BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Kresťanskí demokrati sú šokovaní z návrhu Slovenskej národnej strany (SNS) zrušiť Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý mapuje zločiny komunizmu. Sú pripravení obhajovať jeho existenciu a činnosť. "Slovensko bez pamäti bude krajinou bez hodnôt," tvrdí KDH vo vyhlásení k návrhu SNS. Likvidáciu ÚPN podľa scenára SNS považuje za bezprecedentný útok na hodnotovú podstatu demokratického Slovenska a je výsmechom tisícom obetí komunistického a fašistického režimu. "Odmietanie minulosti s jej krivdami, poníženiami a zločinmi je cesta späť, ktorú si nemôže zvoliť žiaden rozumný politik," tvrdí predseda KDH Pavol Hrušovský. V prípade, že ústav súčasná koalícia zruší, tak sa otvorene prihlási k obhajobe najmä bývalého komunistického zriadenia a k zamlčiavaniu zločinov jeho predstaviteľov v radoch komunistickej strany a Štátnej bezpečnosti, konštatuje sa ďalej vo vyhlásení. "Je zarážajúce, že pamäť slovenskému národu chce zobrať politická strana, ktorá sa hlási k národným a kresťanským princípom," zdôrazňuje KDH. Podľa kresťanských demokratov, aj toto rozhodnutie SNS potvrdzuje skutočnosť, že "vlastenectvo v podaní SNS je iba falošnou nálepkou a vulgárnym zneužitím cítenia mnohých Slovákov a Sloveniek".
Návrh SNS je rezignáciou na historickú pamäť, konštatoval pre agentúru SITA podpredseda vlády a strany Smer-SD Dušan Čaplovič. Vicepremiér pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny návrh podrobne nepozná, nevidí však v ňom zmysel, ak nie je jasné - ako a kam sa presunú archívne a dokumentačné činnosti ÚPN. Činnosť Ústavu pamäti národa považuje za kvalitnú. Zároveň však tvrdí, že treba zabezpečiť ochranu jeho archívu, aby nehrozil únik materiálov, aký sa už stal v minulosti. Vhodnou inštitúciou, ktorá by zaistila bezpečnosť dokumentov ÚPN je podľa Čaploviča napríklad Slovenský národný archív. Otázkou je, prečo takýto návrh prichádza práve teraz, dodal.
Poslanci za SNS Ján Slota, Rudolf Pučík, Ján Slabý a Rafael Rafaj predložili v piatok do parlamentu návrh na zrušenie Ústavu pamäti národa (ÚPN). Ako dôvod pre tento krok uvádzajú, že "ústav už dlhší čas neplní svoje spoločenské poslanie a úlohy, ktoré mu vymedzuje zákon o pamäti národa". Podľa návrhu by ÚPN mal zaniknúť k 1. januáru budúceho roku. Dokumenty ústavu by mal spravovať Vojenský historický ústav.
Podpredseda ĽS-HZDS, poslanec parlamentu Milan Urbáni tvrdí, že poslanci SNS majú vo veľkej časti pravdu. "Je to téma, o ktorej treba v najbližšom čase diskutovať," povedal pre agentúru SITA v reakcii na návrh zákona koaličnej SNS na zrušenie ÚPN.
SITA