Čo všetko môžeme vidieť v roku 2020? (5. 1. 2020)
 TOP: Desať vecí, ktoré budete v DECEMBRI zaručene potrebovať (30. 11. 2019)
 Nový benzín E10. Pozrite si kompletný zoznam áut, ktoré by ho nemali tankovať (22. 11. 2019)
 Dieťa by si malo samo vybrať, akému športu sa chce venovať (20. 11. 2019)
 Kyslá kapusta je vynikajúcim zdrojom vitamínov najmä počas zimy (30. 10. 2019)
 Umývanie rúk bráni šíreniu chorôb, treba si ich umývať správne (28. 10. 2019)
 Radíme: Obrániť sa pred chrípkou pomôže dostatok vitamínov (7. 10. 2019)
 Radíme: Otravu hubami môže zapríčiniť aj nesprávne skladovanie (19. 9. 2019)



nasledujúci článok >>
Pred 100 rokmi sa narodil taliansky režisér Federico Fellini
<< predchádzajúci článok
Facebook sa ospravedlnil čínskemu prezidentovi, jeho meno nahradil vulgárny preklad