04. mája 2007

Karatista Hrančiar strieborny na ME

Slovenský reprezentant Andrej Harničár postúpil počas úvodného dňa na 42. majstrovstvách Európy EKF (European Karate Federation) v karate v Bratislave v športovom zápase kumite v kategórii ...

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - Slovenský reprezentant Andrej Harničár postúpil počas úvodného dňa na 42. majstrovstvách Európy EKF (European Karate Federation) v karate v Bratislave v športovom zápase kumite v kategórii do 80 kg až do piatkového večerného finále, v ktorom prehral so Španielom Lealom Reglerom hladko 2:8. Dvadsaťročný člen CMK Banská Bystrica tak získal striebornú medailu, svoju premiérovú medzi seniormi. Rodák zo Spišskej Novej Vsi na svojej víťaznej ceste do finále nedovolil svojim súperom získať čo i len bod (1. kolo - Miller /Belg./ 7:0, 2. kolo - Germanov /Bulh./ 6:0, 3. kolo - Kabati /Švajč./ 3:0, semifinále - Vozlič /Slovin./ 4:0), bronzového medailistu z tohtoročných februárových ME juniorov v tureckom Izmire prevýšil až skúsenejší španielsky reprezentant. Leal rýchlo viedol v trojminútovom finále 5:0, až za tohto nepriaznivého stavu sa Harničárovi podarilo bodovať. Španiel následne zvýšil až na 8:1 a bolo definitívne rozhodnuté. "Je to skvelý pocit získať striebro, ale radšej by som, samozrejme, stál na najvyššom stupni. Napriek tomu je to môj najväčší úspech v doterajšej kariére. Španiel má viac skúseností a dnes vyhral zaslúžene. Rešpekt som však pred ním nemal. Spokojný som bol aj so žrebom, ktorý mi výborne sadol," vyznal sa zverenec trénera Jozefa Poliaka Andrej Harničár, ktorý prebral vzácny kov z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Talentovaný slovenský karatista, ktorý má okrem spomenutého bronzu z februárových MEJ v Turecku aj ďalšie dve medaily z mládežníckych európskych šampionátov (ako kadet vybojoval zlato na ME 2004 v chorvátskej Rijeke v kategórii do 75 kg a ako junior aj bronz z ME 2005 v gréckom Solúne v kategórii do 80 kg, pozn.), ešte doplnil: "Najťažší duel som absolvoval v semifinále so Slovincom Vozličom, po postupe do boja o zlato som cítil veľkú šancu. Aj druhé miesto je však pre mňa výborné, Leal Reglero bol tentoraz nad moje sily." Spokojnosť neskrýval ani Harničárov tréner Jozef Poliak, ktorý pre agentúru SITA skonštatoval: "Veľmi ma teší, že sa Andrej dostal až do finále, ale najmä skutočnosť, že do bodky dodržal taktiku, ktorú sme si pred jeho vystúpeniami povedali. Išiel tak ako sme trénovali, v Andrejovom prípade sme popracovali predovšetkým na psychike. Leala som veľmi dobre poznal, vedel som, že je to kvalitný borec. Bohužiaľ, väčšie skúsenosti predsa len rozhodli o celkovom triumfe. Tento Španiel v Bratislave svojich súperov kopal do hlavy, ničil jedného za druhým, podrážal a doslova ich niekedy aj zosmiešňoval. To sa mu našťastie u Harničára nepodarilo. Po finále prišiel Leal za mnou, pogratuloval mi a povedal, že aj pre neho to bol ťažký zápas. Strieborná medaila je pre Andreja i pre mňa jednoznačným úspechom, Slovensko ich nemá z takýchto významných súťaží veľa."
Zostávajúcim Slovákom, ktorí zasiahli do súťažných bojov, sa nedarilo a boli vyradení už v elimináciách. Minuloročná majsterka sveta z fínskeho Tampere Eva Medveďová podľahla v 2. kole v kategórii do 60 kg Nemke Spernerovej 1:2, rovnaký pomerom neuspel ani najlepší slovenský karatista posledných rokov a sedemnásobný bronzový medailista z MS či ME Klaudio Farmadín v súboji 1. kola s Turkom Karamollaoglom.
Kontinentálny šampionát v bratislavskej Sibamac aréne NTC pokračuje v sobotu a vyvrcholí v nedeľu 6. mája.