Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. februára 2010

Kaliňák odmietol, že handlovskí baníci boli opití



Minister vnútra Robert Kaliňák je šokovaný a zároveň odmieta ako výmysel medializovanú informáciu, že by devätnásť z dvadsiatich obetí augustového ...



Zdieľať
Robert Kaliňák

Foto: SITA

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) - Minister vnútra Robert Kaliňák je šokovaný a zároveň odmieta ako výmysel medializovanú informáciu, že by devätnásť z dvadsiatich obetí augustového výbuchu v banskej štôlni v Handlovej bolo v čase nešťastia pod vplyvom alkoholu. "Podľa mojich zistení naozaj asi jeden alebo dvaja mali v krvi také množstvo (alkoholu), ktoré by sme to mohli nazvať, že ten alkohol mal nejaký vplyv na ich konanie, ale všetky ostatné čísla boli buď úplné bezvýznamné, ktoré by tolerovali aj pri bežných zamestnancoch - to bolo asi u dvoch zamestnancov, kde to bolo asi na úrovni 0,2 promile, čo je naozaj aj z pohľadu lekárskych stanovísk bezvýznamné, všetci ostatní boli čistí," uviedol Kaliňák vo vysielaní TA3 a dodal, že nevie presne, odkiaľ táto správa pochádza a bude treba sa pozrieť, kde vznikla takáto dezinformácia. "Z tých správ, ktoré ja som mal po začiatku vyšetrovania, vychádzalo, že drvivá väčšina záchranárov, ktorí pri nešťastí zahynuli, mali vzorky v podstate čisté po odrátaní všetkých výchyliek, ktoré vznikajú pri horení," konštatoval Kaliňák. Verí, že aj ďalší odborníci potvrdia, že informácia o alkohole u banských záchranárov nebola pravdivá.

Informáciu o tom, že obetiam handlovského banského nešťastia údajne v krvi namerali od 0,7 do 1,6 promile, priniesol týždenník Plus 7 dní, mal by to obsahovať utajený vyšetrovací spis. Baníci z Hornonitrianskych baní Prievidza neveria informáciám, ktoré prenikli z vyšetrovania jedného z najväčších banských nešťastí na Slovensku, označujú ich za "totálny nezmysel" a "hlúposť", prípadne ich komentujú "oveľa ostrejšími slovami, nevhodnými na zverejnenie", píše Plus 7 dní.

„Policajti mi pri výsluchu povedali, že môjmu mužovi našli alkohol v krvi,“ priznáva jedna vdova. „Neviem, koľko promile, neviem nič bližšie. Nedovolili mi nazrieť do spisu, neviem, čo sa tam na našich mužov šije. Môj muž nepil. Neverím, že mu našli v krvi alkohol. Doma sme nedržali žiaden alkohol, ani len pivo!“ odmieta obvinenia žena. Ďalšie ženy tiež krútia hlavou, že ani ich muži nepili.

Policajti ich do spisu nazrieť nenechali, i keď na to majú podľa Trestného poriadku právo. Odmietnuť môžu v prípade, ak by hrozilo zmarenie alebo sťaženie trestného stíhania. „V predmetnej trestnej veci neevidujeme žiadnu žiadosť poškodeného o nazeranie do spisu. V prípade, že takúto žiadosť dostaneme, budeme postupovať v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku,“ odpovedala Plus 7 dní prokuratúra v Trenčíne. Poškodení potvrdili, že písomnú žiadosť na políciu ani na prokuratúru neposielali, pretože to zákon nevyžaduje.

„Netvrdím, že na záchranke sa nepije. Pije sa. Ale po zásahu! Nikdy nie pred ním,“ tvrdí banský záchranár. "Neverím, že pili. Vieme len o jedinom chlapovi, ktorému alkohol nájsť museli. Ten ráno hlásil, že nemôže nastúpiť do služby, lebo pil. Nadriadený mu povedal, že to je jedno, sfárať dolu musí. Na ostatných to chcú podľa mňa našiť," dodal.

Zmanipulovať výsledky testov na alkohol v krvi však nie je jednoduché, tvrdí Plus 7 dní. V prípade všetkých dvadsiatich obetí baníckeho nešťastia robil pitvu Ústav súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine. Ústavu šéfuje profesor František Novomeský, ktorého si nedovolí spochybňovať nikto z brandže. „Garantujem vám, že tu sa nič nemanipulovalo. Dospeli sme k jednoznačným záverom a tie sme predložili polícii. Viac vám k tomu nemám čo povedať,“ uviedol Novomeský pre Plus 7 dní s tým, že okolnosti nekonkretizoval pre povinnosť zachovávať mlčanlivosť. Na tomto prípade pracovalo šesť znalcov a laboratórny tím, čo je ďalších asi pätnásť ľudí. "Predpokladať, že všetci sa dohodli a zamenili vzorky krvi, sa nedá ani pri veľmi bohatej fantázii. Ako vysvetľujú nezainteresovaní súdni lekári, vzorky krvi sa ešte nejaký čas skladujú pre prípad, že by polícia chcela výsledky konfrontovať s názorom iných znalcov. A DNA by rýchlo prezradila, či ide o vzorku krvi konkrétneho človeka, alebo nie," uvádza týždenník. „A nemohlo ten alkohol spôsobiť horenie?“ pýta sa vdova, ktorá si je istá, že doma jej muž nepil. Lekári s tým počítali, podľa informácií Plus 7 dní množstvo takto vzniknutého alkoholu zohľadnili pri výslednom čísle.

"Dychové skúšky na alkohol denne vykonávajú riadiaci zamestnanci náhodným spôsobom. V roku 2009 sme vykonali 4 500 dychových skúšok, pre pozitívny nález sme s desiatimi zamestnancami rozviazali pracovný pomer. Pri závažných pracovných úrazoch vykonáva dychovú skúšku Hlavná banská záchranná stanica a lekár zabezpečuje aj krvnú skúšku,“ tvrdí hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková. Ľudia, ktorí riadili záchrannú akciu, odmietli odpovedať na otázku, či testovali na alkohol aj ich.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obetiam výbuchu v Handlovej vraj zistili alkohol (3. 2. 2010)
 Príbuzní obetí z Handlovej dostali 52-tisíc eur (16. 12. 2009)
 Vyšetrovatelia sa dostali na miesto výbuchu v Handlovej (6. 11. 2009)
 Pri príležitosti Dňa baníkov Fico sfára do Bane Handlová (4. 9. 2009)
 Handlová sa dnes lúči s obeťami výbuchu v bani (20. 8. 2009)
 S handlovskými baníkmi sa lúčili tisíce ľudí (20. 8. 2009)
 Bane už odškodnili pozostalých, dostali 125 tisíc € (18. 8. 2009)
 Slovensko smúti za 20 baníkmi a záchranármi (12. 8. 2009)
 Lintnera prešiel hnev (31. 8. 2005)



nasledujúci článok >>
Kaczynski chce ísť do Katyne, aj bez pozvania
<< predchádzajúci článok
Radičová bude dnes rokovať so Sulíkom o spolupráci