|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
06. februára 2007
Každé dieťa by malo mať šancu
V dňoch 6. a 7.2. 2007 sa v Bratislave koná medzinárodná konferencia Nízkoprahové programy pre deti a mládež na Slovensku. Nízkoprahové programy (stacionárne a terénne) umožňujú jedinečnú ...
Zdieľať
BRATISLAVA 6. februára (WN/PR) - V dňoch 6. a 7.2. 2007 sa v Bratislave koná medzinárodná konferencia Nízkoprahové programy pre deti a mládež na Slovensku. Nízkoprahové programy (stacionárne a terénne) umožňujú jedinečnú príležitosť byť v priamom kontakte s ohrozenými deťmi a mladými ľuďmi, a tým predstavujú príležitosť realizovať preventívne programy priamo na miestach kde sa stretávajú a trávia voľný čas.
Nízkoprahovosť znamená umožnenie maximálnej dostupnosti služieb – bez registrácie, poplatkov, bez obmedzenia rasy, pohlavia, národnosti, alebo náboženského vyznania. V praxi to znamená, že dieťa môže prísť priamo z ulice, predstaví sa prezývkou a môže tráviť svoj voľný čas napr. v nízkoprahovom zariadení hraním na gitaru, v keramickej dielni, počúvaním hudby, prípravou do školy, ale taktiež môže požiadať pracovníka o radu a pomoc pri riešení bežných problémov alebo keď sa ocitne v ťažkej životnej situácii a nevie, čo s tým. Jeho jedinou „povinnosťou“ je dodržiavanie pravidiel, ktoré v klube alebo v terénne platia po dohode pracovníkov a detí.
Klientmi nízkoprahových služieb sú neorganizované skupiny detí a mladých ľudí, ktoré tvoria až 80% zo všetkých detí a mládeže na Slovensku. V tejto skupine nájdete deti pasívne tráviace čas doma alebo na ulici, ale aj deti a mládež, ktorí sa ocitli v náročných životných situáciách, s ktorými sa nevedia sami vyrovnať (od zvládania úloh dospievania, cez problémy v škole, až po násilie v rodine alebo konflikty so zákonom), a taktiež deti a mládež s vyhraneným životným štýlom (predstavitelia rôznych subkultúr, hnutí alebo etník).
To, že riešenie problematiky ohrozených detí, ktoré prevažnú väčšinu svojho voľného (niekedy aj školského) času trávia na ulici, je veľmi naliehavé, dokazuje aj obrovský záujem o účasť na tejto konferencii z radov mimovládnych organizácií (MVO) a štátnych inštitúcií, z ministerstiev, VÚC, mestských častí, krajských úradov, úradov práce soc. vecí a rodiny, škôl, zástupcov cirkvi a zástupcov polície z celého Slovenska. Pozvanie prijali aj hostia z Nemecka a z Českej republiky, kde budovanie nízkoprahových zariadení a terénna práca s deťmi a mládežou má už niekoľkoročnú tradíciu.
Konferencia s témou nízkoprahové programy sa organizuje na Slovensku prvýkrát a jej cieľom je:
· zmapovať súčasné existujúce aktivity zamerané na pomoc neorganizovaným a ohrozeným skupinám detí a mladých ľudí
· upozorniť na dôležitosť tejto práce z hľadiska prevencie pre celú spoločnosť
· zlepšiť spoluprácu medzi MVO a štátnymi inštitúciami
· dostať túto oblasť aktivít do koncepcie štátnej politiky vo vzťahu k deťom a mládeži a medzi priority v rámci akčných plánov na VÚC a obciach
· hovoriť o zahraničných skúsenostiach s možnosťou aplikovať ich na Slovensku
Patronát nad bratislavskými nízkoprahovými programami prevzala podpredsedkyňa Bratislavského samosprávneho kraja a europoslankyňa p. Mgr. Monika Flašíková-Beňová, ktorá k tejto téme povedala: „Nesmierne si vážim prácu ľudí, ktorí sa snažia pomáhať deťom a mladým ľuďom pri hľadaní správnej cesty. Ich entuziazmus je nielen príkladný, ale aj dôležitý pre celú našu spoločnosť. Verím, že v budúcnosti im budú vytvorené pre ich prácu oveľa lepšie podmienky, lebo prevencia je pre každú spoločnosť lepšia ako trestanie tých, ktorým sme pomôcť mohli.“
Organizátormi konferencie sú mimovládne organizácie Detský fond Slovenskej republiky, Mládež ulice, Nová nádej Slovensko, OZ Odyseus. Konferencia sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie Intenda.
Informácie o organizátoroch konferencie:
Detský fond Slovenskej republiky (DF SR)
je občianske združenie (vznik v r. 1990), ktoré realizáciou konkrétnych aktivít chráni práva dieťaťa. Pomáha sociálne ohrozeným deťom (MIXKLUB - nízkoprahové zariadenie pre deti a mládež - počas sedemročnej práce využilo služby viac ako 300 detí a 100 dospelých), pomáha deťom s poruchami pozornosti, hyperaktivity a poruchami správania (ZAŽI NA VLASTNEJ KOŽI), prispieva deťom so zdravotným postihnutím na kompenzačné pomôcky (KONTO BARIÉRY), pomáha chorým deťom skvalitňovať pobyt v nemocniciach (SOM TU S TEBOU), organizuje kampaň za zníženie smrteľných úrazov detí (ABY DETI NEZOMIERALI) - bližšie informácie http://www.dfsr.sk.
