Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

14. novembra 2007

Kalamita odštartovala experiment, ktorý nemá obdobu v Európe



Veterná kalamita z 19. novembra 2004 odštartovala experiment, ktorý nemá obdobu v celej Európe. Tvrdí to riaditeľ Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) Peter Líška. ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 14. novembra (WEBNOVINY) – Veterná kalamita z 19. novembra 2004 odštartovala experiment, ktorý nemá obdobu v celej Európe. Tvrdí to riaditeľ Štátnych lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) Peter Líška. „Boli naplnené a dokonca prekročené najpesimistickejšie scenáre vývoja lykožrútovej kalamity. Niekto tu začal obrovský pokus v Európe a bohužiaľ sú to Tatry,“ povedal na dnešnej tlačovej besede v Tatranskej Lomnici Líška. Tri roky po kalamite zničil lykožrút stromy na ploche, ktorá predstavuje približne 40 percent plochy poškodenej veternou kalamitou. „Vzhľadom na veľkú bezzásahovú zónu, v ktorej nie je možné bojovať proti lykožrútovi, tak ostávame už len v polohe štatistov,“ povedal Líška. Lesníci sa sústredia už len na lesy v nižších stupňoch ochrany. Aj tu sú však lesníci skeptickí. „Semenisko v bezzásahovej zóne je tak obrovské, že tohto škodcu bude šíriť niekoľko desiatok kilometrov dookola,“ doplnil Líška.

Navrhovaný rozsah bezzásahovej zóny v TANAP-e nemá podľa lesníkov obdobu v celej Európe. Národné parky Šumava a Bavorský les majú v bezzásahovom režime približne 7000 hektárov. V Tatranskom národnom parku sa do bezzásahového územia navrhuje začleniť niekoľko desiatok tisíc hektárov, dodal Líška. Situáciou v slovenských lesoch, vrátane TANAP-u sa bude 21. novembra zaoberať na svojom výjazdovom zasadnutí v Čiernom Balogu aj vláda.

Veterná kalamita z novembra 2004 poškodila v TANAP-e 2,5 mil. kubických metrov dreva, z toho v pôsobnosti ŠL TANAP-u 2,036 metrov kubických. Kalamita zasiahla 12 600 hektárov, z toho 8 737 hektárov v správe ŠL TANAP-u. Podľa lesníkov len v tomto roku prišiel národný park pre výskyt lykožrúta o stromy na ploche 1 750 hektárov. V roku 2006 prišiel národný park pôsobením lykožrúta o les na ploche 900 hektárov. Lesníci sa obávajú postupného plošného zasiahnutia celého územia TANAP-u lykožrútovou kalamitou.

Lykožrútova kalamita sa nevyhla ani mediálne najznámejšej lokalite Tichej a Kôprovej doline. „Dnes evidujeme v tejto doline prvé stovky odumretých stromov,“ povedal Líška. Pri včasnom zásahu by sa podľa Líšku dalo tomuto zabrániť, keďže pred veternou kalamitou boli lesy v týchto dolinách „absolútne čisté od podkôrneho hmyzu,“ doplnil Líška.

Od roku 2005 do septembra 2007 vynaložili Štátne lesy TANAP-u na odpratávanie haluziny, ochranu a estetiku územia 177,716 mil. Sk. Do opravy chodníkov investovali za posledné tri roky 44,5 mil. Sk. Po spracovaní kalamity opravili poškodené lesné cesty, protipožiarne pásy a prieseky za vyše 207,5 mil. Sk. Na úpravu vodných tokov a vytvorenie protipožiarnych nádrží použili 28,774 mil. Sk. Z darcovského účtu, na ktorý sa k 31. decembru vyzbieralo 35,437 mil. Sk, použili lesníci doteraz 2,011 mil. Sk.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Everest pokrytý signálom pre mobilné telefóny
<< predchádzajúci článok
Avril Lavigne pripravila reedíciu albumu The Best Damn Thing

Kalamita odštartovala experiment, ktorý nemá obdobu v Európe - diskusné fórum čitateľov

Niečo o lykožrútoch a ich ochrancoch15.11. 17:10:31