Kabinet schválil zmeny v záchrannej zdravotnej službe
Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby (ZZS) už nebudú povinní zriaďovať zásahové strediská. Vláda totiž na svojom stredajšom zasadnutí schválila novelu zákona o ZZS. Ministerstvo ...
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby (ZZS) už nebudú povinní zriaďovať zásahové strediská. Vláda totiž na svojom stredajšom zasadnutí schválila novelu zákona o ZZS. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že prax ukázala neopodstatnenosť a nevyužiteľnosť zriadených zásahových stredísk vo vzťahu k organizačnej štruktúre a riadeniu jednotlivých staníc ZZS. V praxi tak operačné stredisko tiesňového volania obíde zásahové stredisko a v prípade potreby priamo vyšle ambulanciu ZZS na zásah. "Systém bude fungovať rýchlejšie a efektívnejšie," povedal po rokovaní kabinetu riaditeľ sekcie zdravia MZ Adam Hochel
Novela upresňuje povinnosti operačných stredísk, ministerstvu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dáva možnosť kontrolovať ich a stanovuje pre ne sankcie. "Operačné strediská nie sú priamymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, a preto neboli zaradené do systému kontroly a neudeľovali sa im pokuty. Tento stav sme museli zmeniť" vysvetlil Hochel. Maximálna výška pokuty je 200 tis. Sk.
Ministerstvo v súvislosti s novelou predpokladá aj ďalšie legislatívne konanie ohľadne nehôd s hromadným postihnutím osôb. V zákone ich definuje ako nehody, kde počet osôb so závažným ohrozením zdravia alebo bezprostredným ohrozením života je tri a viac. V súčasnosti totiž podľa MZ nie sú dostatočne definované štandardy riadenia zásahu na mieste takýchto nehôd. "Zmení sa organizácia práce a materiálno-technické vybavenie záchranárov," uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Zmeny by podľa Hochela mali pomôcť pri takých udalostiach, akými boli napríklad výbuch v Novákoch alebo diaľničné nešťastie zo zimy minulého roka.
Ďalšou zmenou zákona je dĺžka uchovávania zvukového záznamu tiesňového volania, ktorá sa predĺžila zo súčasných 10 na 20 rokov. Novela taktiež stanovuje, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú mať povinnosť používať iba ambulancie ZZS s platným technickým osvedčením a že druhy lekárničiek a ich obsah bude upravovať všeobecne záväzný právny predpis MZ. Po novelizácii zároveň zo zákona vypadla vodná záchranná služba, ktorá je predmetom integrovaného záchranného systému (IZS). "V rámci IZS vie tieto funkcie zabezpečiť Hasičských zbor SR," povedal Hochel.
SITA