„Každé dieťa by malo mať šancu vymaniť sa zo začarovaného kruhu, v ktorom sa ocitne, ak sa narodí a vyrastá v nepriaznivom rodinnom prostredí. Má síce formálne rodičov, ale v skutočnosti od malička zažíva násilie, stretáva sa kriminálnou činnosťou svojich blízkych, závislosťou na drogách, hracích automatoch, často zažíva hlad a nezáujem. Pracovníci nízkoprahových zariadení a terénni pracovníci mu môžu poskytnúť to, čo nenájde v rodine a často hľadá na ulici – pocit bezpečia a istoty, pomoc a radu v rizikových situáciách, pomoc pri školskej dochádzke, pomoc v oblasti zdravotnej starostlivosti, možnosť rozvíjať svoj talent“, svorne tvrdia riaditeľka DF SR Ing. Alena Synková, CSc. a koordinátorka nízkoprahového klubu MIXklub Mgr. Michaela Šopová.
OZ Odyseus
vzniklo v roku 1997 a poskytuje nízkoprahové služby (zdravotné, sociálne, voľnočasové, poradenské) za pomoci odborného tímu. Jedná sa prevažne o servisné služby. Poslaním OZ je podieľať sa na zachovaní ľudských práv a skvalitnení života ohrozených komunít a to najmä - užívateľom drog, osobám ponúkajúcim sexuálne služby na ulici a deťom a mladým ľuďom bez dostupných voľnočasových a poradenských aktivít, a tým prispieť k ich plnohodnotnému statusu v spoločnosti. Organizácia sa venuje tiež vzdelávacím aktivitám a advokačným aktivitám v prospech cieľových skupín.
„Projekt Komunitné centrum Kopčany funguje už tretí rok a stáva sa súčasťou života ľudí na sídlisku. Aktivitami ktoré ponúkame, sa snažíme reagovať na potreby detí a mladých ľudí žijúcich v tejto lokalite. Avšak dopyt je príliš veľký a možností sú obmedzené.“ načrtáva náročnú situáciu Mgr. Petra Hraňová, koordinátorka projektu.
Mládež ulice
poslaním občianskeho združenia je zlepšovanie kvality života detí a mládeže zo sociálne znevýhodneného prostredia. V rámci projektu Práca s ohrozenými deťmi a mládežou organizácia realizuje projekt Hľadáme tých, ktorých nikto nehľadá. Projekt umožňuje deťom a mladým ľuďom rozvoj základných životných zručností a zároveň vytvára priestor pre kvalitné trávenie voľného času.
„Počas našej práce sme pochopili, že tendencia detí a mladých ľudí z ohrozeného prostredia ku kriminalite, závislosti či násiliu je dôsledkom nedostatku pozitívnych podnetov prostredia, v ktorom vyrastajú. Chýbajúci osobný vzťah, zaostávanie za deťmi v škole a nenapĺňanie základných citových i hmotných potrieb spôsobuje frustráciu zo života. Nízkoprahový program sa stáva prostriedkom k tomu, aby sa u detí a mládeže naplno rozvíjal tvorivý potenciál a ich život sa menil k lepšiemu“, hovoria Ing. Peter Štefek a Peter Kulifaj, ktorí sa venujú deťom a mladým ľuďom v sociálnej ubytovni v Bratislave – Petržalke.
Nová nádej Slovensko
je občianske združenie založené na kresťanských hodnotách. Podporuje, rozvíja, vychováva a vzdeláva dobrovoľníkov a profesionálov v pomáhajúcich profesiách formou vzdelávacích tréningov, konzultácií a vydavateľskej činnosti. V priamej práci v nízkoprahovom programe Kaspian (klubová a terénna sociálna práca) poskytuje služby rizikovým skupinám detí a mládeže a zároveň umožňuje odbornú prax.
„Je lepšie postaviť na vrchol hory zábradlie, alebo poslať dole sanitku?“ „Každé dieťa túži po dôstojnom prijatí a po sprevádzaní blízkym človekom v situáciách, kedy padá, hľadá a nachádza. Preto deťom a mladým ľuďom ponúkame prijatie, spolubytie, bezpečie, psychosociálnu oporu a sociálnu pomoc v ťažkých životných situáciách, ale aj problémoch sociálno-patologického charakteru. Vedia, že u nás nájdu pomoc pri presadzovaní svojich potrieb, záujmov a participáciu na zmene vo svojej komunite“, povedal Mgr. Tomáš Kováč, koordinátor programu Kaspian.
Nadácia Intenda
pôsobí na Slovensku od roku 2003. Počas tohto obdobia bolo v rámci štyroch vlastných grantových programov podporených 159 projektov sumou viac než 20 miliónov korún. Poslaním Nadácie Intenda je podporovať rozvoj spoločnosti priateľskej k mladým ľuďom prostredníctvom podpory ich projektov a vytváraním priestoru pre ich zapojenie do života spoločnosti.
„Náš program Znižujeme prahy je prvý a doteraz jediný program na Slovensku zameraný na vznik a rozvoj nízkoprahových zariadení pre deti a mládež,“ hovorí Mgr. Ruth Erdélyiová programová riaditeľka Nadácie Intenda. „V rámci programu sme podporili nízkoprahové zariadenia nielen finančne prostredníctvom grantového programu, ale spolu s partnermi sme pre záujemcov o filozofiu nízkoprahovosti pripravili publikáciu, dlhodobý vzdelávací program pre pracovníkov NZDM ako aj ďalšie podporné aktivity. Veríme, že tento typ služieb pre mladých si nájde aj vďaka konferencii ďalších realizátorov.“
Kontakt pre média:
Alena Synková, Detský fond Slovenskej republiky, Západná 2, 821 02 Bratislava, Tel./fax: 02/43337825, e-mail: dfsr@dfsr.sk
Detský fond Slovenskej republiky