Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. marca 2016

Kanadská provincia Ontário chce otestovať zavedenie základného príjmu



V Kanade znova ožíva myšlienka na zavedenie tzv. základného príjmu pre každého občana bez ohľadu na to, či má alebo nemá zamestnanie. Informoval o tom portál ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Toronto 4. marca (TASR) - V Kanade znova ožíva myšlienka na zavedenie tzv. základného príjmu pre každého občana bez ohľadu na to, či má alebo nemá zamestnanie. Informoval o tom portál Motherboard.


Nápad poskytnúť všetkým občanom tzv. základný príjem cirkuluje medzi kanadskými politikmi už desaťročia. Vlani v októbri však v parlamentných voľbách zvíťazili liberáli na čele so súčasným premiérom Pierrom Elliottom Trudeauom. A Liberálna strana z kanadskej provincie Ontário najnovšie oznámila, že v rámci rozpočtu na tento rok otestuje pilotný projekt základného príjmu.

Inými slovami, každý šťastlivec, ktorý je obyvateľom provincie, začne čoskoro dostávať od vlády "výplatu" za ničnerobenie. Liberáli naznačili, že peniaze na tieto výplaty budú možno pochádzať z úspor vo výdavkoch na iné sociálne služby, ktoré zabezpečuje vláda.

"Budem testovať možnosti základného príjmu, aby sme zistili, či našim klientom poskytuje konzistentnejšiu podporu, či zefektívni poskytovanie podpory ľuďom, ktorí sú na ňu odkázaní, a aby sme dosiahli úspory v iných oblastiach, ako je podpora bývania a zdravotnej starostlivosti," uviedla v e-maily hovorkyňa provinčného ministerstva sociálnych vecí Alissa von Bargenová. Dodala, že plán je zatiaľ v počiatočnom štádiu a vláda v provincii bude o ňom diskutovať so zástupcami komunít, výskumníkmi a ďalšími zložkami administratívy.

V rozpočte provincie Ontário na tento rok je tiež zahrnutý aj plán na poskytnutie bezplatného univerzitného vzdelania pre študentov z rodín, ktorých ročný príjem neprekročí 50.000 kanadských dolárov (34,143,68 eura), a to vo forme grantov.

Základný príjem je považovaný za futuristickú myšlienku a spája sa s érou robotov a umelej inteligencie, ktorí nahradia ľudskú prácu. V Kanade má však táto myšlienka dlhú históriu. V 70. rokoch minulého storočia, keď bol pri moci otec súčasného premiéra, sa podobný experiment uskutočnil v meste Dauphin v provincii Manitoba. A zistilo sa, že tamojšia komunita bola zdravšia a šťastnejšia, dokonca stúpol počet tínedžerov, ktorí dokončili strednú školu.

Kanadská federálna vláda sa k tejto téme zatiaľ nevyjadruje. Politici v Ontáriu si však myslia, že je voči myšlienke otvorená.

(1 EUR = 1,4644 CAD)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecký stavebný sektor vo februári výrazne vzrástol
<< predchádzajúci článok
Volkswagen predloží hospodárske výsledky za vlaňajšok až koncom apríla