Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. januára 2014

Karadžič si predvolal Mladiča, opýta sa ho na Srebrenicu



Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič a šéf jeho armády Ratko Mladič sa v utorok na pôde Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu prvýkrát od ich zatknutia objavia ...



Zdieľať
radovan karadzic HAAG 28. januára (WEBNOVINY) - Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič a šéf jeho armády Ratko Mladič sa v utorok na pôde Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu prvýkrát od ich zatknutia objavia spoločne na verejnosti.


Informuje o tom spravodajský portál britskej stanice BBC, ktorého reportérom sa podarilo nahliadnuť do súdnych spisov. O Mladičove predvolanie požiadal Karadzič, ktorý sa ho opýta celkovo šesť otázok.

"Informoval si ma, že väzni zo Srebrenice budú, sú, alebo boli popravení?" znie údajne jedna z nich. Karadžič požiada o Mladičovu výpoveď aj v prípade obliehania Sarajeva, ktoré sa do dejín balkánskych vojen z 90. rokoch zapísalo ako jedna z najtragickejších kapitol.

Karadžič predvolaním Mladiča sleduje potvrdenie svojich slov, že vojnové zločiny v Bosne nenariadil. Mladičovi obhajcovia voči predvolaniu namietali s odvolaním sa na zlý zdravotný stav ich klienta. Súd sa však s týmto argumentom nestotožnil.

Medzi najzávažnejšie obvinenia voči Karadžičovi a Mladičovi patrí ich úloha v takmer štyri roky trvajúcom obliehaní Sarajeva ako aj pri srebrenickej masakre z júla 1995, v rámci ktorej bosnianskosrbské jednotky vyvraždili asi 7500 prevažne moslimských mužov a chlapcov. Karadžiča zatkli v júli 2008 po 13 rokoch na úteku priamo v Belehrade, kde sa ukrýval pod falošným menom Dragan Dabič.

Mladiča, ktorý mal zase priamo riadiť etnické čistky zahŕňajúce najhoršie zločiny spáchané v Európe od druhej svetovej vojny, chytili v máji 2011. V súvislosti s úlohou, ktorú v 90. rokoch zohrával počas konfliktu v Bosne, čelí obvineniam z 11 trestných činov vrátane genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. V jeho prípade ide o najväčší proces, akým sa doteraz ICTY zaoberal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štefan Harabin o opätovnej kandidatúre zatiaľ neuvažuje
<< predchádzajúci článok
Video: Neonacisti terorizujú študentský bar v Nitre, majiteľa zbili