Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. júla 2007

Karpatská nadácia predstavila výsledky programu RomaNet 2002-2



Cieľom programu RomaNet Karpatskej nadácie je podpora spolupráce a výmeny skúseností medzi rómskymi mimovládnymi organizáciami alebo spoločnosťami, ktoré sa dlhodobo aktívne zaoberajú riešeniami ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Cieľom programu RomaNet Karpatskej nadácie je podpora spolupráce a výmeny skúseností medzi rómskymi mimovládnymi organizáciami alebo spoločnosťami, ktoré sa dlhodobo aktívne zaoberajú riešeniami problémov rómskych komunít. Výmena informácií umožní ostatným organizáciám získavať nové skúsenosti a adaptovať úspešné iniciatívy na podmienky svojej komunity a tak zlepšiť jej život. Program RomaNet podporuje okrem iného aj organizovanie študijných ciest, tréningových programov ako aj vytváranie sietí a spoločných inštitúcií. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel. Projekt sa realizoval v štyroch krajinách Karpatského euroregiónu - v Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajine.

Po troch rokoch implementácie programu predstavila v pondelok Karpatská nadácia Hodnotiacu štúdiu so zisteniami, závermi a odporúčaniami tímu zloženého z odborníkov z organizácií Partners of Democratic Change Slovakia a Strategicus Consulting týkajúce sa programu RomaNet v období rokov 2002 až 2005. Ako sa v správe Karpatskej nadácie uvádza, program splnil cieľ, a to podporu a stimuláciu cezhraničnej spolupráce medzi rómskymi organizáciami, ktoré sa zaoberali spoločnými problémami týkajúcimi sa Rómov v Karpatskom euroregióne. V rámci programu sa s finančnou podporou Karpatskej nadácie zrealizovalo šestnásť projektov v Maďarsku, pätnásť projektov v Rumunsku, jedenásť projektov na Slovensku a dvanásť projektov na Ukrajine. Väčšina z nich bola zameraná na záchranu a revitalizáciu remesiel, rozvoj kultúry a ekonomický rozvoj rómskych komunít. Hodnotenie obsahuje aj štyri prípadové štúdie, ktoré umožnia záujemcom nahliadnuť priamo do realizovaných projektov, ich úspechov, ale aj neúspechov, z ktorých je treba sa poučiť. Jednou z nich je aj projekt združenia Amare Roma/Naši Rómovia z Moldavy nad Bodvou pod názvom „My to zvládneme!“ Prípadová štúdia zo Slovenska predstavuje výborný príklad spolupráce medzi predstaviteľmi rómskej komunity, štátu a miestnej samosprávy, čoho výsledkom bolo vytvorenie rómskej občianskej hliadky v meste Moldava nad Bodvou. Ako jeden z najdôležitejších prínosov programu sa v štúdii vyzdvihuje prepájanie jednotlivých národných komunít, podpora cezhraničnej spolupráce medzi rôznymi organizáciami a informovanie o dianí v susedných krajinách regiónu. Štúdia obsahuje aj odporúčania do budúcnosti.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aguilera zrušila pre chorobu dva koncerty
<< predchádzajúci článok
Labute nakazené vo Francúzsku vírusom vtáčej chrípky H5N1