Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

30. októbra 2009

Kamerový systém zatiaľ funguje iba v Žiline, Trnave a v Senci



V nedeľu 1. novembra 2009 vstúpi do platnosti vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 332 zo dňa 14. augusta 2009, ktorá účastníkom najvyššej slovenskej futbalovej súťaže nariaďuje, aby na ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - V nedeľu 1. novembra 2009 vstúpi do platnosti vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 332 zo dňa 14. augusta 2009, ktorá účastníkom najvyššej slovenskej futbalovej súťaže nariaďuje, aby na štadiónoch mali funkčný kamerový systém. Dva dni pred týmto termínom je isté, že z dvanástich mužstiev Corgoň ligy toto nariadenie MV SR splnia iba tri kluby. Ako vyplynulo z piatkovej ankety denníka Šport, kamerový systém majú v prevádzke iba v Žiline, Trnave a v Senci. Zástupcovia zvyšných deviatich futbalových klubov potvrdili, že do konca jesennej časti súťažného ročníka Corgoň ligy 2009/2010 (5. decembra, pozn. SITA) tento nedostatok pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia návštevníkov majstrovských zápasov nestihnú napraviť.


Polovica opýtaných priznala, že funkčný kamerový systém budú mať najskôr do konca apríla 2010. Generálny manažér FC Nitra Jozef Petráni uviedol, že dôvodom absencie kamerového systému je krátkosť času, ktorý uplynul od spresnenia všetkých podmienok jeho inštalácie a od zverejnenia vykonávacieho predpisu. "Do začiatku jari ho však určite budeme mať," povedal Jozef Petráni pre denník Šport. Podobne ako on aj zástupcovia ďalších klubov CL priznali, že na realizácii moderného monitorovacieho zariadenia v týchto dňoch pracujú tak, aby ho do činnosti mohli uviesť najneskôr do skončenia sezóny 2009/2010.

"Urobiť účinný kamerový systém je veľmi vážna vec. Jeho inštalácia a využitie bude mať pre futbalové kluby oveľa širší dosah, ak sa jeho realizácia dovedie úplne do konca. Inštalácia kamier je iba polovica úspechu," povedal v ankete Športu riaditeľ MFK Dubnica Ivan Nemečkay a pokračoval: "Druhou podmienkou účinného využitia spomenutého bezpečnostného systému je spracovanie údajov, vytvorenie databázy prichytených páchateľov a vydanie zákazu ich ďalšieho vstupu na futbalový štadión. A toto opatrenie aj dôsledne dodržiavať."

Technický manažér MFK Košice Martin Šarišský tiež pripomína, že kým sa na Slovensku nezmení legislatíva a neschváli sa zrýchlené súdne konanie s výtržníkmi (ako to od augusta platí napríklad v Poľsku, pozn. SITA), kamerový systém, ktorého inštalácia bude kluby stáť veľké peniaze, nebude efektívny. Bez prepojenia na ďalšie kompetentné inštitúcie (polícia, súdnictvo, prokuratúra) riešenie celého problému zastane na pol ceste.

"Vyhláška o povinnom kamerovom systéme vyšla 14. augusta tohto roka a vybudovať kvalitný kamerový systém, aby spĺňal všetky kritériá, sa v našich ekonomických podmienkach nedá urobiť za dva alebo tri týždne. Finančne náročný systém predsa nebudeme robiť iba preto, aby sme naplnili literu zákona, ale preto, aby nám v boji s vandalmi, chuligánmi a ďalšími nechcenými návštevníkmi futbalových stretnutí pomáhal dlhé roky. Kvalitný kamerový systém potrebujeme preto, aby sme zo štadiónov dostali preč osoby, ktoré futbalové stretnutia nešportovým správaním, podnecovaním národnostných vášní, či iných prejavov intolerancie a nevraživosti medzi fanklubmi kazia," zdôraznil bezpečnostný manažér FK DAC 1904 Dunajská Streda Tibor Baráth, ktorého z celého nešportového diania najviac hnevajú delobuchy, svetlice a dymovnice. Tie sa medzi nechcenými návštevníkmi športových akcií stali veľkou módou a sú nevyhnutnou podmienkou ich účasti na futbalových zápasoch.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Edgar Davids sa nedohodol na pôsobení v Leicestri City
<< predchádzajúci článok
OH 2012 v Londýne od soboty o tisíc dní