Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2009

Katolícka univerzita udelila kardinálovi Korcovi čestný doktorát



Život a dielo kardinála Jána Chryzostoma Korca ocenila Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) udeleným čestného titulu doctor honoris causa. Ocenenie si kardinál Korec prevzal dnes pri príležitosti ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) - Život a dielo kardinála Jána Chryzostoma Korca ocenila Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) udeleným čestného titulu doctor honoris causa. Ocenenie si kardinál Korec prevzal dnes pri príležitosti svojich 85. narodenín počas slávnostného zasadnutia Vedeckej rady KU v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre. Súčasťou podujatia v Nitre bola aj slávnostná akadémia k životnému jubileu kardinála Korca.





„Kardinál Korec je výraznou osobnosťou slovenskej kresťanskej kultúry, svedkom odvahy, viery a vernosti pravde,” povedal rektor KU Tadeusz Zasępa. Ako kňaz, teológ a filozof prispel mimoriadnou mierou k víťaznému zápasu o náboženskú slobodu a ľudské práva a stal sa jednou z najvýraznejších osobností novodobého Slovenska. „Slovensku i svetu preukázal príklad nezlomnej kresťanskej odvahy, vernosti a múdrosti. Svojou tvorbou vtlačil výraznú pečať do slovenskej kultúry, zvlášť kresťanskej,“ podotkol Tadeusz Zasępa. Uplynulé roky svojho života hodnotí Korec ako veľmi pekné, ale aj namáhavé a ťažké. „Som vďačný Pánu Bohu za všetko - aj za 25 rokov, ktoré som prežil vo fabrikách ako robotník, aj za roky väzenia, kde som bol osem rokov,“ povedal kardinál novinárom. Na väzenie má podľa svojich slov aj pekné spomienky a s niektorými spoluväzňami sa stretáva dodnes.

Kardinál a emeritný rímskokatolícky biskup Nitrianskej diecézy Ján Chryzostom Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1939 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej (jezuiti). Do roku 1950 študoval filozofiu a teológiu na viacerých miestach, napríklad v Ružomberku, v Trnave a v Brne. Neskôr bol po likvidácii kláštorov internovaný v Jasove, Podolínci a Pezinku. Tajnú kňazskú vysviacku prijal 1. októbra 1950. O rok neskôr ho biskup Pavol Hnilica tajne vysvätil na biskupa. Do roku 1960 pracoval ako robotník a tajne vykonával biskupskú službu. Neskôr ho odsúdili na 12 rokov pre vlastizradu a väznili v Prahe na Pankráci a Ruzyni a vo Valdiciach. Po prepustení sa opäť zapojil do náboženského života. Pracoval ako robotník, naposledy ako opravár výťahov v Bratislave-Petržalke. V roku 1990 pôsobil ako rektor Kňazského seminára v Bratislave. V tom istom roku bol menovaný za nitrianskeho diecézneho biskupa, v roku 1991 za kardinála.

Život a dielo Korca ocenili viaceré významné inštitúcie doma i vo svete. V roku 1986 dostal ocenenie Legum doctor od University Notre Dame (Indiana, USA), v roku 1992 mu Sacred Heart University Conecticut (Bridgeport, USA) udelila čestný doktorát. V roku 1993 ho vyznamenala Francúzska republika, neskôr čestným doktorátom The Catholic University of America (Washington, USA). V roku 1999 mu prezident SR udelil štátne vyznamenanie Rad Andreja Hlinku I. triedy. Od 15. júna 2005 pôsobil kardinál Korec ako apoštolský administrátor nitrianskej diecézy, 16. júla 2005 sa stal emeritným biskupom.

KU vznikla v roku 2000, na štyroch fakultách – Pedagogickej, Filozofickej, Teologickej a Fakulte zdravotníctva dnes vzdeláva 10 500 študentov, 6 000 v dennej a 4 500 v externej forme štúdia. V novom akademickom roku 2008/2009 nastúpilo do prvých ročníkov 1 300 študentov.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Objem úverov na nehnuteľnosti v novembri poklesol o 36 %
<< predchádzajúci článok
Grécki farmári naďalej blokujú dôležité diaľnice