Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2010

KEA: Deficit verejných financií prevýši 7 % HDP



Ak sa neprijmú žiadne zásadné opatrenia, deficit verejných financií podľa ekonomických analytikov v tomto roku významne prekročí vládou plánovaný ...



Zdieľať
jan toth Ján Tóth

Foto: ekonometria.mtakac.com
BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) - Ak sa neprijmú žiadne zásadné opatrenia, deficit verejných financií podľa ekonomických analytikov v tomto roku významne prekročí vládou plánovaný schodok na úrovni 5,5 % hrubého domáceho produktu. Podľa výsledkov júnového prieskumu Klubu ekonomických analytikov totiž odhadujú tohtoročný deficit v priemere na úrovni 7,4 % hrubého domáceho produktu.

"Väčšina členov Klubu ekonomických analytikov si myslí, že výdavkové opatrenia nebudú stačiť na udržateľné zníženie deficitu a bude potrebná aj reforma daní a odvodov s cieľom zvýšiť výber, nie nutne zvyšovaním sadzieb. Tretina členov si však myslí, že bude potrebné aj zvýšiť sadzby," priblížil výsledky prieskumu predseda Klubu ekonomických analytikov JánTóth.

Podľa 92 % oslovených analytikov je pritom nevyhnutnosťou zreformovať dôchodkový systém. "Skoro všetci členovia vnímajú reformu - najmä prvého dôchodkového piliera - za urgentnú, ktorá neznesie odklad," uviedol Tóth. Ako dodal, napriek nižšej úrovni verejného dlhu v rámci Európskej únie analytici vnímajú kreditné riziko Slovenska ako priemerné.

Všetci respondenti prieskumu pritom spochybňujú vierohodnosť v súčasnosti vykazovaných údajov o deficite verejných financií. Podľa nich totiž aktuálne vyčíslenie schodku verejných financií neodzrkadľuje dostatočne zaťaženie verejných financií v oblastiach, ako sú PPP projekty či návratné finančné výpomoci podnikom. Pravdepodobnosť, že Slovensko skončí ako Grécko a do konca budúceho roku bude mať problém financovať štátny dlh, je pritom podľa analytikov 26-percentná.

Klub ekonomických analytikov (KEA) je občianskym združením, má 33 členov a pozostáva z ekonomických analytikov inštitúcií ako sú komerčné banky, mimovládne výskumné inštitúcie, Slovenská akadémia vied, ministerstvá, konzultačné firmy a univerzity. Prieskumu sa zúčastnilo 13 členov začiatkom júna 2010. Členovia v súčasnosti aktívni na ministerstve financií sa podľa Tótha nevyjadrovali kvôli konfliktu záujmov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BANGLADÉŠ: Zrútenie budovy má najmenej 20 obetí
<< predchádzajúci článok
Priemyselné ceny v SR v apríli medziročne klesli