28. februára 2011

Ukrajinská priateľka Muamara Kaddáfího Galyna Kolotnytská.Foto: SITA/APBROVARY 28. februára (WEBNOVINY) - Ukrajinská zdravotná sestra, ktorá bola údajne dôležitou súčasťou každodennej rutiny líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, mlčí o svojej práci aj po tom, ako sa po deviatich rokoch strávených v africkej krajine vrátila domov.
Galyna Kolotnytská, ktorá bola podľa uniknutej americkej diplomatickej pošty zverejnenej portálom WikiLeaks pre Kaddáfího taká dôležitá, že bez nej nikam necestoval, býva v súčasnosti v byte na prízemí domu v meste Brovary neďaleko Kyjeva a nezdá sa, žeby sa odtiaľ chystala odísť. Dom na pochmúrnom predmestí Brovary teraz obliehajú novinári v nádeji, že zazrú sestričku často opisovanú ako "vnadná blondína".
Skromný byt je domovom jej matky Iryny ako aj jej dcéry Teťany, ktorá po naliehaní novinárov prišla k dverám. Na ich sklamanie im však povedala, že jej matka je unavená a zatiaľ sa s nimi nebude rozprávať. Kolotnytská priletela do Kyjeva v nedeľu ráno spolu s inými Ukrajincami, ktorí utekali pred nepokojmi v Líbyi. Na letisku ju jej príbuzní okamžite odviedli do auta a odviezli domov.
Ukrajinský denník Komsomoľskaja Pravda v pondelok uviedol, že sa mu podarilo získať vyjadrenie jej matky Iryny. Reportér denníka si okrem záverečných slov, aby "išiel do pekla", od matky zdravotnej sestry vypočul: "Vy ste urazili a poškvrnili povesť mojej dcéry, keď ste napísali, že bola niečo ako Kaddáfího milenka. Poviem vám iba jednu vec: Gaľa sa už do Líbye nevráti!"
Galyna Kolotnytská odišla do Líbye pred deviatimi rokmi. Pôvodne pracovala ako zdravotná sestra v nemocnici a neskôr sa stala Kaddáfího osobnou ošetrovateľkou. Okrem nej však v Líbyi pracovalo množstvo zdravotníckych pracovníkov z Ukrajiny. V 90. rokoch tam odcestovali stovky ukrajinských doktorov a sestričiek.
Únia schválila sankcie voči Líbyi
Európska únia v pondelok schválila sankcie voči Líbyi. Do platnosti by mali vstúpiť čoskoro, povedala šéfka diplomacie 27-členného bloku Catherine Ashtonová a dodala, že násilné represie v severoafrickej krajine sú šokujúce. "Pracujeme už na reštriktívnych opatreniach, ktoré by mali rýchlo vstúpiť do platnosti," uviedla Ashtonová pred ministrami a vyslancami zhromaždenými v Rade OSN pre ľudské práva v Ženeve. "Naša pozornosť sa momentálne sústreďuje na Líbyu, a to oprávnene. To, čo sa tam deje, masívne násilie voči mierovým demonštrantom, nás šokuje," dodala. Šéfka diplomacie EÚ Catherine AshtonováFoto: SITA/AP
Zároveň privítala rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN uvaliť sankcie voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a uistila, že EÚ rovnako zabezpečí ich implementáciu.
Podľa jej slov sa európsky blok navyše v súčasnosti usiluje o nadviazanie kontaktov s líbyjskou opozíciou.
Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednohlasne odhlasovala rezolúciu, ktorá zavádza sankcie voči Líbyi vrátane zbrojného embarga, zmrazenia účtov a zákazu cestovania pre Kaddáfího a vedenie krajiny. Krajiny Európskej únie sa na sankciách voči líbyjským predstaviteľom dohodli už v piatok. Počas násilností v Líbyi zomrelo podľa OSN od začiatku povstania 15. februára najmenej 1000 ľudí, niektorí diplomati hovoria až o 2000 obetiach.