Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu





Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA
kino
26. 10. 2007

Prebudenie tmy

Prebudenie tmyFantasy žáner ešte nebol dostatočne vykradnutý a sprofanovaný, o čom svedčí najnovší prírastok. Áno, budete plakať...

Will je typický mladík s množstvom problémov násťročného veku – treba makať v škole, odolávať krásnym slečnám, protivným súrodencom a transferu jeho celej rodiny na iný kontinent. No nie je všetkým dňom koniec a možno bude táto zmena aj prospešná! Pretože Will je v skutočnosti siedmym synom siedmeho syna a kľúčovým hráčom v boji Svetla proti Temnote v predzvesti konca sveta. A proroctvo sa pomaly napĺňa... Preto treba zobrať rozum do hrsti a splašiť za päť dní - šesť znamení. Ale tie neležia len tak pred domom, ale na rôznych miestach v rôznych časoch. Ešteže v sebe nachádza špeciálne schopnosti ako správny vyvolený... Vďaka nim sa mu určite podarí ľahšie hľadať znamenia a rýchlejšie utekať pred nebezpečnými nepriateľmi, akými sú napríklad vrany, či dupot koní v diaľke.
                            


Ak by sme vynechali invektívy, vyššie načrtnutý dej by nemusel byť úplne katastrofálny. Pravdepodobne taká nebola ani predloha – päťzväzková séria Susan Cooperovej, mojou maličkosťou neregistrovaná až do momentu písania recenzie. To však neznamená, že sa z nej dá dôstojne vyextrahovať dej na pozerateľný fantasy film. Aktuálne slová i minimálny počet hviezdičiek v hodnotení vám napovedajú, že sa niečo fatálne nepodarilo. Samozrejme, tušíte správne.
Rozprávanie o chlapcovi s nadobudnutými supervlastnosťami a jeho výlety do iného sveta, nie sú v žánri či rozprávaní filmových príbehov ničím novým. Ale prevarenosť nápadu, nulová invencia a čo je úplne najhoršie, mizerná variabilita všetkého už videného, zahraného či zažitého, je neodpustiteľná. Problém tkvie už v samotnom scenári ponúkajúcom až príliš málo zaujímavých momentov pre adaptáciu. Chlapec nadobúdajúci nové sily len tak z čistého neba? V roku 2007? To snáď nie. Výlety do fantasy bez patričného vysvetlenia? X-krát videné. Cválajúci jazdci v čiernom? Videli sme ich v Pánovi prsteňov a potom v miliónpäťsto klonoch i paródiách. S odstupom času (cca pol dňa po zhliadnutí) márne hľadám, čo nové v rámci žánru ponúka scenár Prebudenia tmy. Rozpačito možno konštatovať, že vôbec nič.


Aj samotné rozprávanie a tempo sú mdlé. Všetko sa deje náhodne (teda podľa zbúchaného scenára), tak ako sa to tvorcom hodilo. Chlapec behá okolo domu, zbehne do iného sveta, pobehá s fakľou, toto vykoná niekoľkokrát a na konci zažije grand finále s použitím bojových umení a lacných trikov. Celých 90 minút sa snažím odhaliť, či tu už niečo podobné bolo, ale najprv zisťujem, že nie. Aspoň nie v kinách. Na videu alebo v TV vidíte podobný "šrot" asi stále. A potom mi to docvaklo! Úroveň a štýl Prebudenia tmy sa vyrovnávajú lacnučkým európskym, alebo aj mizivým Hallmark produkciám.
Novinka zlyháva v dvoch smeroch – jednak v rozpočte. Za dvadsať miliónov sa skutočne fantasy nakrútiť nedá a ak bol niekto presvedčený o opaku, Prebudenie tmy by mu mali dookola omieľať ako pádny dôkaz. A zároveň sú to amatéri na všetkých miestach. Pominiem pekné reči z presskitov, ako sa tvorcovia snažili. Vás to za plné vstupné zaujímať nebude a to je dobre. David L. Cunnigham nemá šajnu, ako nakrúcať fantasy, a tak vykradol aspoň desať filmov. Zároveň však vedel, že rozpočet mu nebude stačiť na efektné scény (prakticky je tu len finále a sem-tam pobehujúci čierni jazdci), a tak sa skúsil hrať s formou, aby minimum vyčlenených dolárov zakryl.
Takže občas spomalí záber, švenkne kamerou tak, aby sa vám hlava zatočila, prípadne ufikne scénu a nadviaže inou. Do toho sa objaví nejaký filter a proklamovaná výborná vizuálna stránka pre plátno je na svete. OK, dospelých unudí scenár natoľko, že im tieto serepetičky prídu ako zvláštny efekt a deckám z nich bude skôr zle, resp. sa môžu pýtať, prečo im niekto komplikuje sledovanie. Slušný pokus, dobré nasadenie, ale Cunnigham si mal pozrieť výsledný zostrih a zistiť, že takto nemôže divákovi šmakovať. Samostatný odsek si zaslúži finále. Navodí pocit úplne iného filmu a spolu s ďalšími pár sekvenciami (bojové umenie z feudálnych čias, potopa v rumunských exteriéroch) sa vás bude snažiť presvedčiť, že ste boli na podstatne lepšom filme. Márna lásky snaha, lebo desať priemerných minút - zvyšných 90 podpriemerných nevyváži ani omylom. 


Pri malom rozpočte nie sú ani krásne triky, ale ani dobrí herci. Všetci prehrávajú, pretože si v mysli navodili predstavu, že idú tvoriť najväčší epos tejto päťročnice a zachránia svet v neopakovateľnom boji Svetla proti Temnote. Zopár anglických vtáčikov typu Christopher Eccleston sa tu snaží ostošesť, ale je jasné, že ostanú navždy v béčkových brakoch alebo malých roličkách významnejších filmov. Ústredný herec Alexander Ludwig (jeho prvou rolou bol Air Bud 3 a bude rád, ak Prebudenie nebude poslednou) má šťastie, že má aspoň štipku talentu a nelezie príliš na nervy. Soundtrack je na tom rovnako ako Alexander, slušný priemer.
Prebudenie tmy je jedným z najhorších titulov roka. Hrá sa totiž na niečo, na čo skrátka nemá po všetkých stránkach a v škatuľke kinofantasy filmov obsadzuje pozíciu najslabšieho. Aj podpriemerný Eragon, je asi trojnásobne lepší a Prebudenie tmy oproti nemu ponúka iba jedinú devízu – titulky. A tie sú poslednou nejasnosťou celého filmu. Na jednej strane vítam absenciu dabingu, na druhej strane mnohí tínendžeri budú asi reptať. Nevadí, drvivá väčšina z nich na to hádam nepôjde...
The Seeker: The Dark Is Rising (USA, 2007, 100 min.) Réžia: David L. Cunningham. Scenár: John Hodge. Kamera: Joel Ransom. Hudba: Christophe Beck. Hrajú: Christopher Eccleston, Ian McShane, Gregory Smith, Jonathan Jackson, Wendy Crewson, Amelia Warner, James Cosmo

Prebudenie tmy

Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema