![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|

06. 03. 2015
Chappie

Navyše v každej ďalšej scéne zúročí Chappie všetko, čo sa naučil predtým. Blomkamp je sugestívny v každej: Chappieho detská nátura, zraniteľnosť i temné prostredie vám budú nepríjemné. Blomkamp kladie prvé otázky ľudskosti: ako sa správame k deťom, ako ich vychováme a prečo sa k robotovi správame inak ako ku človeku? Nechali by ste päťročné dieťa v slume s partiou kriminálnikov? Z ukážok sa to nezdá, ale Blomkamp natočil opäť krvavý film: nielen v akcii, ale celkovom vyznení. Chappieho správanie sa zhutňuje, stáva sa komplexnejšou osobou, podnecuje ho k iným krokom. Ako chrániť, uvedomiť si existenciu, plniť potenciál, aj bojovať. Akcie nie je veľa, ale je efektne natočená a niektoré prestrelky sú výborne. Najviac sa Blomkamp vyšantil na začiatku finále, kde nechá do akcie zasiahnuť všetkých zainteresovaných a prídu parádne momenty, spomalené zábery. Aj variabilný Hans Zimmer pridá na bpm skladieb: duní naplno, hoci v detských scénach s Chappiem má jemné melódie a zaznie aj organ z Interstellar. Dodal premenlivý soundtrack, hoci nie na pohmkávanie motívov.
Zabudnúť netreba ani na líniu posadnutosti vedcov či konanie ľudí, kde má vyniknúť casting. Nikto tu nemá obrovskú rolu: Sigourney Weaver sa objaví pár ráz, Hugh Jackman sa aj na dlhší čas vytratí, aby napajedený rozohral očakávaného záporáka a Dev Patel je šikovný mentor. Viac priestoru si ukoristili Die Antwoord v silných roličkách i ôsmich songov na soundtracku. Nie som z nich úplne nadšený, ale Yo-Landi hrá predsa len lepšie ako magor Ninja. A samotný Chappie? Polovicu z jeho výkonu berie Sharlto Copley so skvelým hlasom, druhú jemná motorika, gestá a nesklame, žmýka emócie, je super!Takže koľko? Chappie má výborné elementy (vedcov, gangstrov, dospievajúceho robota, akciu), no ako celok neprebieha hladko. Občas sa zdržiava, inokedy šokuje, končí skôr ako by ste chceli a otvorí také línie... že si ho o 24 hodín pozriem ešte raz a finálny rezultát padne až potom.
DOPLNENÉ: Po druhom videní filmu je všetko jasnejšie. Chappieho netreba brať úplne vážne, ale sústrediť sa viac na jeho zábavnú líniu. Vtedy si naplno užijete akčné scény a zistíte, že je úderný od začiatku. Emočný mix je stále silný a striedajú sa veselé momenty i citlivé minúty. Gradácia je výborná, posledná tretina výborne poskladaná. Zimmerova hudba je ešte prenikavejšia a dokonca aj tvorba Die Antwoord sem zapadla. Chappie má rýchly strih a v 120 minútach obsahuje veľa prvkov, ktoré sa nestačia rozvinúť. Vôbec to nevadí, niektoré scény sú prekvapivo krátke, iné si dajú načas. Blomkampova réžia je pevná, toto je lepší film ako Elysium.Chappie (Mexiko/USA, 2015, 120 min.)Réžia: Neill Blomkamp. Scenár: Neill Blomkamp, Terri Tatchell. Hrajú: Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman, Ninja, Yo-Landi Visser
Chappie
Autor: Michal Korec
Zdroj: Kinema