Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júna 2010

KI: Poslanci minuli na cesty 784 412 eur



Kancelária Národnej rady SR (NR SR) odmietla Konzervatívnemu inštitútu M. R. Štefánika (KI) poskytnúť informácie o nákladoch na jednotlivé zahraničné pracovné cesty, ...



Zdieľať
parlament Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Kancelária Národnej rady SR (NR SR) odmietla Konzervatívnemu inštitútu M. R. Štefánika (KI) poskytnúť informácie o nákladoch na jednotlivé zahraničné pracovné cesty, ktoré poslanci parlamentu absolvovali počas IV. volebného obdobia v rokoch 2006-2010. Kancelária NR SR ich podľa Inštitútu odmietla zverejniť s odôvodnením, že nedisponuje informáciou v požadovanej štruktúre. Od NR SR požadovali údaje "o všetkých náhradách poskytnutých v súlade so zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách, kde by boli zahrnuté cestovné výdavky, stravné, vreckové, výdavky na ubytovanie, výdavky na poistenie nevyhnutných liečebných nákladov v zahraničí, a to za každú zahraničnú pracovnú cestu za každého poslanca osobitne a menovite“.


"Kancelária NR SR nám namiesto požadovanej informácie sprístupnila len strohú informáciu o sumárnych cestovných náhradách na zahraničné pracovné cesty poslancov NR SR, z ktorých vyplýva, že vo volebnom období v rokoch 2006-2010 im boli do konca apríla 2010 vyplatené náhrady v celkovej sume 784 412 eur," uviedol analytik KI Dušan Sloboda a zároveň sa pýta, ako teda vznikla súhrnná informácia o celkových náhradách, keď NR SR tvrdí, že nedisponuje informáciou o náhradách za jednotlivé zahraničné pracovné cesty jednotlivých poslancov.

Sloboda na základe strohých informácií o zahraničných pracovných cestách poslancov, ktoré sú zverejnené na webstránke NR SR, urobil analýzu, z ktorej vyplýva kam, na ako dlho a za akým účelom cestovali poslanci NR SR. Podľa analýzy poslanci strávili na zahraničných pracovných cestách spolu 2 893 dní. Viaceré cesty absolvovali skupiny poslancov spoločne za totožným účelom – celkom tak uskutočnili za volebné obdobie 370 zahraničných pracovných ciest. Koaliční poslanci strávili na cestách priemerne 20 dní a opoziční 15 dní.

Najaktívnejšími cestovateľmi v prepočte na mandát boli poslanci klubu SNS (v priemere vyše 25 dní) nasledovaní poslancami za SMK-MKP. Najčastejšie vycestovaným poslancom za Smer-SD bol Boris Zala (124 dní, 37 ciest), za SNS Rudolf Pučík (118 dní, 30 ciest), za ĽS-HZDS Ján Kovarčík (92 dní, 23 ciest), za SMK József Berényi (104 dní, 29 ciest), za SDKÚ-DS Eduard Kukan (79 dní, 21 ciest) a za KDH Július Brocka (58 dní, 10 ciest). Z vedenia NR SR najčastejšie cestoval predseda NR SR Pavol Paška (86 dní, 35 ciest). Na druhej strane podľa informácií zverejnených na webstránke NR SR 29 poslancov neabsolvovalo počas volebného obdobia žiadnu pracovnú cestu hradenú NR SR, medzi nimi napríklad Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš či Iveta Radičová (SDKÚ – DS) a ani Ján Slota (SNS).

Poslanci najčastejšie cestovali do Francúzska (56 ciest, najmä Štrasburg a Paríž) a Belgicka (34 ciest, Brusel), čo je pochopiteľné, keďže v týchto krajinách sídlia inštitúcie EÚ, NATO, OECD, OBSE a Rady Európy. Častou destináciou boli i susedné krajiny, najmä krajiny V4 (Česko – 36 ciest, Maďarsko – 22 ciest, Poľsko – 16 ciest). Celkovo spomedzi 54 navštívených krajín prevažovali krajiny Európy a zvlášť krajiny EÚ, našli sa však i exotické destinácie (Južná Afrika, Etiópia) a tiež krajiny s nedemokratickými totalitnými a autoritárskymi režimami (Ćína, Vietnam, Kazachstan, Sýria a Líbya), konštatuje analýza Konzervatívneho inštitútu.

Deklarovaný účel pracovných ciest najčastejšie súvisel s členstvom Slovenska v EÚ (63 ciest), účasťou na konferenciách (56 ciest), členstvom v Rade Európy (40 ciest) či NATO (20 ciest). Až 42 ciest bolo deklarovaných ako pracovné návštevy a 39 ciest ako partnerských a recipročných bilaterálnych návštev jednotlivých výborov parlamentov, pričom bližšie informácie o dôvodoch a výsledkoch ciest nie sú zverejňované.

Počas končiaceho sa volebného obdobia poslanci uskutočnili 18 ciest, ktorých dĺžka bola sedem a viac dní. Najdlhšou bola 10-dňová pracovná cesta Maroša Kondróta (Smer-SD) do Soulu a deväťdňová cesta podpredsedov NR SR Miroslava Číža (Smer-SD), Milana Horta (SDKÚ-DS), Anny Belousovovej (SNS) a poslancov NR SR Tibora Cabaja (ĽS-HZDS) a Gyulu Bárdosa (SMK-MKP) do Kapského Mesta. Aspoň týždeň trvali i ďalšie cesty poslancov do Číny, Vietnamu či Etiópie.

Cestovné náhrady predstavujú v priemere takmer 5 230 eur na jedného poslanca NR SR. Jeden deň poslanca na zahraničnej pracovnej ceste stál daňovníkov v priemere takmer 300 eur. Keďže kancelária NR SR odmietla zverejniť požadované informácie, nie je možné spresniť, ktorá z pracovných ciest bola najnákladnejšia a nie je možné overiť, či výdavky na zahraničné pracovné cesty na ubytovanie a letenky boli vynaložené efektívne a za obvyklé trhové ceny. KI podá voči rozhodnutiu kancelárie NR SR o odmietnutí sprístupnenia informácie rozklad.

Podrobné informácie o cestách jednotlivých poslancov sú zverejnené na webstránke http://www.konzervativizmus.sk .

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svetový deň darcov krvi v nedeľu a pondelok
<< predchádzajúci článok
Havana vyzýva EÚ, aby zmenila svoj postoj ku Kube