07. decembra 2015
Americký minister zahraničných vecí John Kerry (vľavo) počas brífingu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom po ich stretnutí v Jeruzaleme, archívne foto. Foto: TASR/APJeruzalem 7. decembra (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry spôsobil v nedeľu v Izraeli pobúrenie, keď varoval, že vďaka pokračujúcej okupácii Predjordánska sa z Izraela stane
"štát dvoch národov", napísala dnes agentúra AP.
Slová šéfa americkej diplomacie popisujú scenár, ktorého naplnenie by znamenalo neúspech politiky presadzovanej v tomto regióne Spojenými štátmi. Znamenalo by tiež koniec Izraela ako židovského a zároveň demokratického štátu, komentovala AP.
Spojené štáty, medzinárodné spoločenstvo a mnoho Izraelčanov presadzujú
"riešenie vo forme dvoch štátov" - zriadenie Palestínskeho štátu, a tým ukončenie izraelskej kontroly nad miliónmi Palestínčanov žijúcich na okupovaných územiach, ktoré Izrael obsadil vo vojne z roku 1967.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu znova zopakoval, že
"Izrael nebude štátom dvoch národov", a zo zlyhania mierového dialógu obvinil palestínsku stranu.
Výstavba židovských osád v okupovanom Predjordánsku pokračuje rýchlym tempom aj napriek Netanjahuovým opakovaným prísľubom, upozorňuje AP a dodáva, že táto skutočnosť vyvoláva všeobecné znepokojenie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR