Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu





Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA
kino
03. 09. 2010

Kung Fu Kyborg

Kung Fu Kyborg"Inteligentné" názvy filmov ako "Hady v lietadle", "Agenti dementi", alebo "Kung Fu Kyborg" divákovi priam našepkávajú, aby si namiesto kúpy kofoly prepašoval do kina liter borovičky. Strata peňazí, strata času, strata ideálu, že na každom filme sa dá nájsť niečo dobré. Jackie Chan bol pre mňa vždy skôr výstrahou prepnúť kanál než ako zárukou kultúrneho uspokojenia a nikdy som nebol veľkým znalcom ázijskej kinematografie, ale neprestávajú ma fascinovať skvelé nápady japonských hororov a Myazakiho rozprávok. "Kung Fu Kyborg" je však určite jeden z najhlúpejších filmov, aké som kedy videl, nezávisle od kontinentu výroby.





 V roku 2046 čínska vláda poverí čestného policajta Dachuna, aby dozeral na sociálizáciu kyborga K-1. Privedie ho do svojho domu v malom mestečku, ktoré je terorizované nebezpečným androidom. Policajt začne byť čoskoro na robota žiarlivý, keďže je v každom smere dokonalejší (napríklad vie dymiť zo zadku) a neskôr mu preberie priateľku. Nepriatelia však číhajú už za rohom.



Obeťami kopírky sa v tomto prípade stali Transformers, Terminátor a nejaká argentínska telenovela, ktoré sú odeté do hávu "modernej" sci-fi komédie s prvkami veľmi trápneho, morbídneho a fekálneho humoru. "Kung Fu Kyborg" je pre filmového gurmána záživný asi ako porcia smažených záprdkov, pre filmového recenzenta o to horšia, že ju musí stráviť celú. Najlepšie je zadržať dych a modliť sa, kedy to skončí.
O logike alebo dokonca rozumnom konaní postáv sa tu skutočne nedá hovoriť. Keby film odkazoval aspoň na nejaký konkrétny vzor, mohol by svoju suchú nevtipnosť, stupiditu a nevkus ospravedlniť aspoň označením sa za paródiu. Je vôbec potrebné spomínať zmätených hercov, absenciu režisérskej vízie, či scenár akoby napísaný 4-ročným hrajúcim sa dieťaťom? Dá sa vôbec stotožniť s hrdinským robotom, ktorý nosí účes v štýle Pomády, mení sa na bicykel a lieči zázračným ET- prstom? 


Navyše niekto asi tvorcom zabudol povedať, že spomalené zábery vyšli z módy pár rokov po Matrixe. To všetko podfarbené dramatickou hudbou, v jednej scéne dokonca čínskou cover verziou pesničky od Duffy. Za design robotov by film mal čeliť žalobe od producentov brakového seriálu Power Rangers. Keby ale existovala nejaká spravodlivosť vo vesmíre, Kung Fu Kyborg by zostal v Číne a nestrašil by na programe slovenských kín. Pochybný import takéhoto rozsahu by sa mal prešetriť.
Kei hei hup /Metallic Attraction: Kungfu Cyborg (Hongkong, 2009, 102 min.) Réžia: Jeffrey Lau. Scenár: Jeffrey Lau. Kamera: Yuen Man Fung. Strih: Angie Lam. Hudba: Ronald Cheng, Mark Lui. Hrajú: Jun Hu, Betty Sun, Lik-Sun Fong, Wei Gan, Ronald Cheng, Jacky Wu, Eric Tsang, Kar-Ying Law

Kung Fu Kyborg

Autor: Marek Hudec
Zdroj: Kinema