Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. marca 2009

Keby vláda nezasahovala do ekonomiky, dopadli by sme ako Maďari, tvrdí Fico



BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Slovensko prežíva celosvetovú krízu relatívne dobre nie vďaka reformám predošlého kabinetu, ale vďaka posilneniu vplyvu štátu v ekonomike po nástupe vlády Roberta Fica. Zdôraznil to dnes premiér ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Slovensko prežíva celosvetovú krízu relatívne dobre nie vďaka reformám predošlého kabinetu, ale vďaka posilneniu vplyvu štátu v ekonomike po nástupe vlády Roberta Fica. Zdôraznil to dnes premiér na konferencii vlády, ekonómov, podnikateľov a diplomatov, ktorú o súčinnosti v boji proti kríze zorganizovalo v Bratislave Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR.


"Keby sme v roku 2006, ešte v stave, keď krajina bola v konjunktúre, nešli politikou aktívnej úlohy štátu, regulácie a kontroly - viete, koľko bolo kriku a rôznych oponentúr voči niektorým opatreniam, ktoré sme prijímali najmä na pôde ministerstva hospodárstva, dnes by Slovenská republika nebola v takom stave schopnosti odolávať hospodárskej kríze, ako to vidíme na Slovensku," povedal Fico.

Ťažké by podľa neho bolo si čo len predstaviť, v akom stave by teraz bolo Slovensko, ak by pokračovala "demontáž štátnej účasti na formovaní podmienok fungovania hospodárstva" ako za bývalej vlády. "Pozrime sa, a veľmi pozorne, ako dopadli učitelia našich predchodcov v Írsku, alebo ako ich spoluobdivovatelia neoliberálnych ekonomických prístupov v pobaltských krajinách alebo v Maďarsku. To nie je náhoda, že tieto krajiny sú na tom podstatne horšie ako Slovensko."

Fico opäť obhajoval kontroverzné regulačné zásahy. "Ako často zneli otázky, či je správne využívať regulatívne, kontrolné funkcie štátu pre stanovenie podmienok fungovania energetiky, finančného sektora alebo podnikov v monopolnom postavení. Odpovedám - bolo to absolútne správne." To isté ide teraz robiť "každý jeden štát v Európe", aj vo svete.

"Úplne zlyhala politika neoliberalizmu. Úplne zlyhala politika nekontrolovaného, neregulovaného voľného trhu," vyhlásil premiér. "Dnes počúvame nástojčivejšie z rôznych končín sveta to, čo vláda Slovenskej republiky hlása už od roku 2006, teda volanie po mieste a úlohe štátu v ekonomike...Neznie príliš dôveryhodne, aj od garnitúry, ktorá tu bola v minulosti, ktorí nechceli počuť o štáte absolútne nič, nechceli nič počuť o tom, aby tu bola akákoľvek kontrola finančného a bankového sektora, dnes bez akéhokoľvek zaváhania hovoria štát, štát, štát, kontrola, regulácia, zastavenie voľnej ruky trhu".

Premiér útočil na opozíciu a zároveň ju žiadal, aby vládu podporovala. "Vyzývam slovenskú opozíciu, aby sa prihlásila k tej istej dohode, ktorú urobila vláda Slovenskej republiky so všetkými sociálnymi partnermi, zamestnávateľmi, zamestnancami, bankami a ZMOS-om. Dohodu, ktorá spočíva v tom, že nebude nikto zneužívať hospodársku krízu na politikárčenie. Nie je možné zo Slovenska robiť rukojemníka. Nie je možné robiť takú politiku, že radšej necháme krajinu padnúť hospodársky, spôsobíme jej veľké hospodárske škody, len nech to politicky poškodí súčasnú garnitúru, ktorá je pri moci."

Takto isto opozícia vydierala vládu pri schvaľovaní Lisabonskej zmluvy v parlamente, tvrdí Fico. "A dôvod bol veľmi jednoduchý - preto, lebo chceli uškodiť Slovenskej republike na medzinárodnom poli." Rovnako nepodpísala opozícia dohodu pri preberaní eura, lebo dúfala, že Ficova vláda jeho zavedenie nezvládne a v zahraničí ju to poškodí. Teraz nechcú podpísať memorandum o boji proti kríze, lebo sa spoliehajú, že "kríza zlomí väzy tejto vláde". "Je zlé, ak sa dnes niekto pokúša hospodársku krízu využívať na politické ciele. To poškodzuje Slovenskú republiku," povedal.

Zároveň pochválil prezidenta Ivana Gašparoviča a predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru-SD aj za to, ako zvolal parlamentnú schôdzu z podnetu opozície, ktorú koalícia zablokovala neschválením programu. "Oceňujem, aká je stabilita medzi najvyššími ústavnými činiteľmi, ako vieme kooperovať, ako vie reagovať národná rada pod vedením predsedu národnej rady na potrebu zvolať mimoriadnu schôdzu, schvaľovať zákony v skrátenom legislatívnom konaní. Oceňujem postoj pána prezidenta, ktorý možno nie vždy využije 15-dňovú lehotu, v ktorej prehodnocuje zákony. Traja najvyšší ústavní činitelia vytvárajú stabilný trojuholník, ktorý dnes Slovensko potrebuje nadovšetko v boji proti kríze."

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kondómy nie sú riešením v boji proti AIDS, tvrdí pápež
<< predchádzajúci článok
ÚS SR odložil posudzovanie ústavnosti Špeciálneho súdu na máj