Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2016

KDH by sa dostalo do parlamentu, Kollárovci a #Sieť nie



Ak by sa voľby konali koncom júla alebo v auguste, vyhrala by ich vládna strany Smer - sociálna demokracia so ziskom 29 ...



Zdieľať
bez nazvu Do parlamentu by sa podľa prieskumu spoločnosti MEDIAN SK dostalo sedem strán.BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Ak by sa voľby konali koncom júla alebo v auguste, vyhrala by ich vládna strany Smer - sociálna demokracia so ziskom 29 percent. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu volebných preferencií, ktorý od 25. júla do 21. augusta uskutočnila spoločnosť MEDIAN SK na vzorke 1014 respondentov vo veku 18 a viac rokov.


Druhú priečku by obsadila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 16 percent a tretia by bola Slovenská národná strana (SNS) s 12,5 percenta. Poslanecké kreslá v Národnej rade SR by ďalej mali strany: Kotleba - ĽSNS (10,0%), OĽaNO - NOVA (9,5%), Most-Híd (7,0%) a brány parlamentu by prekročilo aj v súčasnosti mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 6,0 percent.

Menej ako päť percent potrebných na vstup do parlamentu by podľa prieskumu získali strany: SMK (3,0%), Sme rodina - Boris Kollár (3,0%), Sieť (2,5%) a iná strana (1,5%). Najvyšší volebný potenciál podľa prieskumu stále drží Smer-SD. Pokiaľ by ho volili všetci potenciálni voliči, ktorí stranu reálne zvažujú a nevylučujú účasť na voľbách, mohol by Smer získať 33 až 34 %. Potenciál piatich ďalších strán (SaS, SNS, ĽSNS, OĽaNO a Most-Híd) sa blíži k 20 percentám. O prieskume agentúru SITA informoval Viktor Porth z MEDIAN SK, s.r.o.

Z odpovedí respondentov prieskumu na otázku: "Keby zajtra boli voľby do Národnej rady SR, zúčastnili by ste sa na nich?" vyplynulo, že koncom júla a v auguste by sa na voľbách zúčastnilo 56 % respondentov. Počet voličov, ktorí by šli voliť, rastie s vekom, respondenti nad 65 rokov avizovali účasť 75 %. Vplyv na rozhodnutie malo aj dosiahnuté vzdelanie a zúčastniť sa na voľbách chcelo 67 % vysokoškolsky vzdelaných respondentov. Menší záujem o voľby mali mladí vo veku 18 až 24 rokov (46 %) a ľudia so základným vzdelaním (51 %).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladí Slováci vnímajú spoločnosť kriticky, zvažujú emigráciu
<< predchádzajúci článok
Nedeľnú vychádzku môže sprevádzať občasný dážď