Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Svet filmu





Vyhľadávanie

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA
kino
21. 02. 2014

Klub poslednej nádeje

Klub poslednej nádejeAk ste už vyskúšali vynikajúcu seriálovú novinku HBO Temný prípad (True detective), možno vás prekvapil nezdravý zjav hlavného hereckého predstaviteľa Matthewa McConaugheyho. Dôvodom bolo jeho účinkovanie v biografickej dráme Klub poslednej nádeje, ktorá práve prichádza do slovenských kín a získala šesť oscarových nominácií vrátane kategórie „Najlepší film“.

Kedysi svalnatý sexidol komerčných komédií (Sahara, Lemra lemravá) kvôli postave umierajúceho kovboja údajne zhodil 40 kilogramov telesnej váhy. Uvidíte každú šlachu jeho krku, žily vykresľujúce čelo a zápästia – čo je skutočne desivá premenou vzbudzujúcou uznanie, ale možno aj morálne otázky, nakoľko by herci mali posúvať svoje fyzické hranice. „Chudol som štyri kilá každý týždeň, čo malo svoj systém. Nebezpečnejšie bolo znovu pribrať,“ povedal McConaughey (pre portál RogerEbert.com).
KINEMAVIDEO1909.V novinke stvárňuje skutočného pašeráka Rona Woodroofa, ktorému v roku 1985 nečakane diagnostikujú vírus HIV. Predpovedajú mu nanajvýš 30 dňovú budúcnosť a zaradia ho na testovanie nového lieku AZT. Spočiatku sa zdá, že Woodroof naozaj dlhšie neprežije, keďže jeho situáciu zhoršuje aj drogová závislosť. Po návšteve pochybného mexického lekára sa však rozhodne AZT vysadiť. O mesiac je nielenže stále nažive, ale dokonca oveľa zdravší. A cíti, že by na svojej skúsenosti mohol dobre zarobiť. Začne preto pašovať neschválené liečivá pre ostatných pacientov.

Napriek tomu, že Woodroofa priťahovali ženy, film v sebe obsahuje dôležitú myšlienku o tolerancii k sexuálnym menšinám. Príbeh sa do veľkej miery sústredí na jeho priateľstvo s transsexuálom Rayonom (vynikajúci Jared Leto) – vďaka ktorému prehodnotí homofóbne názory. Kanadskému režisérovi Jean-Marc Valléemu sa darí úspešne zachytiť Woodroofovu postupnú osobnostnú premenu zároveň s postupujúcimi prejavmi jeho choroby. Akoby sa McConaugheyho postava skutočne strácala v priamom prenose a niektoré scény môže byť nepríjemné pretrpieť. Keďže infekcia AIDS v 80tych rokoch ešte len vstupovala do histórie, je od začiatku zrejmé, že sa hrdina vyliečenia nedožije. Na rozdiel však od iných biografických filmov sa Klub poslednej nádeje nesnaží lacno citovo vydierať. Ak aj niekto umrie, tak mimo záberu a bez pohrebných monológov. Tvorcovia sa sústredili na realizmus a preto spracovanie pripomína skôr amorálnu reality show s dobovou hudbou, kde hlavný účinkujúci môže umrieť v každej scéne. Aj keď sme v súčasnosti kvôli vplyvu televízie a sociálnych sietí viac zvyknutí na narúšanie súkromia, smrť ostáva a zrejme aj ostane intímnym tabu. Klub poslednej nádeje túto hranicu úspešne dráždi.

Kým pred siedmymi rokmi kritika vyčítala filmu Kým si po nás príde neautentické zobrazenia života smrteľne chorých, McConaugheymu sa to podarilo možno až pridobre a toho Oscara by si zaslúžil. Na druhej strane je Klub poslednej nádeje aj vtipným príbehom boja jednotlivca voči nevšímavosti a chamtivosti. Postava Rona Woodroofa je každodenným hrdinom, ktorý sa ocitol v nespravodlivom konflikte s verejnou inštitúciou. Dôrazne znie aj kritika nemocníc často zabúdajúcich na pohodlie pacienta a sústreďujúcich sa na vlastný zisk. Kedy sa chorý stáva len jedným z mnohých. Definovaných druhom choroby, bez mena. Na Woodroofa však nemocnica Dallas Mercy zrejme nezabudla. A po tomto filme ťažko zabudne.Dallas Buyers Club (USA, 2013, 117 min.)Réžia: Jean-Marc Vallée. Scenár: Craig Borten, Melisa Wallack. Hrajú: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto

Klub poslednej nádeje

Autor: Marek Hudec
Zdroj: Kinema