Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2015

Kariakin: Rozhodnutie Kyjeva o štatúte Donbasu porušuje minské dohody



Podmienenie účinnosti zákona o udelení osobitného samosprávneho štatútu pre Donbas usporiadaním komunálnych volieb je podľa predsedu parlamentu samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Alexeja Kariakina v ...



Zdieľať
Kyjev 17. marca (TASR) - Podmienenie účinnosti zákona o udelení osobitného samosprávneho štatútu pre Donbas usporiadaním komunálnych volieb je podľa predsedu parlamentu samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Alexeja Kariakina v rozpore s minskými dohodami.


Ukrajinský parlament schválil dnes prezidentom Petrom Porošenkom predložený návrh zákona, podľa ktorého bude separatistickým územiam v Donbase udelený osobitný štatút až usporiadaní komunálnych volieb, a to podľa ukrajinskej jurisdikcie.

"Minské dohody hovoria o priorite ústavnej reformy, ktorá by mala byť realizovaná na Ukrajine za účasti LĽR a DĽR (samozvanej Doneckej ľudovej republiky - poznámka TASR), ktoré by mali byť taktiež zapojené do vypracovania zákona o voľbách," citovala agentúra TASS Kariakina, podľa ktorého tak Kyjev konal jednostranne.

Ukrajinskí poslanci schválili aj návrh, ktorý označuje samozvanú DĽR a LĽR za "dočasne okupované územia".

Kariakin to komentoval nasledovne: "Toto rozhodnutie opäť dokazuje, že Kyjev nechce nastoliť mier na týchto územiach."

Rozhodnutie ukrajinského parlamentu o osobitnom štatúte kritizovala taktiež Moskva, píše agentúra Reuters. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov označil zákon za "ostrý odklon on minských dohôd".

Dohody z Minska podľa agentúry DPA stanovujú, aby obe strany konfliktu v prvý deň po ukončení odsunu ťažkých zbraní z frontovej línie začali viesť dialóg o spôsoboch uskutočnenia komunálnych volieb.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin v pondelok uviedol, že Kyjev zbrane stiahol. Separatisti tvrdia, že proces ukončili už pred dvoma týždňami. Avšak podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá monitoruje prímerie, nie je možné odsun ťažkej techniky overiť, pretože nemá úplný zoznam zbraní a ich súčasné umiestnenie.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Učitelia v Srbsku demonštrovali proti úsporným opatreniam vlády
<< predchádzajúci článok
Tuberkulóza zostáva vážnym problémom predovšetkým vo Východnej Európe