Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. marca 2016

Keď prenajímate nehnuteľnosť, musíte sa registrovať na daňovom úrade



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Bratislava 15. marca (TASR) – Dobre vyhotovená nájomná zmluva a registrácia na daňovom úrade sú podľa advokátky základné veci, ktorými môže prenajímateľ ochrániť seba aj svoj majetok. Slovenské právo síce pozná aj ústnu dohodu, ale čo je raz napísané na papieri a podpísané, to sa ľahšie dodržiava aj vymáha.


Nájomná zmluva upravuje vzťahy medzi prenajímateľom a nájomcom. "Mala by obsahovať identifikáciu zmluvných strán a dátum jej uzatvorenia, následne presné určenie predmetu nájmu, odporúčam aj účel užívania, ďalej výšku nájomného a prípadných ďalších úhrad spojených s užívaním nehnuteľnosti a splatnosť týchto platieb, ako aj dobu, na akú sa nájomná zmluva uzatvára," opisuje advokátka Vladimíra Gáliková Klučková z advokátskej kancelárie JUDr. Klučková, advokátka, s.r.o.

V zmluve by mal byť podľa nej stanovený spôsob platby a termíny, dokedy má nájomca dohodnutú sumu uhradiť. "Je vhodné uviesť aj to, za akých podmienok môže byť nájomné a úhrady spojené s užívaním nehnuteľnosti jednostranne zvýšené. Taktiež upraviť sankcie v prípade omeškania platieb. Na druhej strane Občiansky zákonník upravuje situácie, kedy má nájomca nárok na zľavu z nájomného. Na škodu určite nie je ani podrobnejší opis stavu nehnuteľnosti pri začatí nájmu, počiatočný stav energií dodávaných do nehnuteľnosti," radí Gáliková Klučková.

Súčasťou nájomnej zmluvy má byť aj doba, na akú sa nehnuteľnosť prenajíma. Nájom môže byť dohodnutý na dobu určitú alebo neurčitú, pri ktorej je vo všeobecnosti stanovené ukončenie nájmu výpoveďou v trojmesačnej výpovednej lehote. "Ak v nájomnej zmluve na byt nie je doba nájmu dohodnutá, predpokladá sa, že sa uzavrela na dobu neurčitú," vysvetľuje Gáliková Klučková.

Advokátka odporúča zahrnúť do zmluvy aj vzájomné práva a povinnosti. Napríklad, či a za akých okolností je prenajímateľ oprávnený vstúpiť do nehnuteľnosti, kto vykonáva potrebné opravy na nehnuteľnosti, prípadné zmeny na predmete nájmu, možnosť podnájmu, dohodu o kaucii a jej použití, ako aj povinnosti pri ukončení nájmu.

Odborníčka zároveň upozorňuje, že každý kto nepodniká, no prenajíma nehnuteľnosť s výnimkou pozemku je povinný zaregistrovať sa na daňovom úrade. A to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý uplynul po mesiaci, v ktorom sa nehnuteľnosť prenajala. Daňový úrad osobu v priebehu 30 dní od podania žiadosti zaregistruje a daňovníkovi pridelí identifikačné číslo. V daňovom priznaní za uplynulý rok musí daňovník medzi príjmy uviesť aj tie z prenájmu a odviesť z nich štátu daň, pričom je možné odpočítanie výdavkov a sumy oslobodenej od dane z príjmov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri tureckých náletoch v Iraku zahynulo 45 kurdských povstalcov
<< predchádzajúci článok
NAŽIVO: Zasadnutie Zastupiteľstva MČ Bratislava-Petržalka