Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2017

KALIŇÁK: Môže vzniknúť prvý zbraňový systém slovenskej produkcie



Vláda schválila postup Slovenska pri obstaraní bojových obrnených vozidiel s dôrazom na výskum a vývoj a zapojenie slovenského obranného priemyslu. Médiám ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 15. novembra (TASR) – Vláda schválila postup Slovenska pri obstaraní bojových obrnených vozidiel s dôrazom na výskum a vývoj a zapojenie slovenského obranného priemyslu. Médiám to uviedol v stredu podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). V prípade úspechu bude na svete podľa neho prvý úspešný zbraňový systém slovenskej produkcie.


"Schvaľovali sme postup, akým chceme pokračovať, aby bol ten dôraz na výskum a vývoj, aby bol dôraz na zapojenie slovenského obranného priemyslu, aby ten výsledok prešiel technickými a vojskovými skúškami a zároveň napĺňal princípy najvýhodnejšej ekonomickej ceny," priblížil obsah tajného materiálu Kaliňák. "Keď sa tieto tri veci dajú dokopy, tak si myslím, že môže stáť pred nami po 20 rokoch prvý úspešný zbraňový systém slovenskej produkcie," zdôraznil.

Šéf rezortu vnútra upozornil, že rozhodnutie vlády nie je nákupom vojenskej techniky, to sa uskutoční až potom, ako sa ukáže či vývoj prototypov obrnených vozov typu 8x8 a 4x4 bol úspešný. Snahu zapojiť slovenské zbrojovky Kaliňák podporuje. "Pokiaľ nebudeme takéto snahy mať, môžeme zabudnúť, že ten zbrojársky priemysel, ktorý má na Slovensku obrovskú tradíciu môžeme rozvinúť," vysvetlil. Možných problémov s kvalitou doteraz nevyvinutých strojov sa neobáva.

"Historicky sme robili veľmi kvalitnú vojenskú techniku. Bývalé Československo bolo v prvej desiatke producentov zbraní a my sa podľa mňa k tej kvalite iba vrátime," uviedol minister. Vysvetlil, že na nových obrnených vozoch by mali byť slovenskej produkcie všetky zbraňové systémy a neskôr aj ich kostra. Na Slovensku potom bude prebiehať aj samotná výroba vozov, ktorá by mala priniesť nové pracovné miesta, doplnil Kaliňák s tým, že je to dobrý signál pre tradičné zbrojárske lokality, akými sú Detva, Krupina, Martin alebo Dubnica nad Váhom.

Z pohľadu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je dôležité, že vláda schválila postup, na konci ktorého musí byť ekonomicky najvýhodnejšia ponuka. "Pre mňa je dôležité, že hovoríme o modernizácii výzbroje ozbrojených síl, a že hovoríme o využití európskych síl," uviedol Lajčák, ktorý v tejto súvislosti pripomenul pristúpenie Slovenska k účasti v Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie (PESCO). "Je to absolútne kompatibilné s našimi záväzkami voči NATO," doplnil Lajčák.

Vláda schválila v stredu návrh realizácie dodávok bojových obrnených vozidiel (BOV) 8x8 a 4x4, do ktorého má byť zapojený slovenský obranný priemysel. Rezort obrany plánuje vyvinúť prototypy bojových obrnených vozidiel 8x8 a 4x4 spolu za 9 miliónov eur s DPH. Vyplýva to zo stanoviska Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP), ktoré patrí pod ministerstvo financií. Slovensko by malo následne odobrať 81 obrnených vozov typu 8x8 a 404 obrnených vozov typu 4x4 spolu za 1,2 miliardy eur.

Bojové vozy 8x8 majú byť vyvinuté na Slovensku na podvozku fínskeho PATRIA AMV. BOV 4x4 zatiaľ nemá vybraného partnera. "Navrhovaný spôsob obstarania vychádza z cieľa zapojiť v čo najväčšej miere slovenský obranný priemysel do výskumu, vývoja a výroby BOV," uvádza útvar ministerstva financií. Takto vyvinuté riešenie bude podľa ministerstva obary lacnejšie a rýchlejšie ako nákup existujúcich vozidiel a bude spĺňať vysoké technické štandardy.

BOV majú byť vyrobené postupne, v rokoch 2018 a 2029. Výber formou medzivládneho kontraktu má byť rýchlejší ako iné formy obstarania. Rozhodnutie o obstaraní BOV by malo padnúť až po zhodnotení uskutočniteľnosti projektu a otestovaní prototypov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maloobchodné tržby v USA v októbri nečakane vzrástli
<< predchádzajúci článok
V Británii je problém nahradiť migrantov na slabo platených miestach