Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. júna 2014

Kerry pripustil možnosť amerických leteckých zásahov v Iraku



Americký minister zahraničných vecí John Kerry



Zdieľať
Americký minister zahraničných vecí John Kerry Foto: TASR/AP
Washington/Londýn 16. júna (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes povedal, že USA zvažujú letecké útoky, ktorými by pomohli irackej vláde poraziť islamistické povstanie v krajine a tiež prípadné rokovania so susedným Iránom.


V rozhovore pre server Yahoo! News, Kerry odpovedal na otázku o možnosti leteckých útokov: "Nie sú celou odpoveďou, ale môžu byť jednou z možností, ktoré sú dôležité," citovala ho agentúra Reuters.

"Keď ľudia vraždia a zabíjajú pri takýchto masových masakrách, musíte to zastaviť. A urobíte, čo treba, ak to je potrebné zastaviť, či už zo vzduchu alebo inak," dodal.

Kerry tiež povedal, že USA sú "otvorené diskusiám" s Iránom o tom, ako pomôcť irackej šiitskej vláde v boji so sunnnitským islamským povstaním.

Britské ministerstvo vnútra dnes zverejnilo návrh zákazu činnosti irackej sunnitskej povstaleckej organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) v Spojenom kráľovstve. Britský parlament sa ním bude zaoberať vo štvrtok a zákaz by mal nadobudnúť platnosť v piatok, uviedol Reuters.

Zákaz vychádza z britského zákona o terorizme a na jeho základe bude v Británii trestným činom patriť k ISIL alebo organizovať ich stretnutia alebo chodiť oblečený tak, že to naznačuje podporu tejto organizácie.

ISIL, ktorá vedie silnú ofenzívu v severnom Iraku, sa usiluje vytvoriť kalifát na severe Sýrie a Iraku. Bojuje proti irackej vláde, podporovanej Iránom. Považuje totiž všetkých šiitov za kacírov, ktorí si zaslúžia smrť a vychvaľuje sa, že zmasakroval stovky irackých vojakov, ktorí sa bojovníkom ISIL minulý týždeň vzdali.

Británia na základe zákona o terorizme z roku 2000 zakázala vyše 55 zoskupení, ktoré považuje za medzinárodné teroristické organizácie.


Do Perzského zálivu doplávala americká výsadková loď s 550 vojakmi

Do Perzského zálivu priplávala dnes americká vojnová loď USS Mesa Verde s 550 príslušníkmi námornej pechoty USA, ktorá by mala podporiť prípadný zásah proti islamistickým povstalcom v Iraku, oznámila agentúra Reuters.

USS Mesa Verde patrí ku kategórii moderných bojových plavidiel určených na rýchle výsadkové operácie a podporu námornej pechoty.

"USS Mesa Verde je schopná vykonávať rôznorodé operácie rýchlej reakcie a krízového manažmentu. Na palube lode sa nachádzajú konvertoplány MV-22 Osprey s preklápacími rotormi," uvádza sa vo vyhlásení Pentagónu.

Americký minister obrany Chuck Hagel už v sobotu nariadil, aby sa do oblasti Perzského zálivu presunula lietadlová loď USS George H. W. Bush, ktorá by tiež mala podporiť eventuálnu vojenskú operáciu protiirackým povstalcom obsadzujúcim kľúčové mestá krajiny.

Plavidlo USS George H. W. Bush, sprevádzané krížnikom USS Philippine Sea a torpédoborcom USS Truxtun, malo do Perzského zálivu doplávať z Arabského mora ešte v priebehu soboty.

Americký prezident Barack Obama zvažuje všetky možnosti, ako by mohol pomôcť irackej vláde potlačiť vzmáhajúce sa povstanie militantných islamistov, s výnimkou vyslania pozemných síl, ktoré sa z irackého územia stiahli len koncom roku 2011.

Saudská Arábia odmieta zahraničnú intervenciu v Iraku

Saudská Arábia dnes odmietla akúkoľvek zahraničnú intervenciu do vnútorných záležitostí Iraku, kde sa islamskí militanti zmocnili veľkých územných častí. Vo vládnom vyhlásení, ktoré zverejnila oficiálna tlačová agentúra SPA, Rijád označil za príčiny súčasných nepokojov dlhoročnú sektársku politiku a marginalizáciu časti irackej spoločnosti. A vyzval na "urýchlené vytvorenie vlády národného konsenzu, ktorá by obnovili bezpečnosť a stabilitu v krajine," informovala agentúra Reuters.

O tom, ako by blízkovýchodný región mohol pomôcť Iraku rokoval v Iráne počas víkendu britský minister zahraničných vecí William Hague, ktorý dnes bude informovať parlament, uviedol jeho hovorca. Zdôraznil, že treba podporiť irackú vládu, aby sa vyhla rizikám sektárskeho prístupu a naopak zaujala postoj založený na inkluzívnom, čo možno najširšom základe.

Británia zdôraznila, že nemá záujem o vojenskú účasť v Iraku, ponúka však humanitárnu pomoc a protiteroristické odporúčania, ak o ne iracké orgáne prejavia záujem.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentská kampaň Petra Osuského stála 41.000 eur
<< predchádzajúci článok
M. Šefčovič apeluje na to, aby mala slovenská veda viac zdrojov z EÚ