Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. septembra 2013

KDH žiada Roberta Kaliňáka, aby volebné zákony stiahol



Opozičné KDH žiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby zvážil, či by nebolo lepšie volebné zákony z rokovania parlamentu stiahnuť, zvolať ...



Zdieľať
Robert Kaliňák Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 6. septembra (TASR) - Opozičné KDH žiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby zvážil, či by nebolo lepšie volebné zákony z rokovania parlamentu stiahnuť, zvolať politické strany a po prípadnej dohode ich predložiť na rokovanie NR SR spoločne. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorému sa zdá, že Smer-SD chce využiť svoju väčšinu, aby volebné pravidlá prispôsobil sebe.


KDH má totiž obavy, že sa vládna strana chystá prispôsobiť legislatívu vlastným politickým a straníckym záujmom s cieľom obmedziť slobodnú súťaž tak, aby vyhovovala jednej strane. "Máme obavy, že pripravovaná volebná legislatíva má znaky znižovania demokratickosti a transparentnosti všetkých volieb, ktoré máme. Spôsob, akým Smer-SD predložil tieto návrhy zákonov do NR SR považujeme za zlý," upozornil Hrušovský.

Kým Kaliňák hovorí, že otvára priestor na diskusiu v parlamente, KDH sa obáva, že Smer-SD zvolil zlý procesný spôsob. "Očakával som otvorenie diskusie predtým, lebo táto legislatíva presahuje volebné obdobia a týka sa všetkých strán vrátane tých, ktoré teraz nie sú v NR SR. Je to jeden zo zlých prístupov vládnej väčšiny," odkázal.

Podpredseda hnutia Pavol Abrhan vyhlásil, že KDH prekáža napríklad navrhovaný zákaz negatívnej kampane. "Ak budú chcieť živnostníci, učitelia či zdravotné sestry vyhodnotiť sľubované istoty poskytnuté Smerom-SD, nebudú sa môcť zapojiť do kampane," povedal.

Hnutie tiež vidí problém v kontrole financovania kampane, ktorú má vykonávať ministerstvo financií. "Toto považujeme za znižovanie demokracie. Mala by to robiť nezávislá inštitúcia," odporučil Abrhan, ktorý za sporný považuje aj zákaz zverejňovať prieskumy verejnej mienky 21 dní pred voľbami či znovuzavedenie volebného moratória.

O nových volebných zákonoch začne parlament v prvom čítaní rokovať dnes. Definitívne by ich poslanci mohli odobriť na októbrovej schôdzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Irán nariadil irackým povstalcom pripraviť sa na útoky na ciele USA
<< predchádzajúci článok
Vláda rozhodla o rozpustení Moslimského bratstva, tvrdí štátny denník