Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. júna 2016

KISKA: Predsedníctvo bude pracovať na tom,aby udržalo úniu jednotnú



Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska sa vítajú v Prezidentskom paláci 30. júna 2016.



Zdieľať
Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska sa vítajú v Prezidentskom paláci 30. júna 2016. Foto: TASR/Vladimír Benko
Bratislava 30. júna (TASR) - Slovensko preberá európske predsedníctvo po prekonaní dlhej cesty a vníma ho ako výsledok mnohých rokov tvrdej práce. Prezident Andrej Kiska to povedal dnes v prítomnosti členov Európskej komisie (EK), ktorých privítal v bratislavskom Prezidentskom paláci v predvečer začiatku historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.


"Pre Slovensko je toto historický moment," vyjadril sa Kiska pred kolégiom komisárov EÚ na čele s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom. "Naši starí rodičia by si niečo také nedokázali ani predstaviť. Ani naši rodičia, ktorí prežili väčšinu svojich životov za železnou oponou," dodal prezident, ktorý opísal Slovensko ako "krásnu krajinu s úžasnými ľuďmi a mnohými dobrými nápadmi".

Kiska by si podľa vlastných slov želal, žeby mohlo Slovensko predsedať Rade EÚ v priaznivejších časoch pre európske spoločenstvo. Vyjadril poľutovanie nad výsledkom minulotýždňového referenda o vystúpení Británie z EÚ, nepovažuje ho však za koniec sveta, hoci európska integrácia ním utrpela ujmu. Upozornil pritom na vzmáhajúce sa nacionalistické nálady v krajinách EÚ a častom ovplyvňovaní politickej debaty emóciami, mýtmi a falošnými správami.

Kiska konštatoval, že podľa prieskumov by "bezpečná väčšina" Slovákov v súčasnosti nehlasovala za vystúpenie z EÚ. Neurobili by tak však preto, že by boli presvedčení, že EÚ je dobrým projektom, ale preto, že vystúpenie by bolo v súčasnosti príliš riskantné a príliš nákladné. "Takže sa domnievam, že je to otázka času, aby sme určili a ochránili našu budúcnosť," povedal prezident.

Podľa Kisku je potrebné opäť vzbudiť nadšenie ľudí pre tzv. európsky projekt, čo je otázkou prístupu, entuziazmu, čestnosti a politického vodcovstva. "Slovensko bude ťažko pracovať, aby udržalo úniu jednotnú počas svojho predsedníctva i po ňom. A úprimne si želám, aby o šesť mesiacov, keď Slovensko bude odovzdávať predsedníctvo Malte, EÚ bude v lepšom stave a veselšom duchu, v akom je teraz," uzavrel Kiska.

Juncker v následnom príhovore ocenil "vrelé prijatie" EK na Slovensku, ktoré podľa neho v rámci únie nebýva samozrejmosťou. "Sme v paláci pravého Európana," povedal Kiskovi, ktorého označil za Európana nielen hlavou, ale aj srdcom. Spomenul udalosti Pražskej jari, ktoré sledoval ako mladý zo Západu v atmosfére studenej vojny. A nakoniec vyjadril potešenie, že sme dosiahli spojenie európskej histórie a geografie.

"Vždy si budem pamätať svoju prvú návštevu Bratislavy," spomínal Juncker na rok 1997, keď ako predseda Európskej rady rokoval s vtedajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom ohľadne rozširovania EÚ. "Musím povedať, že som zažil i jednoduchšie stretnutia," poznamenal s tým, že tvrdo bojoval za to, aby sa medzi budúcich členov EÚ zaradilo aj Slovensko. Začiatok polročného slovenského predsedníctva v Rade EÚ od 1. júla označil takisto za historický okamih, ktorý okrem iného zvýši informovanosť Európanov o tejto krajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Briti s cyperskými predkami žiadajú o cyperské občianstvo
<< predchádzajúci článok
Prieskum: Až 81 percent Poliakov si želá zostať v EÚ