Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. apríla 2016

Kahraman: Turecko by malo vypustiť z ústavy princíp sekularizmu



Z drvivej väčšiny moslimské Turecko potrebuje novú ústavu, z ktorej by malo vypustiť princíp sekularizmu, vyhlásil podľa agentúry Reuters v pondelok večer predseda tureckého ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Istanbul 26. apríla (TASR) - Z drvivej väčšiny moslimské Turecko potrebuje novú ústavu, z ktorej by malo vypustiť princíp sekularizmu, vyhlásil podľa agentúry Reuters v pondelok večer predseda tureckého parlamentu. Turecké médiá zverejnili dnes videozáznamy jeho vystúpenia.


"Po prvé, v novej ústave by nemal byť zakotvený sekularizmus (Turecka)," vyhlásil predseda parlamentu Ismail Kahraman vo svojom prejave. "Je potrebné hovoriť o náboženstve... Nemala by byť bezbožná, táto nová ústava, mala by to byť náboženská ústava," povedal predseda parlamentu, ktorý dohliada na snahy o prípravu novej ústavy. Náboženské prvky má podľa neho už aj terajšia ústava, pretože moslimské sviatky definuje ako štátne, hoci ani raz nespomína Boha.

Vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) presadzuje novelizáciu ústavy, kritici sa však obávajú, že by sústredila priveľa moci v rukách prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý chce, aby súčasný parlamentný systém v krajine nahradila prezidentská republika.

AKP má v 550-člennom tureckom parlamente 317 poslancov, potrebovala by však 330 hlasov, aby mohla predložiť svoj návrh ústavy na schválenie v referende. Znamená to, že musí získať hlasy poslancov z iných strán.

Vodca hlavnej opozičnej, sekulárnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu na Twitteri reagoval: "Sekularizmus je základný princíp sociálneho zmieru... Sekularizmus je tam, aby zabezpečil, že všetci majú náboženskú slobodu, Ismail Kahraman!"

Turecko je členská krajina NATO a uchádza sa taktiež o členstvo v Európskej únii. Jeho západní partneri ho vyzdvihujú ako príklad sekulárnej, demokratickej krajiny s väčšinovou moslimskou populáciou.

Väčšina zo 78 miliónov Turkov sú sunnitskí moslimovia, ale pätinu populácie tvoria podľa odhadov aleviti zo šiitskej vetvy islamu. V krajine tiež žije asi 100.000 kresťanov a 17.000 židov.

Prieskum Pewovho centra z roku 2013 ukázal, že zavedenie islamského práva šaría v Turecku si želá 12 percent Turkov.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reštaurácie a jedálne musia zákazníka informovať o pôvode hydiny
<< predchádzajúci článok
Beblavý a Suchánek chcú vypočuť kandidátov na šéfov VšZP a ÚDZS