Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2013

Katolícke školy nejdú do marcového štrajku



Združenie katolíckych škôl Slovenska nepodporuje plánovaný štrajk 13. marca. Asociácia súkromných škôl zase ponecháva na jednotlivých školách, či sa pripoja k štrajku, ktorý ...



Zdieľať
skolstvostrajkprotest BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) - Združenie katolíckych škôl Slovenska nepodporuje plánovaný štrajk 13. marca.


Asociácia súkromných škôl zase ponecháva na jednotlivých školách, či sa pripoja k štrajku, ktorý chcú zorganizovať menšie Nové školské odbory (NŠO).

Tie vyhlásia štrajk počas písomných maturít a testovania deviatakov 13. marca, ak ho podporí najmenej polovica učiteľov na Slovensku.

Šéf NŠO Ľudovít Sebelédi povie definitívne 6. marca, či majú dostatok podpisov a idú do štrajku.

Šéf združenia katolíckych škôl Ján Horecký potvrdil, že určite sa neplánujú k štrajku pripojiť. "Nepodporujeme štrajk, ktorého obeťami by boli žiaci a ich rodičia," doplnil Horecký.


Nové školské odbory majú vlastný návrh

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení ponecháva plne v kompetencii zriaďovateľov súkromných škôl a školských zariadení, či sa pripoja k štrajkovej aktivite.

Správna rada asociácie pritom odporúča komplexné preštudovanie štrajkových požiadaviek.

Naďalej vyzývajú k podpore Petície za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie v školstve a asociácia podporila aj výzvu školských odborárov vláde, kde sformulovali požiadavky na zlepšenie financovania školstva.

Menšie Nové školské odbory navrhli jednodňový ostrý štrajk 13. marca počas testovania deviatakov a písomných maturít z cudzích jazykov. Momentálne zbierajú podpisy, ktorých počet priebežne nechcú zverejňovať.

Štrajkom chcú dosiahnuť zvyšovanie percenta HDP do školstva o jedno percento ročne až do výšky šesť percent HDP a priame financovanie školstva. Ďalej žiadajú zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov školstva o 25 percent od 1. septembra 2013 a o ďalších 20 percent od 1. januára 2014. Okrem toho chcú zmeniť pomery v radách škôl v prospech pedagogických zamestnancov škôl.


Štrajk je nesystémový krok

Najväčší odborový zväz štrajk počas maturít nepodporil a označil ho za neadekvátny a nesystémový krok. Vedenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku spolu so zástupcami stavovských organizácií v školstve zaslali vláde výzvu s požiadavkami na zlepšenie financovania školstva. Ak sa ich požiadavky nedostanú do pripravovanej vízie ďalšieho rozvoja školstva do konca marca, školské odbory zvážia ďalšie kroky.

Školskí odborári minulý rok požadovali desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. V novembri sa pre to uskutočnil najväčší štrajk škôl v histórii Slovenska, ktorý bol po troch dňoch prerušený. Vláda napokon aj napriek nesúhlasu odborov schválila len päťpercentné zvýšenie platov a odobrila nariadenie, podľa ktorého pôjde celý mzdový normatív na platy učiteľov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zápis zmeny obchodného mena spoločnosti
<< predchádzajúci článok
Únia možno zruší zákaz dodávok zbraní pre povstalcov v Sýrii